Posted by: bluesyemre | September 18, 2015

Çıtır Çıtır Felsefe Dizisi (Çocukları felsefeyle buluşturan renkli dizinin kitapları – Günışığı Kitaplığı) @_Gunisigi

Yazan: Brigitte Labbé, Michel Puech
Resimleyen: Jacques Azam
Türkçe yayın editörü: Müren Beykan
Türkçesi: Azade Aslan
Dünya çocukları bu diziyi okuyor! Brigitte Labbé’nin Paris Sorbone Üniversitesi felsefe profesörlerinden Michel Puech danışmanlığında kaleme aldığı dizi yeni kitaplarla büyüyor.

Yaşamı ve dünyanın işleyişini anlamaya çalışan çocuklara yardımcı olacak temel sorularla kurgulamış kitaplardan oluşan felsefe dizisi, ülkemizde yayımlanmaya başladığı 2006 yılından bu yana büyük ilgi gördü. Okullar tarafından en çok önerilen kitaplar arasında yer alan diziyi, bugüne dek onbinlerce çocuk okudu. Her birinde farklı bir temel konunun ele alındığı, günlük yaşamda sıkça karşılaştığımız örnek olayların öyküleştirildiği kitaplar, Jacques Azam’ın karikatür tadındaki renkli resimleriyle ve özgün sayfa tasarımlarıyla hem çocuklar, hem de öğretmenler ve anne babalar tarafından sevilerek okunuyor.

Yalnızca Fransa’da 2 milyonun üzerinde baskı yapan, Türkiye de dahil olmak üzere Almanya, İspanya, Finlandiya, Yunanistan, Brezilya, Tayvan, Çin, Kore, Japonya, Slovenya, İtalya, İsveç, Danimarka, Hollanda, Portekiz gibi 17 ülkede yayımlanan “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisi, bilginin değerini; kavramlar, sorunlar üzerine kafa yormanın önemini ve yöntemini ortaya koyuyor, doğru düşünebilmenin yollarını, hayatın içinden birçok küçük örnekle tartışmaya özendiriyor. Her kitap, çocukların hep aklını kurcalayan ya da karşılaşacakları güncel ve evrensel kavramları karşılaşacakları kavramsal sorunları nasıl düşünüp irdeleyebileceklerinin, nasıl farklı farklı cevaplar oluşturabileceklerinin başarılı örnekleriyle dolu.

Çocukla felsefeyi en doğal biçimde bir araya getiren “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisi, öğretmeye çabalamak veya öğüt vermekten çok; paylaşan, hayatı birlikte anlamaya çalışan, açıklama yapma kaygısı gütmeyen bir anlatımla kaleme alındı. Özellikle anne babalar ve öğretmenler, çocuklara cevap verirken güçlük çektikleri pek çok temel soruya bu dizi sayesinde akılcı ve pratik cevaplar bulabiliyorlar. Böylelikle dizi, nesiller arası iletişim için de mükemmel bir anahtar işlevi kazanıyor. Dizi, eğitimcilere de temel konuları farklı yaklaşımlarla açıklayabilmeleri için zengin bir olanak sağlıyor. Öğrencilerin bağımsız düşünebilen ve düşüncelerini açıklıkla ifade edebilen bireyler olarak gelişmelerini sağlayan örneklerle hazırlanan dizi, felsefeyle en doğru ve hızlı yoldan buluşmak için yetkin bir kaynak, etkili bir eğitim materyali.

Dizinin kitapları:

CCF AhlakiOlan kpk ozl CCF20-SOZ-VE-SESSIZLIK-200x300 CCF21-Ask-Dost-kpk-crv-200x300 CCF22-Siddet-kpk-crv-200x300 CCF Demokrasi kpk 1-2bsk CCF-ADALET.VE_.HAKSIZLIK-200x300 CCF-BASARI.VE_.BASARISIZLIK-200x300 CCF-BEDEN.VE_.AKIL_-200x300 CCF-BEN.VE_.BASKALARI-200x300 CCF-BILDIKLERIMIZ.VE_.BILMEDIKLERIMIZ-200x300 CCF-CESARET.VE_.-KORKU-200x300 CCF-DOGA.VE_.KIRLILIK-200x300 CCF-GERCEKTEN.VE_.YALANCIKTAN-200x300 CCF-GUZELLIK.VE_.CIRKINLIK-200x300 CCF-HAKLAR.VE_.ODEVLER-200x300 CCF inanmak kpk ozl CCF-IS.VE_.PARA_-200x300 CCF-IYI.VE_.KOTU_-200x300 CCF Kucukler kapak 1 CCF-LIDERLER.VE_.DIGERLERI-200x300 CCF-MUTLULUK.VE_.-MUTSUZLUK-200x300 CCF-OGLANLAR.VE_.KIZLAR-200x300 CCF-OZGUR.OLAN_.VE_.OLMAYAN-200x300 CCF-SAVAS.VE_.BARIS_-200x300 CCF-YASAM.VE_.OLUM_-200x300 CCF-ZAMAN-COK-ZAMAN-YOK-200x300 CCF Makineler insanlar kpk 5 CCF Olmak Sahip Olm kpk ozl

http://gunisigikitapligi.com/kitap-turu/citir-citir-felsefe-dizisi/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: