Posted by: bluesyemre | April 22, 2016

Çocukları okudu onlar anlattı #ÇocukKitapları #ÇocukEdebiyatı

fft1_mf23594

Altı anne-babaya “Çocuğunuzun en sevdiği kitabı anlatır mısınız?” diye sorduk. Fotoğrafçı Ebru Ceylan, yazarlar Aslı Tohumcu, Yavuz Ekinci, Sema Aslan, gazeteciler Mirgün Cabas ve Umay Aktaş çocuklarının ellerinden düşürmedikleri kitaplarını yazdı.

Ebru Ceylan, Fotoğrafçı, Senarist
Ayaz, şu an 12 yaşında. Ve altı yaşından beri Canavar Peşinde isimli bir çocuk macera kitabı serisi okuyor. Yazarı, Adam Blade. Bu kitap serisini çok seviyor çünkü her kitapta ayrı bir macera anlatılıyor. İlk başladığında altı yaşındaydı ve henüz iyi okuyamıyordu. Bu yüzden, serinin ilk altı kitabını ona ben okudum akşamları yatarken. Çok da zevk alarak okudum. Daha sonra o okumayı geliştirince, büyük bir keyifle kendi okumaya devam etti. Şu an 35’inci kitabı okuyor. Hayal gücü yüksek, macerasever çocuklar için hem gerçek, hem de fantastik kahramanların yer aldığı sürükleyici bir seri.
Canavar Peşinde – Adam Blade, Beyaz Balina Yayınları

Aslı Tohumcu, Yazar
Tomris’in (yedi yaşında) en sevdiği kitap Shaun Tan’ın Kayıp Şey’i. Kendisi öyle diyor!Kayıp Şey, sayfalarına baktığında kahkaha atmasına neden olan bir mutluluk veriyor Tomris’e. Hikâye, sürüden ayrı bir çocuk olması nedeniyle de ilgisini çekiyor mu bilmiyorum ama bütün o kayıp şeylerin hikâyelerini uydurmaya çalışmaktan kitabın kapağını kapatmakta zorluk çektiği kesin. Okumayı bu sene öğrendiği için Bekçi Amos’un Hastalandığı Gün adlı kitap da okuma kolaylığı ve kısalığı açısından gözdelerinden…
Kayıp Şey – Shaun Tan, İthaki Yayınları

Mirgün Cabas, Gazeteci
Bizimkilerden en çok Leyla’ya kitap okuyorum. Uyuma ritüeli en uzun ve karmaşık olan o zira. Yıllardır onun sayesinde Sare ve Civan’ın da yararlandığı kalabalık bir çocuk kitaplığı oluştu evimizde. Leyla’ya okuduğum kitaplar kısa masallardan, parça parça okuduğumuz romanlara doğru gelişti. Hangi kitabı en son neresinde bıraktığımızı şıp diye hatırlaması beni hep şaşırtıyor. Ama şu ara fanatiği olduğumuz kitap bir roman ya da öykü derlemesi değil. Kimi zaman yattığı yerde gülerek yuvarlanmasına ve kikirdemesine sebep olan kitabın adı Kaka. Altbaşlığı da ‘İsmi Lazım Değil’in Doğal Tarihi (Can Yayınları). Olağanüstü bir biyoloji yapıtı. Şöyle başlıyor: “Adına ne derseniz deyin, (…) dışkı her yerde. Biz insanlar onu mide bulandırıcı ve utanç verici buluyor olabiliriz. Fakat geçek şu ki tüm hayvanlar öyle ya da böyle kakalarını yapar.” Ve kitap papağandan tapire, geyikten köpeğe hayvanların kakalarının neye benzediğine dair çizimlerle, hangi hayvanın ne yediğinden, kakasının ne yoğunlukta olduğuna, kimin neden kuru, kimin sulu dışkıladığına dair açıklamalarla devam ediyor. Kitap kakaya dair her şeyi o kadar basit, gerçekçi ve bilimsel şekilde anlatıyor ki kapağı açıp da kakaya bulanmış gibi boyanmış karşılıklı iki sayfayı görünce herhalde kakanın kokusunu eksik bırakacak değiller diye burnuma götürdüğümü itiraf etmeliyim.

Yavuz Ekinci, Yazar

Mirza Ali’nin en çok sevdiği kitap Küçük Kara Balık. Küçük Kara Balık günün birinde derenin sonuna gitmek için yola çıkar. Özgürlüğünü arar. Annesinin, arkadaşlarının tüm uğraşlarına rağmen bu yolculuktan vazgeçmez. Yolda karşısına çıkan zorlukları bir bir aşar. Oğlum bu kitabı defalarca okudu. Küçük Kara Balık’ın cesaretini hayran kaldı. Evde uzun bir süre cesaretin diğer adı “Küçük Kara Balık” oldu. Küçük Kara Balık’ın yolculukta karşılaştığı Pelikan, yengeç ve kurbağayla olan olayları defalarca canlandırdı. Bu oyunlarda o her seferinde Küçük Kara Balık’tı. Ben ise kimi zaman Pelikan, kimi zaman yengeç, kimi zaman da kurbağaydım.
Küçük Kara Balık – Samed Behrengi, Kırmızı Kedi

Umay Aktaş, Gazeteci

Kızım Güneş’in okumayı en sevdiği kitaplardan biri Yaprak Moralı’nın Baykuşlar Hangi Dilde Konuşur? adlı kitabı. Resimleri de çok keyifli olan kitap, yavru Baykuş Umut’un ilk kez arkadaşlarıyla birlikte buluşacak olmasını anlatıyor. Arkadaşlarına “Bum Bum Buuuuummmmmm” diye sesleniyor ama kimse gelmiyor. Anne baykuş oğluna Japon arıların çıkardığı sesle arkadaşlarını çağırdığını ve onun için gelmediklerini söylüyor. Sonrasında anne-oğulun oyunlarına katılarak, arıların, köpeklerin, kedilerin hangi ülkede nasıl sesler çıkardığını öğreniyoruz. 4,5 yaşındaki kızımla bu kitabı okurken çok eğleniyoruz. Kitapla birlikte farklı dillerde hayvan sesleri çıkarıyor ve kahkahalar atıyoruz. Ayrıca kitap kızımın farklı dil ve kültürlerle de ilgili fikir yürütmesine ve sorular sormasına da vesile oluyor.
Baykuşlar Hangi Dilde Konuşur? – Yaprak Moralı, YKY

Sema Aslan, Yazar 

Alman yazar Sabine Ludwig’in İletişim Yayınları tarafından Türkçede yayımlanan kitapları İmdat, Öğretmenim Küçüldü, Bir Anne Dile ve Tatilin Son Günü, dokuz yaşındaki kızım Defne İnci’nin geçen yaz keşfettiği ve birkaç kez döne döne okuduğu kitaplar. “Komik” olduğu için seviyormuş en çok; şakacıymış. Bir laneti tetikleyerek matematik öğretmeninin küçülmesine neden olan Felix’in başından geçenler komik, ama aynı zamanda görmeye değer, ilginç şeylermiş. Schmitt – Gösenwein’ın hamster kafesinde yatıp kalkması, Felix’in oyuncak arabasını kullanması, bir büzüşük mantarın altına duldalanıp yağmurdan korunmaya çalışması müthiş eğlenceliymiş. Bazen bir öğretmenin küçülmesi fikri aklına gelip gidiyormuş. Okullu, ergenliğe dayanmış çocukların dilini kesinlikle çok iyi bilen Ludwig, belli ki çocukların laf arasında söylediklerini ciddiye alan bir yazar. Hemen her çocuk matematik dersinden sıkılabilir, hatta korkabilir ve galiba matematik dersinin de öğretmeninin de yok olmasını, en azından bir ceket cebine girecek kadar küçülmesini dileyebilir mesela. Ya da tatilin hiç bitmemesini, pazartesinin hiç gelmemesini. Annesinden memnun olan çocuk hiç var oldu mu? İşte tüm bu çocuk “isyanları”nı alıp gerilim dozu da fena sayılmayan maceralara çeviriyor Ludwig.
İmdat, Öğretmenim Küçüldü – Sabine Ludwig, İletişim Yayınları

http://kitap.radikal.com.tr/makale/haber/okumaya-doyamadiklari-kitaplari-anlattilar-434061


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: