Posted by: bluesyemre | April 29, 2016

#Kağıt ve #Kitap Sanatları Müzesi

banner

EÜ Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi, dünya kültür tarihinin son 2000 yılının vazgeçilmez demirbaşları kağıt ve kitabın uzun soluklu yolculuğunu farklı kültürlerden örneklerle ziyaretçilere sunmaktadır. Bilgi ve görselleriyle her eğitim düzeyindeki öğrencilere seslenen müze, Türkiye’de ilk olmasının yanı sıra, konunun bu boyut ve zenginlikte ele alındığı bir üniversite müzesi olarak da uluslararası alanda benzersiz konuma sahip.

Ege Üniversitesi, eski Levanten köşklerinden 19. yüzyılın Ballian Konutu’nda kurduğu müzenin alt katında kağıdı, üst katında kitabı konu ederken eski ve modernin bir araya getirildiği proje için ideal bir ortam yaratmıştır. Müzede yer alan objelerin tamamına yakını kişi, kurum ve sanatçıların bağışlarından oluşmaktadır. Birçok alanda ilkleri gerçekleştirmiş olan Ege Üniversitesi, Türkiye’de bir ilk, dünyada benzerleri az olan önemli bir müzeyi ülkemize kazandırmış bulunuyor.

Kağıdın üretiminden, sanat eserine vardığı noktaya kadar çok çeşitli kağıt ve baskı aşamalarından örneklerin sergilendiği müzenin giriş katında el yapımı kağıt üretimi, kağıt tarihi, günümüz renkli kağıt sanatçıları, dünya renkli kağıtları, modern kağıt sanatı bölümleri, üst katında ise kitap sanatları, exlibris, matbaa, sanatçı kitapları, kitap biçimleri, kitaplardaki ustalar, baskı teknikleri, minyatür kitaplar ve tipografi bölümleri yer alıyor. Kağıt ve kitabın Avrupa’dan Uzakdoğu’ya, günümüze kadar geçirdiği evrelerden örneklerin bulunduğu müzede 700’den fazla eser ziyaretçilere sunuluyor. Müzede modern kağıt sanatı bölümünde IAPMA üyesi sanatçıların eserlerine geniş ölçüde yer verilmektedir. Müze açılışında IAPMA adına konuşan Helene Tschacher, müzenin uluslar arası benzerleri arasında eşsiz bir konuma sahip olduğunu dile getirmiştir.

http://www.kksm.ege.edu.tr/

Broşür


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

<span>%d</span> bloggers like this: