Posted by: bluesyemre | May 18, 2016

#RFID teknolojisi büyük bir potansiyele sahip – #FrankSeeliger ile bir söyleşi

pk13698379

Derme yönetimi ve okurlara daha iyi hizmet sunmak için RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) çiplerinden yararlanan kütüphanelerin sayısı giderek artıyor. Bu teknoloji gerçekte nasıl bir potansiyele sahip? Riskli yönleri de var mı? Wildau Teknik Üniversitesi Kütüphanesi’nin müdürü Frank Seeliger ile bir söyleşi.

Bay Seeliger, RFID (Radio Frequency Identification), yani Radyo Frekansı ile Tanımlama teknolojisinin kütüphanelerde uygulamaya geçirilmesi için bir bilim insanı olarak yıllardan beri uğraş veriyorsunuz. Bu teknoloji nasıl bir potansiyele sahip?   

Hiç kuşkusuz büyük bir potansiyele sahip. RFID, nesneleri radyo frekansıyla tanımlama teknolojisidir. Bu bize bir kütüphanedeki hizmetleri gözden geçirip yeniden tasarlamak için çok sayıda olanak sunuyor. Birçok insana göre kütüphane aranan bir şey bulunana kadar çok zaman harcanan bir yer. Başka bir deyişle, çalışan insanlar kütüphanenin açık olduğu saatlerde kütüphaneye gidecek zamanı bulamıyor. RFID sayesinde bu durum değişti.

Nasıl?

Her kitabın içine yapıştırılabilen küçük bir RFID etiketi sayesinde kullanıcılar kütüphaneden seçtikleri materyalleri kendileri ödünç alıp iade edebiliyorlar; eskiden bu işlemler kütüphane personeli tarafından yapılıyordu. Diğer bir ifadeyle: RFID rutin süreçleri otomatikleştiriyor. Bu sayede kütüphane daha uzun süre açık kalabiliyor, dolayısıyla kullanıcılar kütüphaneden daha fazla faydalanabiliyorlar. Fakat RFID’nin potansiyeli bundan ibaret değil.

Bu teknoloji kütüphanelere ve kullanıcılarına ne gibi avantajlar sağlıyor?

Bir yandan, bir kentin simgesi haline gelen büyük ve sansasyonel kütüphaneler yönünde bir eğilim var. Hiç kuşkusuz, bu kütüphaneler harika bir örnek oluşturuyor ama maalesef küçük kütüphanelerin aleyhine de olabiliyorlar. Öte yandan, küçük kütüphaneler yerel ihtiyacı karşılayan, kullanıcıların iki adımda ulaşabileceği yerler. Bu küçük kütüphaneler RFID sayesinde üzerlerindeki maddi baskıdan kurtulabilir. Ayrıca, örneğin metro istasyonları ya da alışveriş merkezlerindeki ödünç alma ve iade etme yerleriyle kütüphane dışındaki kamusal alanlarda da varlık gösterebilirler.

http://www.goethe.de/ins/tr/tr/lp/kul/mag/bib/13698375.html


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: