Posted by: bluesyemre | December 21, 2015

Siyaset budur işte Aziz Hocam… – M. Ender Öndeş

aziz_sancar_1

Naim Süleymanoğlu’nu hatırlayan var mı şimdi? Hani şu “Cep Herkülü” diye anılan dünya şampiyonu halterci? Artık iyice şişmanladı, sanırım bazı rahatsızlıkları da var. Yeni kuşaklar pek bilmez; Naim, Bulgaristan’ın yetiştirdiği iyi bir halter sporcusuydu. 16 yaşında rekorlar kırmış, dünya şampiyonlukları elde etmişti. Sonra, 1986’da Özal’ın bir MİT operasyonuyla Türkiye’ye iltica etti ve “Türk sporcusu” oldu.  Böylece, o güne kadar halterde dişe dokunur tek bir başarısı olmayan Türkiye, birdenbire başkasının yetiştirdiği bir sporcuyla dünya şampiyonalarında madalyadan madalyaya koşmaya başladı.

Ama işin en trajikomik yanı, Naim’in iltica ettikten sonra Türkiye’ye gelişiydi. Özal, bu olayı tam bir siyasi şova dönüştürmeyi başardı. Havaalanından itibaren Naim’i koltuğunun altına alan ve bakanlar kurulu toplantısına bile sokan Özal, bu işin epey bir ekmeğini yedi. Sonra Özal öldü, Naim yaşlandı, hikaye söndü gitti.

Aziz Sancar hocayı elbette ağırlık kaldırmaktan başka marifeti olmayan bir adamla kıyaslayacak değiliz; kendisinin yaptığı çalışmalar tartışma götürmez biçimde önemli, bunu biliyoruz. Ama siyasetle bilimin ilişkisi bakımından düşündüğümüzde söylenecek çok şey var. Yok, sanıldığı gibi Ülkü Ocakları üyeliğinden filan söz edecek değiliz. Geçmiş gitmiş onlar. MHP’nin ona bakıp yeni bir Ekmeleddin tasarlaması da komik ama önemli değil.

http://sendika8.org/2015/12/siyaset-budur-iste-aziz-hocam-m-ender-ondes-ozgur-gundem/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: