Posted by: bluesyemre | July 5, 2012

ODTÜ 2012 Mezuniyet Töreni’nden Pankartlar

  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 1 Temmuz günü 2011-2012 eğitim yılının mezuniyet töreni vardı. Her yıl stadyumda yapılan tören bu yıl biraz farklıydı. ODTÜ mezunları ellerinde pankartlarla mezuniyet törenini eyleme dönüştürdü. Her bölüm mezunları kendi eğitim dallarıyla ilgili mesajlar verdi.
  • Eğitim Fakültesi mezunları 4+4+4 Eğitim Yasasını, öğretmenlerin atanamamasını eleştirirken, çiçeği burnunda Maden Mühendisleri madenlerin gerçek sahibinin halk olduğu mesajını veriyordu.
  • Psikoloji mezunlarının hedefinde ise savaş vardı: “Savaşın açtığı yaraları psikologlar kapatamaz!” İnşaat mühendisi olan ODTÜ’lüler bölümdaşları İlhan Kaya’ya ve tüm tutuklu öğrencilere özgürlük istedikleri pankartlarıyla yürüdü.
  • İktisat yüksek lisans mezunları da tutuklu arkadaşları için özgürlük istedi: “Sağlam kafa sağlam cezaevinde! Biz mezunuz, 771 arkadaşımız tutuklu! Tutuklu öğrencilere özgürlük!”
  • Şehir Bölge Planlama mezunları ise Afet Yasası vardı. Afet yasasını ve plansız kentleşmeyi eleştirirken kürtaj tartışmaları sürecinde sıkça kullanılan “Benim bedenim benim kararım” sloganına gönderme yaparak “Bizim kentlerimiz bizim kararımız” pankartıyla yürüdü.
  • Bilgisayar mühendisleri ise Başbakan Erdoğan’ın “üç çocuk” isteğine “Her eve en az üç bilgisayar” sloganıyla yanıt verdi.
  • Çevre mühendisleri ise mesleklerine gereken önemin gösterilmemesine karşı şu pankartı taşıdı: “Park, bahçe sulamıyoruz, dünyayı kurtarıyoruz”.
  • Elektrik mühendisleri ise mesleğe atıldıklarında karşılaşacakları maaşlara isyan ediyordu: “Elektriğe zam, elektrikçiye ne zaman?”
  • Gıda mühendisleri okullarda dağıtılan bozuk sütleri hatırlattı: “Herkezin sütü içilmez!”. Aynı konu eğitimcilerin de gündemindeydi: “Yeni öğretmeni bekletme, okul sütüne benzetme”. Taksim – Sarıyer hattında çalışan belediye otobüsünde öpüşen öğrenci çiftin karakola götürülmesi ise “Artık mezun olduğumuza göre öpüşebilir miyiz?” pankartıyla eleştirildi.
  • ODTÜ’lüler son günlerde sesi çıkmayan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i de unutmadı. Kendisinden iş isteyen bir vatandaştan takla atmak isteyen Şahin “Nereden bileyim mezun olduğunu? Takla at da göreyim” pankartına hedef oldu.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: