Posted by: bluesyemre | January 19, 2013

Red! Belgeseli (RedHack Belgeseli) 15 Şubat’ta Vizyona Giriyor

  • Özellikle kamu kurumlarına düzenlediği siber saldırılar ile gündemden düşmeyen RedHack adlı hack grubu şimdi de kendisini konu alan bir belgesel ile gündemde. Bağımsız Sinema Merkezi (BSM) tarafından hazırlanan ve RedHack eylemlerini konu alan 60 dakikalık “Red!” belgeseli 15 Şubat tarihinde izleyicinin karşısına çıkacak. Filmin İngilizce alt yazılı bir versiyonunun da hazırlandığı ve 1 Nisan’da yurt dışında vizyona gireceği duyurulmakta.
  • BSM tarafından hazırlanan belgeselin ilk tanıtım filmleri çeşitli mecralarda yayınlanmaya başlamış durumda. Web sitelerini incelediğimizde klasik sol çizgide yer alan bir kollektif görünümü taşıyan BSM’nin yaptığı açıklamalara göre bu oluşum 2011 yılında Türkiye’de sinema ve video alanlarında film, atölye, araştırma, yayın ve eğitim çalışmaları yapmak; bağımsız sinemacılara kendilerini geliştirebilecekleri ve projelerini hayata geçirebilecekleri bir merkez sunmak ve kollektif bir üretim modeli oluşturabilmek amacıyla kurulmuş.
  • Yönetmenliğini Mustafa Kenan Aybastı’nın yaptığı, Senarist ve editörlüğünü Onur Doğan’ın üstlendiği söz konusu yapım 60 dakikalık bir belgesel olacak. Film, Türkiye’de daha önce sinema alanında ele alınmamış olan siber savaş ve siber aktivizm konularını merkezine alma iddiasında. BSM’nin yaptığı açıklama, filmin konusunu çok sayıda uzmanın da katkılarıyla kapsamlı şekilde ele alma iddiasını taşıdığı yönünde. Söz konusu filmin tanıtım videoları, YouTube da dahil olmak üzere pek çok mecrada yayınlanmaya başlamış durumda.

Fragman: http://j.mp/VdNABC

http://j.mp/109w2qr

Bağımsız Sinema Merkezi: http://www.bagimsizsinemamerkezi.org/

Facebook: http://j.mp/UXv4f1

Twitter: http://j.mp/11GNw2P


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: