Posted by: bluesyemre | August 18, 2015

Lûgat365 (Güzel Kelimeler Dükkânı) @lugat365 #BazıKelimelerÇokGüzel

u7by7IDA

Çünkü kelimeler güzeldir. Bazıları daha güzel. Rengi, sesi, ahengi vardır. Lûgat365 bu güzel kelimelerin hakkını vermeye çalışan bir iyikafa teşebbüsüdür. 365 gün boyunca bizleri heyecanlandıran, duymaktan ve söylemekten haz aldığımız bu kelimeleri sosyal mecralar üzerinden, #BazıKelimelerÇokGüzel yaftasıyla paylaşacağız.

Lügat365 isminde güzel kelimelere hayran ve onları her gün sosyal medyadan paylaşan bir ekip var. Dilimize Farsçadan, Arapçadan geçmiş ya da Türkçe kökenli olan, kendine has bir ritmi, ahengi, estetiği ve genellikle derin anlamları olan kelimeleri onları yaşatmak adına her gün takipçileriyle paylaşıyorlar. Fevkalbeşer, şikemperver, merdümgiriz, müşkülpesent. Birçoğumuza yabancı bir dil kadar uzak olan bu kelimeler aslında Türkçe. Kaybolan değerlerden biri de unutulan, kullanılmayan, terk edilmiş ama kendi başlarına adeta birer şiir ya da şarkı gibi duran bu güzel kelimeler.

Söylediklerimiz, kullandığımız kelimeler gerçekliğimizi yansıtır, yaratır derler. Deli divâne lafının aşık bir kişi için söylendiğini biliriz ama dilimize Farsçadan geçmiş divâne kelimesinin kötü ruhlu yaratık manasına gelen dîv kelimesinden türetilmiş olduğunu öğrenince aşk anlayışımızı sorgulayıp, yahu bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi, bir insan bu kadar yüceltilmeli mi, sevmek nedir, aşk aslen nedir gibi felsefi sorularla karşı karşıya gelebiliriz.

Düşünmeye ve düşündürtmeye hazırsanız, sizi Lügat 365’e alalım. Bu arada güzel kelimeler dükkanını da ziyaret edip, bazı kelimeleri defter, bez çanta ya da poster olarak satın alabilirsiniz.

http://www.guzelkelimelerdukkani.com/

Facebook

Twitter

Instagram


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: