Posted by: bluesyemre | October 22, 2013

ODTÜ Yenilmez – Zülfü Livaneli

1383393_749061848444354_943018984_n

Facebook sayfamızı yöneten sevgili dostların eski bir gazete haberini yayınlamaları, beni o günlerle bugünler arasında bir karşılaştırma yapmaya sürükledi.
1979’un Mayıs ayında yayınlanan haber şöyle başlıyor: ‘’Devrimci halk ozanı ve besteci Ömer Zülfü Livaneli dün Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına alınmıştır.’’
O dönemin terminolojisinde devrimci-ülkücü çelişkisi mutlaka vurgulanırdı. Çünkü büyük bir çatışma vardı; hergün en az yirmi- otuz kişi öldürülüyordu. (Haberde, o dönemlerde çok kullanlılan Ömer ismine de yer veriliyor. Büyük dedemden kalan Ömer adını çok severim, hatta ilk albümlerim, kitaplarım da böyle yayınlandı ama nedense sonra bu ad unutuldu. Şimdi yabancılardan ya da eski dönemden birisi Ömer derse, kadim bir dostu görmüş gibi çok seviniyorum.)
1979 yılındaki gözaltına alınışım, ODTÜ’de vereceğim konferans yüzündendi. ‘’Türkiye’de Müziğin Yerel ve Evrensel Kökenleri’’ başlığı aldında bir söyleşiydi bu. Ama nedense dönemin zalimleri, , benim ODTÜ’de konuşma yapmam fikrinden hoşlanmamışlardı. Ömer Zülfü Livaneli ve ODTÜ adları yanyana gelmemeliydi. Beni bu yüzden gözaltına aldılar. Birçok acı gün geçirmiş olduğum Ankara Emniyet Müdürlüğü binasında, dayak yiyen, işkence gören onlarca devrimci gencin arasına koydular. Ama sevgili arkadaşım Uğur Mumcu durumu Başbakan Ecevit’e duyurunca beş saat içinde serbest bırakıldım. Gözaltına alanların amacı ise beni en az birkaç gün içerde tutup söyleşi gününü geçirmekti. Hesapları tutmadı.
Ertesi gün ODTÜ’ye giden bütün otobüsleri kaldırdılar, yolları kestiler, ulaşım imkansız hale geldi ama engellemelere rağmen bu onurlu üniversitedeki spor salonuna girdiğimde dört bin gencin yeri göğü inleten müthiş sloganlarıyla karşılandım.
Dünyanın hiçbir üniversitesinde, bir söyleşiyi dinlemeye gelecek dört bin öğrenci bulamazsınız.
ODTÜ o gün bu potansiyele, bu ruha sahipti, bugün de sahip.
Aradan yıllar geçti; iktidarlar değişti ama ODTÜ’yü baskı altına alma girişimleri değişmedi. O günün zalimleri üniversiteye güvenlik güçlerini saldırtırlardı, bugünün zalimleri de aynı şeyi yapıyorlar. İktidarlar ve öğrenciler değişiyor ama ODTÜ’nün direniş geleneği dimdik ayakta.
Hiç kuşkunuz olmasın her iktidar yolcudur ama ODTÜ hancıdır.
34 yıl önceki bizi gözaltına alanlar yok ama ODTÜ bugünkü şanlı direnişiyle yine destan yazıyor.

Zülfü Livaneli 22.10.2013


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: