Posted by: bluesyemre | June 24, 2013

Kedittin – Ferhan Şensoy

KEDİTTİN

Beyoğlu’nda gelenekselleşen biber gazı bombardımanından kaçan bir kedi yavrusu tiyatroya sığındı. El kadar, sıska bir sarman, gözünü açamıyor, ürkekçe miyavlıyor. Dumansız ara sokaklardan veterinere götürüldü. Parazit ilacı ve aşıları yapıldı, defteri çıkarıldı, olsa olsa 2 aylık erkek kedi yavrusuna “Kedittin” adı koyuldu. Mama, kum, kum kabı, su kabı, kimi oyuncaklarla, taşıma sepetiyle geri geldi, Ortaoyuncular kadrosuna katıldı. Yani benim hayatıma intisab etti. Gece patilerini başıma dayayarak benimle uyuyor. Birkaç günde toparladı kendini, oynamaya, zıplamaya başladı.
Tiyatronun düzenini öğrendi, oyun saatlerinde soyunma odama geliyor, diafondan sahnedeki oyunu dinliyor, pencerenin önündeki koltuğun tepesine sıçrayıp, sokağı ve İstiklal Caddesi’nde yürüyenleri izliyor merakla. Giderek, “Tayyip İstifa!” sloganlarına “Miyyav Mismiyav!” biçiminde katılmaya başladı. Sol patisini yumruk yapıp cama vuruyor. Bunun üzerine kendisine “Direniş” soyadı verildi ve pasaportuna işlendi.
Günübirlik turnelerde,mamasını,suyunu koyuyorum;gece geldiğimde kapının dibinde beni beklerken buluyorum onu.Sıçrıyor üstüme,yüzümü,gözümü yalıyor.Ciddi bir aşk başladı aramızda.Ve fakat birlikte yaşamamız olası değil.Tehlikeli bir aşk bu !
Yakında uzun turne başlayacak,Kedittin Direniş n’olucak ? Onu Yalıkavak’taki eve götüremem,orada altı tane labrador yaşıyor.Hiç kedi sevmezler.Anında paralarlar Kedittin’i.
Turne başlamadan önce,ona kedisever bir yuva bulma çalışmalarına başladı bütün ekip.
Adamın biri duruverdi Taksim’de ! Uyuz oldu polisler.

-N’apıyor bu herif ?
-Duruyor amirim !
-Durdurun bu olayı !
-Duruyor zaten,amirim !

O akşam bütün Türkiye durdu ! Televizyondaki görüntülerden etkilenen Kedittin Direniş,iki ayağı üstünde dik durmayı öğrendi !
İzmir’den başlayacak Ferhangi Şeyler turnesi.Turne dolayısıyla yazılarıma ara vermek zorundayım.Turnede buna vakit olamıyor.Her gün yol yapılarak bir yere ulaşılacak,otele inilecek,günün gazeteleri çalışılacak,çünkü akşam oyunda onlar yorumlanacak.Kimi günler daha uzun sürüyor bu ön çalışma,özellikle son günlerde,gazeteler tam sayfa kan revan ! Bunun mizahı olmuyor,durum çok vahim !
Üstelik bu turnenin başka bir zorluğu,ben direksiyondayım.Kedittin sağ ön koltuğa yerleşmiş durumda.Kediperver otellerde kalacağız.Ona kedisever bir yuva bulunamadı.
Kedittin’in bavulu benimkinden büyük ! Bagaja sığmadı.Arka koltuğa koyduk.Kedittin Direniş,yurt çapında katılıyor direnişe.
İlk hedefimiz; “White Deniz” !

Ferhan Şensoy (Aydınlık/24 Haziran 2013)


Responses

  1. I cannot understand a thing you have written but the kitten is extremely cute!

    Like

    • :))), it’s about the current political situation in Turkey

      Like


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: