Posted by: bluesyemre | March 19, 2016

Herkese Bilim Teknoloji (Türkiye’nin günlük bilim, kültür ve eleştirel düşünce portalı – Cumhuriyet #Bilim ve #Teknoloji ekibinden) @HBT_Dergi

12803110_1672512202966498_3006957639301746215_n

İngiltere’de haftalık bilim dergisi New Scientist, okurlarına başvurdu ve gerek bilim, gerekse toplum açısından en büyük etkiyi yarattıklarına inandıkları popüler bilim kitaplarından bir seçki oluşturmalarını istedi. Seçmeye, yazar ve bilim insanları da katıldı ve sonuçta 25 kitaplık bir liste çıktı ortaya (kitap bölümüne bakınız.) “Bilimin, dünyaya bir anlam vermemize ve hayatı ve evreni çözümlememize olanak tanıyan en güçlü araç” olduğu kabul ediliyorsa, popüler bilim kitapları da buna büyük katkıda bulunuyor. Bu kitaplar, on yıllardır “dünyayı çok daha kapsamlı bir biçimde kavramamızı” sağlıyor.

Sadece kitaplar mı? Popüler bilim dergileri, yayınları, televizyon dizileri, daha neler. Bütün bu araçlar, toplumla, halkla bilimin engin dünyası arasında kurulmuş çeşitli büyüklüklerde birer köprüdür.

Popüler bilim yayıncılığı, bilgiyi halka, geniş tabana yaygınlaştırdı. Bu, demokratik bir toplum yaratılmasına, halkın bilimin anlaşılması zor alanına girmesine yardımcı oldu. Bilim böylece hem destek kazandı hem de bazı konularda muhalefetle karşılaştı.

Tabii ayrıca, geniş bir meraklı kitlenin bilim ve araştırma ordusuna katılımına, dünyayı ve insanoğlunu anlama çabasına katkıda bulunmasına da hizmet etti. Nice genç, popüler bilim yayınlarından beslenerek bilim dünyasına girdi. Mesela Einstein, ilk gençlik yıllarında bu kitapları okuyarak fizik ile ilk bağını kurmuştu.

HerkeseBilimTeknoloji de bu yolda atılmış güçlü bir adım ve bir evrensel geleneğin sürdürücüsü olarak karşınızda.

Özel olarak bir gelenekten bahsedeceksek, öncümüz Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji’dir.   Bu dergi 30 yaşına basmaya az kala, yerini HerkeseBilimTeknoloji’ye devretti. Koca adam olmuştu, artık kendi ayakları üzerinde durabilirdi.  Şimdi CBT’nin izleyicisi olan HBT, 30 yıldır kendisine gönül verenlerle bütünleşiyor. Tabii daha büyük bir kitleyle bütünleşmek gibi bir iddiayla ve CBT’ye teşekkür ederek.

HBT geçmişinin kısa öykü budur.

Geniş ve büyük öyküsü ise şunlarla ilgili:  Tarihsel anlamda akıl ve bilim. Eleştirel düşünme. Araştırma ve merak. Nasıl çalışıyor ve neden böyle, diye düşünmek. Araştırma ve üretmenin ülkemizde yaygınlaşmasına katkıda bulunmak. Daha iyi bilim, daha iyi araştırma… Daha iyi bir yaşam ve ülke… Bilim ve teknoloji olmadan, bunları üretmeden hiç bir ülke ayağa kalkamaz.

Bunun için HerkeseBilimTeknoloji sizlere koştu. El ele tutuşup birlikte yürüyeceğiz. Önce portalde sizlere sesleniyoruz. Hemen arkasından yine aynı ad ile haftalık dergisi gelecek.

Unutmayın bilim bir gelecek inşasıdır. 30 yılın ötesine, 100 yıla, 200 yıla ve da ötesine doğru.

Bu yazı herkese “merhaba” olsun. Biz buradayız, hiç bir yere gitmedik, dahası büyüdük, gençleştik ve yenilendik.

Gün ışısın, beyinler ışısın, hep ama.

Editör

http://www.herkesebilimteknoloji.com/

Facebook

Twitter

YouTube


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: