Posted by: bluesyemre | May 15, 2013

SALT Ulus

 

Derinlikli ve katmanlı bir toplumsal tarihe sahip olan Ankara, yakın geçmişte neredeyse tümüyle İstanbul’da gerçekleşen sanatsal ve kültürel gelişmelerin gölgesinde kaldı. Türkiye’deki güncel kültür etkinliklerinin dağılımındaki dengesizlik ile bu bağlamda ülkenin en önemli iki kentindeki mevcut zıtlıktan hareketle SALT, İstanbul odaklı kültür gündemini genişletmek üzere bir ağ oluşturma kararı aldı. Bu temelde kurulan SALT Ulus, İstanbul’da süregelen araştırmalara paralel olarak Ankara’da yeni araştırma projelerinin üretimini teşvik eder. Bu projelerin çıktılarının açık bir diyalog ve etkileşim sürecinden geçirilerek SALT Beyoğlu, SALT Galata ve SALT Ulus ile saltonline.org üzerinden yürütülen programlara içerik oluşturması amaçlanır.

SALT, modern Türkiye’nin dönüşümünü inceleyen öğrenci ve araştırmacıların programlarıyla ilişki kurmasını önemser. Bu çerçevede SALT Ulus’ta iki oda, dörder aylık dönemlerle genç araştırmacıların kullanımına sunulur. SALT Galata’da bulunan SALT Araştırma bu tür çalışmalar için başlıca açık platform olmakla birlikte, SALT Araştırma’dan seçili yayın ve kaynaklar SALT Ulus’ta erişime açılır.

SALT Ulus’un ilk dönem programı, İstanbul’da hazırlanmış, ancak içerik itibariyle Ankara’yla ilişkili bir proje seçkisinden oluşur. Bu ilk safhayı takiben Ankara’da geliştirilmiş programlara öncelik verilmesi ve bunların -alışılmışın tersine- başkentten sonra İstanbul’da paylaşılması amaçlar arasındadır.
Yapı, Atatürk Bulvarı üzerinde, Cumhuriyet’in başlıca peyzaj projelerinden biri sayılan Gençlik Parkı’nın karşısındaki eski Osmanlı Bankası’nın ek binasıdır. Günümüzde Garanti Bankası olarak kullanılan ana yapı Guilo Mongeri tarafından tasarlandı ve inşaatına 1926 yılında başlandı. Şu an SALT Ulus’un yer aldığı ek yapı ise, takip eden yıllarda aynı mimar tarafından müfettiş lojmanı olarak tasarlandı. 2002 yılından bu yana boş olan yapı, SALT’ın kurulmasıyla SALT Ulus olarak yeniden işlevlendirildi.

http://bit.ly/16dJrGs

http://saltonline.org/tr/anasayfa


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: