Posted by: bluesyemre | July 11, 2014

3 ODTÜ’lüden 1’i daha mezun olmadan iş buluyor #odtü #metu

3 ODTÜ’lüden 1’i daha mezun olmadan iş buluyor

 

Ülkemizin ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan ODTÜ bünyesindeki “Kariyer Planlama Merkezi” tarafından, geçtiğimiz yıl mezun olan öğrenciler arasında yapılan “Mezun Profili Araştırması”na göre, Mühendislik Fakültesi Mezunları 1 ay 15 gün ile 2 ay arasında iş bulurken, eğitim Fakültesi Mezunları yaklaşık 2 ayda işe giriyor. Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler ile Mimarlık Fakülteleri mezunlarının ortalama işe girme süresi ise 3 ila 4 ay arasında. Fen-Edebiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının ortalama iş bulma süresinin beklenenden daha uzun olmasının nedeni ise, kamuda işe girme oranlarının yüksekliği ve kamudaki işe alım süreçlerinin uzaması. Araştırmada “mezun olmadan iş bulma” oranlarının yüzde 30 civarında olması dikkat çekerken, ODTÜ mezunlarının yaklaşık yüzde 80’i eğitim gördükleri alanlarda işe giriyorlar.

Araştırma ile ilgili olarak konuşan ODTÜ Rektörü Prof. Ahmet Acar, ODTÜ mezunlarının, mezuniyet sonrasında iş bulma sürelerinin genele oranla çok kısa olduğuna dikkat çekerken, henüz mezun olmadan iş bulma oranının ise çok yüksek olduğunu belirtti. Rektör Acar ayrıca “Öğrencilerin yaklaşık %30’unun henüz mezun olmadan iş bulması, ODTÜ’nün eğitim kalitesini kanıtlıyor. Biz öğrencilerimize sadece bilgi yüklemiyoruz. O bilgiyi gerçek hayatta nasıl kullanacaklarını ve karşılarına çıkan yeni konuları nasıl hızlı ve kolayca öğrenebileceklerini de öğretiyoruz. Bunun yanı sıra ODTÜ kültürün de etkisiyle sosyal bir öğrencilik hayatı geçiriyorlar. Tüm bunlar birleştiğinde iş dünyasında aranan ve hızlı yükselen çalışanlar oluyor. “ şeklinde konuştu.
Yapılan bağımsız araştırmalarda çıkan sonuçlara göre ODTÜ’nün Türkiye’nin önemli şirketlerinin üst düzey yönetimlerinde en çok mezunu olan 2 üniversiteden biri olduğunu belirten Prof. Acar, “Sadece özel sektörde değil, kamu kuruluşlarında ve akademik dünyada da pek çok ODTÜ mezunu önemli görevler yapıyor. Hatta, mevcut Bakanlar Kurulu içerisinde ODTÜ Mezunu 4 Bakanımız bulunuyor.” dedi.

ODTÜ kariyer Planlama Merkezi tarafından yaklaşık 500 mezundan alınan bilgilerle yapılan araştırmanın özet sonuçları ise şu şekilde:
•İş arayan ODTÜ mezunlarının ortalama iş bulma süresi yaklaşık 2 ay 20 gün.
•Bu süreler;
o Mühendislik Fakültesi için 1 ay 15 gün ile 2 ay arası,
o Eğitim Fakültesi için yaklaşık 2 ay,
o Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler ile Mimarlık Fakülteleri için 3 ay ile 4 ay arasında değişti.
•Özellikle Fen-Edebiyat ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının ortalama iş bulma süreçlerinin beklenenden daha uzun olmasının, kamuda işe girme oranlarının yüksekliği ve kamudaki işe alım süreçlerinin uzaması ile açıklanabileceği görüldü.
•Tüm fakülteler göz önüne alındığında, mezuniyetten önce iş bulma oranının %30’lara yaklaştığı görülürken, ODTÜ mezunların yaklaşık %80’i iş tanımlarının aldıkları eğitimle örtüştüğünü belirtti.

http://www.milliyet.com.tr/3-odtu-luden-1-i-daha-mezun-universite-1909953/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: