Posted by: bluesyemre | March 15, 2014

ODTÜ, 9 Alanda Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi Arasında

İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) kuruluşu, bilim alanlarına göre dünya üniversiteleri 2014 yılı sıralaması sonuçlarını ilan etti. Sıralama, saygınlık ve araştırma verileri kullanılarak 30 ayrı bilim alanında dünyanın ilk 200 üniversitesini belirliyor. http://www.topuniversities.com/subject-rankings adresinden ulaşılabilen ve ODTÜ’nün toplam 9 bilim alanıyla öne çıktığı listede, İTÜ 5, İD Bilkent Üniversitesi 3, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Koç Üniversitesi 1’er bilim alanında dünyanın ilk 200 üniversitesi arasına girdi.

ODTÜ 3 alanda (İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine-Havacılık-Üretim Mühendisliği) ilk 100 üniversite, 2 alanda (Eğitim, İstatistik-Yöneylem Araştırması) ilk 150 üniversite ve 4 alanda (İktisat-Ekonometri, Kimya Mühendisliği, Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Sistemleri) ilk 200 üniversite listesinde yer aldı. ODTÜ’nün geçen yıl ilan edilen listelerde ilk 200 üniversite arasına girdiği 8 bilim alanına, bu yıl Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Sistemleri alanının da eklenmesi ile ODTÜ’nün temsil edildiği bilim alanı sayısı 9’a yükseldi.

ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makine-Havacılık-Üretim Mühendisliği alanlarında Türkiye’den kendi alanında “Dünyanın En Başarılı 100 Üniversitesi” listesine giren tek üniversite oldu.

Sıralamada toplam 5 alanda kendine yer bulan İTÜ, 1 alanda (İnşaat Mühendisliği) ilk 100, 2 alanda (Kimya Mühendisliği, Malzeme Bilimleri) ilk 150, 2 alanda (Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine-Havacılık-Üretim Mühendisliği) ilk 200; İD Bilkent Üniversitesi 1 alanda (Siyaset Bilimi) ilk 150, 2 alanda (Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İletişim ve Medya Çalışmaları) ilk 200; Boğaziçi Üniversitesi 1 alanda (Elektrik-Elektronik Mühendisliği) ilk 200, İstanbul Üniversitesi 1 alanda (İletişim ve Medya Çalışmaları) ilk 200 ve Koç Üniversitesi 1 alanda (Siyaset Bilimi) ilk 200 üniversite arasına girdi.

http://www.topuniversities.com/subject-rankings


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: