Posted by: bluesyemre | October 9, 2015

34. Uluslararası İstanbul #Kitap Fuarı 7-15 Kasım 2015 / 34. Istanbul International #Book Fair November 7-15, 2015

resim

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bu yıl otuz dördüncü kez 7-15 Kasım 2015 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de kapılarını açacak.

Fuarın Teması ve Onur Çizeri

Bu yıl İstanbul Kitap Fuarı’nın teması “Mizah: Hayata Gülümseyerek Bakmak” olarak belirlenmiştir. Tema kapsamında İstanbul Kitap Fuarı, yurt içinden ve yurt dışından çok değerli yazarları konuk etmeye hazırlanıyor. Kitap Fuarları Danışma Kurulu tarafından alınan kararla karikatürist Sayın Tan Oral 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı “Onur Çizeri” olarak belirlenmiştir. Fuar süresince Tan Oral’ın da katılımıyla çeşitli paneller ve etkinlikler düzenlenecektir. TÜYAP tarafından Onur Çizeri Tan Oral‘ın yaşamı, çalışmaları ve eserlerinden seçmelerin bulunduğu bir kitap ve bir sergi hazırlanmaktadır. Küratörlüğünü Sadık Karamustafa’nın üstlendiği Tan Oral Sergisi, fuar süresince ziyarete açık olacaktır.

Onur Konuğu Romanya: “Size Bazı Sözcükler Borçluyuz”

İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki Onur Konuğu Romanya olacak. Romanya, fuarda “We owe you some words / Size bazı sözcükler borçluyuz” sloganıyla yer alacak. Bu sloganın sebebi, Romen diline Türkçe’den geçmiş pek çok sözcük bulunması ve iki dil arasındaki etkileşim. Romanya, hazırladığı etkinlik programıyla iki ülkenin dili, edebiyatı, kültürü, yazarları ve yayıncıları arasında köprü kuracak. Fuarın ilk 4 günü (7-10 Kasım) açık olacak Uluslararası Salon kapsamında Romanya ülke standında Romanya edebiyatı ve kültürü tüm renkleriyle yer bulacak. Fuarda, Onur Konuğu etkinlikleri kapsamında söyleşi, panel, şiir dinletileri, müzik dinletisi, yayıncılarla profesyonel buluşmalar ve çocuk etkinlikleri düzenlenecek. Dört gün süresince Romanya’nın önde gelen yazarları İstanbul Kitap Fuarı’nda okurlarıyla bir araya gelecek. Romanya, aralarında Matei Visniec, Dumitru Tepeneag, Mircea Dinescu, Dan Lungu, Octavian Soviany, Carmen Muşat, Daniel Cristea-Enache, Florin Bican gibi çok değerli yazarların da olduğu bir programla fuar ziyaretçileriyle buluşacak.

Organized by TÜYAP Fairs in partnership with the Turkish Publishers Association, the 34th International Istanbul Book Fair will be held between November 7 and 15, 2015 at the TÜYAP Fair and Convention Center, Büyükçekmece.

Theme and Illustrator of Honor Chosen

The theme for this year’s Istanbul Book Fair will be “Humor: Looking at Life with a Smile.” The Fair prepares to host prominent foreign and Turkish writers around the theme. The Book Fairs Advisory Board named illustrator Tan Oral the Illustrator of Honor of the 34th International Istanbul Book Fair. A number of panel discussions and other events will be held with Tan Oral throughout the fair. TÜYAP will prepare a book and an exhibition on the life and selected works of Illustrator of Honor Tan Oral. Curated by Sadık Karamustafa, the Tan Oral Exhibition will be available for viewing during the fair.

Guest of Honor Romania Arrives with “Words”

Istanbul Book Fair will host Romania as the Guest of Honor. The Romanian booth will be available for visiting in the International Hall for the first 4 days of the fair (November 7th to 10th), and will include all aspects and colors of Romanian literature and culture. Guest of Honor events will include interviews, panel discussions, poetry and music recitals, professional meetings with publishers, and children’s events. The leading authors of Romania will meet with their readers at the Istanbul Book Fair for four days. Romania prepares to greet Book Fair visitors with a rich event program featuring prominent writers such as Matei Visniec, Dumitru Tepeneag, Mircea Dinescu, Dan Lungu, Octavian Soviany, Carmen Muşat, Daniel Cristea-Enache and Florin Bican.

http://www.istanbulkitapfuari.com/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: