Posted by: bluesyemre | August 29, 2014

Sadece Gerçek Ankaralıların Bildiği 10 Çok Lezzetli Mekan

1. Çankaya Lokantası
Çankaya Lokantası, Hoşdere Caddesi üzerinde, Atakule’nin çaprazına denk gelen küçük, mütevazi bir esnaf lokantası. Bu sebeple sadece öğle yemeği servisi var. Ama bu yiyebileceğiniz en efsane dönerin burada olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Arnavut ciğeri ve diğer tencere yemekleri de harika.
Yalnız erken davranın, mekanın kapısına 12 gibi dayanın çünkü 15:00’den sonra zinhar yiyecek birşey bulamazsınız.
Hoşdere Caddesi No:228 Çankaya
Tel: 312 438 24 96

2. Ye An Pide
Kayseri’ye özel “Cıvıklı” Pidede uzmanlaşmış bu mekanda lezzetten başınız döner de ne yapacağınızı bilemezsiniz diye tabelaya kocaman yazmışlar: Ye An. Gayet basit.
Bu dekorasyonuyla olmasa da çeşit çeşit enfes pidesiyle göz dolduran lokanta İskitler mevkine düşüyor. Yani öyle çok ayakatında değil. Ama ASKİ’nin karşısında olması her su aboneliği işlemini keyifli kılıyor. Bizce ofisçe toplanıp gidin. Su faturalarını da ödersiniz.
Kazım Karabekir Cd., Özer Han, No:31 İskitler
Tel: 312 341 91 81

3. Meşhur Kayseri Tepsi Mantıcısı
Tepsi mantısı zaten efsane bir lezzet, ama öyle her yerde de karşınıza çıkmaz. Birlik Mahallesindeki Meşhur Kayseri Tepsi Mantıcısı gerçekten damağınıza inancınızı tazeleceyeğiniz bir yer.
Mekan bir aile işletmesi, mantının dışındaki yemekler de Kayseri mutfağından ve Kayserili hanımlar tarafından yapılıyor.
Bir de sır vereyim, devletin en üst düzeyleri yurt dışından gelen misafirleri için buradan tepsi tepsi mantı ısmarlıyor. Sizin ne eksiğiniz var?
Bir de söz verin, sucukiçi yemeden dönmeyeceksiniz!
Birlik Mahallesi 435- Cadde
(Eski 5. Cadde) No:42/D Çankaya
Tel: 312 496 38 38

4. Pizza İl Forno
Pizzanın iyisini bulmak kolay değil. Seri üretimlerden bahsetmiyorum bile. Şöyle elde açılmış, ince hamurlu, sosu ağzınıza bulaşa bulaşa tıpkı bir Ninja Kaplumbağa gibi hararetle pizza yiyebileciğiniz bir mekan arıyorsanız ben sizin için buldum.
Utku isimli genç bir arkadaşın işlettiği Pizza İl Forno pizzanın hakkını veren ender yerlerden. Özellikle 4 Peynirlisi.
Sizden saklamayacağım aslında ben bu mekana hiç gitmedim, hep paket servis söyledim. Yıldız – Çankaya civarında oturuyorsanız siz de öyle yapabilirsiniz. Pizzanın yanında nefis de bir tiramisu yolluyorlardı, onu da söylemeyi unutmayın.
4 . Cadde 720- Sokak No:2/B Yıldız
Tel: 312 440 17 67

5. Yolluk Park 17
Bu mekanın fotoğrafını bulurken çok zorlandım, siz de kendisini bulurken zorlanacaksınız. Çünkü kapıda öyle tabela falan yok, ama yeri çok kolay. Ayrancı Pazarının yanındaki parkın hemen karşısı.
Peki bu kadar aramaya değer mi? O enfes yaprak ciğer için çok daha fazlasını yaparsınız emin olun.
Yolluk aslında bir mahalle meyhanesi. Sıcak ortamı, lezzetli mezeleri ve pırıl pırıl müşterilerini bir kere görseniz her hafta gidersiniz.
Ama asıl amacınız rakı eşliğinde yaprak ciğer, tereyağlı işkembe. Sakın unutmayın!.
Not: Ciğeri duble söyleyin.
Uçarlı Sk. No:17/A Ayrancı Çankaya
Tel: 312 426 57 88

6. Konyalı Tandır
Bayıldığım ama bana en çok hayal kırıklığı yaşatan yemektir tandır. Yapması zahmetli olduğundan herhalde; çoğu pahalı restauran menüsüne koyar ama önünüze lezzetten nasibini hiç almamış bir et getirir.
Konyalı öyle değil. Çünkü Konyalı, Konyalı gibi Konyalı. Tandırı olması gerektiği gibi kiloyla/gramla satıyor. Yanında soğan ve turşu getiriyor.
Bu efsane lezzete koşarken yanınıza “IIı ben soğan yemiyorum amaaa”cıları sakın almayın. Hatta bırakın içinizdeki neanderthal ortaya çıksın çatalı falan bırakıp direk elinizle yiyin. Yapın bunu. Adresi veriyorum:
Karacakaya Caddesi No:149 Siteler
Tel: 312 348 07 07

7. Esat Antrikot
Antrikot diyorum diye ahşap servislerde, “orta pişmiş”, kaya tuzu ve “homemade” hardal ile tatlandırılmış birşey beklemeyin. Basbayağı bir minibüsten bahsediyorum.
Köftesi ve sucuğu da güzel. Ama siz hızlı bir gecenin sonunda Esat’a uğrayıp yarım ekmek kaşarlı antrikotun tadına bir bakın. Sonra bir tane daha söyleyeceksiniz.
Ayrıca muhabbeti de bomba. Esatı bulmak için:
Not: Esat Doğu Kampüste, ya da Atatürk Hastanesi girişinde açar diyenler olmuş, Esat aşağıdaki adrese taşındı, en son 3 hafta önce gittim.
Bilkent 1, Real Arkası

8. Mutlu Lokantası
Senelerce Mutlu Lokantasının 3 yanındaki apartmanda yaşadım ve hayatımın en güzel günleriydi diyebilirim.
Mutlu lokantası minik bir esnaf lokantası ama öğlenleri müdavimleri Ankara’nın her yerinden adeta buraya akıyor. Bu sebeple yer bulmak zor.
Musakkası enfes, döneri gerçek Ankara döneri. Aramızda kalsın bu dönerin sırrının eti süt ve soğanda bekletmek olduğu söylenir. Mutlu’nun ustası nasıl yapıyor bilemiyorum ama bir porsiyon asla yetmiyor kendinizi ikinciyi söylerken buluyorsunuz. Üstelik bir de ekmekleri kızartmıyorlar mııı!
Tavsiyem, 12’de mekana gitmeniz, döner 4 gibi bitiyor çünkü.
Ayrıca kredi kartı geçmiyordu en son, aklınızda bulunsun.
Güvenlik Cad. No:69/D Ayrancı, Çankaya
Tel: 312 426 28 42

9. Otlangaç
Sakarya Caddesindeki Otlangaç kapanmıştı ama her Ankaralının anılarında en nadide köşe yine onundu. Müjdeler olsun Torun Otlangaç (gerçekten de Otlangacın sahibinin torunu) bu efsane mekanı yeniden canlandırdı.
İstanbullular bilmez, Ankara’da güzel midye tava yemek imkansıza çok yakındır. Midye dolma konusuna hiç girmeyelim.
Ama işte bu çile nihayet son buldu. Zaman Mardin usulü dolmaları tek tek sayma, altıngibi kızarmış midyeleri sarımsaklı sosa bandırma zamanıdır.
Yıldızevler Mah. 708.sok. No:11/C Çankaya
Tel:312 443 04 24

10. Tavukçu
İsmine aldanmayın, burası tavuk yemekleri satmıyor, burası Kızılay’ın ortasında bir rakı vahası!
Tavukçu’nun mazisi öyle renklidir ki Ankara’nın yerlileri için burası adeta bir müze sayılır. Boru değil Cemal Süreya’dan Rifat Ilgaz’a, Oğuz Atay’dan, Aziz Nesin’e, Türk entelektüellerinin çoğu burada demlenmiştir.
Yemekleri ve mezeleri de nefistir hani. Balık mevsiminde hamsi kuşu, diğer zamanlarda işkembe ve meyhane pilavı ve mekanın adına uygun olsun isterseniz soslu tavuk şiş hepsi damağınızı çatlatır.
Ama en çok muhabbeti tabii…
İnkılap Sok. No:25/A Kızılay Çankaya
Tel: 312 425 30 17

http://onedio.com/haber/sadece-gercek-ankaralilarin-bildigi-10-cok-lezzetli-mekan-357325


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: