Posted by: bluesyemre | August 15, 2016

Barista (Turkish Rock Band) @BaristaBeatcom

13339691_1115953981794526_2272710564052721379_n

Barista’s story and debut album ‘DayDream’ bring new perspectives on the place and function of music in modern-era living. Music, this magicful machine now sadly rendered an ordinary consumable, ironically possesses the power to link veiled inner dimensions to outer daily routines. It makes possible for any of us the ultimate discovery of existence by bringing together what we inherently need to symbolize and how we do express. Experiences of life, love, loss offer glimpses of this discovery: this is Barista’s main theme.

Take Love, for example (popular subject).. What better than music to explain that Love isn’t actually about the beloved but about our inner workings that remain concealed under layers of emotion and fantasy which constantly clash our need to grow? Each track in DayDream expresses real emotions; there is something for every one in each track: lucid tunes on unpretentious chords, with real instruments.

It all started from a garage band in a small studio in Kadikoy, Istanbul. With music, the complete amateur turned into a bard. Growing thru phases, aided by many pros, DayDream retains its roots in the mysterious life of our ordinary inner workings.

What makes a musician, really; is it training, literacy, technique? We like to think that any one who chooses music as a means of expression is a musician – ‘formally-trained’ and ‘no-sense-of-rhythm’ alike: any one seeking his reality in his own depths.

Or, with NO relevance to the stuff above, any one just after some good music.

Welcome to Barista’s enchanted world!

En sıradan hallerimize bile yön veren ama farkında olmadığımız, olmaya korktuğumuz derinliğimiz.. Hayat, aşk, kayıplar.. Barista’nın arayışlari, içimiz ile dışımızı birleştiren bu keşiflere yönelik. Herkesin, DayDream’in notalarında, içinde yaşattığı bir şeylerle karşılaşacağı kesin!

İsmail Kocak, Bahadır Eryılmaz, Evren Arkman ve Naci Engin, 4 yıl önce Kadıköy’de ufak bir stüdyoda bir araya gelirken, tam olarak neye başladıklarının farkında değillerdi. Sade ezgilerin içindeki doyum, Bahadır ve Evren’i yola çıkardı. Özgür Hazar ile atılan tohum, Gökhan Büyükkara’nın da katılımı ile çiçek vermeye başladı. Volkan Cebeci, Crystal Hogg, Ian Barnsonö Kylee Swenson ve David Saylor gibi, sayıları 30’u bulan yerli ve yabancı müzisyenin katkısı ile DayDream’e ulaşıldı: Sade ezgiler etrafında, içimizden gelenler…..Gerçek enstrümanlarla!

Müziği bir ifade aracı olarak seçen herkes müzisyendir. Nota bilmese de, enstrüman çalmasa da; ritm duygusuna sahip olmasa bile. Kalp, beyin, ruh ve vücut içindeki derinlikte kendi gerçekliğini arayan herkes….Ya da sadece hoşça vakit geçirmek isteyenler… Barista’nın büyülü dünyasına hoş geldiniz!

http://www.baristabeat.com/

Facebook

Twitter

Google+

Soundcloud

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: