Posted by: bluesyemre | September 8, 2012

Phorm: Gizliliğinize dikilmiş bir çift göz – Internette fişlenmeye karşı önlem alın

Home

  • Kişisel verilerin ve iletişimin gizliliğini ihlal ettiği, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davrandığı gerekçesiyle, yurttaşların tepki gösterdiği, Avrupa Parlementosu’nun Türkiye’yi de içeren bir kararıyla1 da AB sınırlarında faaliyetleri yasadışı hale gelen Phorm, Türkiye’de faaliyetlerine başladığını duyurdu.2 Şirket, Türkiye’nin fiili tekel durumundaki servis sağlayıcısı TTNET ile anlaştı. Aynı tarihlerde TTNET, GEZİNTİ adlı servisini başlattı. Bütün dünyada büyük tepkiler gören ve yasal yaptırımlarla faaliyetleri engellenen Phorm konusunda Türkiye’de İnternet kullancılarını kişisel verilerinin gizliliğine sahip çıkmaya ve tepki göstermeye çağırıyoruz.
  • TTNET’in yeni hizmeti GEZİNTİ adlı servisin “gezinti.com” adresindeki sitesinde Phorm ile ilgili herhangi bir ifade yok. Fakat hizmetin Phorm teknolojileri ile sunulduğunu tahmin etmek çok da zor değil.
  • Phorm kendi ifadesiyle kullanıcıların internet deneyimlerini daha fazla kişiselleştirmeyi amaçlıyor. Bu tam olarak şu demek: Sizi gezdiğiniz siteler, tıkladığınız reklamlar, izlediğiniz videolar, doldurduğunuz formlar vb. aracılığı ile profilliyor. Elde edilen profile göre ticari olan/olmayan içerikler sunuyor. Yani İnternette neler yaptığınızı/davranışlarınızı izleyip ona uygun reklamlar ve içerikler sunuyor.
  • Öncelikle izleniyorsunuz. Fakat bu izleme DPI3 olarak bilinen teknolojilerle yapılıyor. Bu teknoloji sadece sizin bilgisayarınız ya da tarayıcınızla ilgilenmiyor. İnternet hattınızı izleyip, gelen giden tüm verilerinizi analiz ediyor. Bu durumun siz İnternette dolaşırken başınızda durup monitörünüzü izleyen bir çift gözden farkı yok.
  • Ne yapabilirim?

Tüm dünyada İnternet kullanıcıları Phorm ve faaliyetlerine büyük tepkiler gösterdiler. Avrupa Parlamentosu bu şirketin faaliyetlerini AB sınırları içerisinde yasakladı. Biz de Phorm’un Türkiye’deki faaliyetlerini durdurmak ve dijital gözetim olgusuna dikkat çekmek için bu kampanyayı yapıyoruz. Kampanyanın yaygınlaşması ve en geniş kesimlere ulaşması için yardımlarını bekliyoruz.

1- Gezinti.com’dan ayrıldığına emin ol

 
Resim -1

 
Resim -2

 
Resim -3

 
Resim -4

Bunun için gezinti.com’a gidip ilk resimde görüldüğü gibi sayfanın sağ üst köşesindeki “Hesabım” bağlantısına tıklayın.

Eğer hesabınız kapalıysa, ikinci resimdeki gibi anahtar butonun üzerinde KAPALI yazısını görmeniz gerekir. Lütfen bu butona basmayın. Bu butona bastığınızda hesabınız aktifleşiyor.

Eğer hesabınız açıksa, aynı yerde “Bu tarayıcı için gezinti AÇIK” ve “İnternet hattı için Gezinti AÇIK” ifadelerini göreceksiniz. Hizmeti durdurmak için“İnternet hattı için Gezinti AÇIK” yazan anahtar butonlarına tıklayın. 4. resimde görülen onay mesajı ile karşılaşacaksınız. Eğer sadece “Bu tarayıcı için gezinti AÇIK”strong> seçeneğini kapatırsanız, İnternet hattınıza bağlı diğer bilgisayarlar ve bilgisayarınızdaki mevcut diğer İnternet tarayıcıları için kapanmışolmayacaktır.

Ardından yeniden hesabım sayfasına gelip KAPALI butonunu gördüğünüzden emin olun. Hatta bilgisyarınızdaki başka bir tarayıcı ile sayfaya giderek kontol yapmanız daha emin bir yol olabilir.

Lütfen sayfadaki uyarıları dikkatle okuyun. Sayfada çıkan bazı uyarılara “HAYIR” yanıtını vermek aslında hizmetin devam etmesini istediğiniz anlamına gelebiliyor. Eğer hala emin değilseniz hemen TTNET müşteri hattını 444 0 375’den arayıp çıkarıldığınızdan emin olun.

2- İmza Kampanyasına Katıl

Bir sonraki adımda imza kampanyamıza katılabilir ve kampanyayı facebook ve twitter hesabından duyurabilirsin.

http://www.enphormasyon.org/index.php#contact

Phorm Resmi Açıklaması: http://www.enphormasyon.org/phorm_aciklama.html#


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: