Posted by: bluesyemre | August 15, 2016

Doğu Ekspresi’yle Kars’a uzanan #yolculuk (#seyahat)

Karsa-yolculuk-5-728x409

24 saatin üzerinde bir tren yolculuğu hayal edin. Bir yere ulaşmak gibi bir derdinizin olmadığı… Varmak istediğiniz bir hedef ya da konum yok. “Çünkü yol bir yere gitmez yol bir durma biçimidir.” İçsel yolculuğunuzu dışsal yolculukla zenginleştiren bu keyifli tren seyahati; insanı adeta bozkırın ortasından kopararak dağlar arasında bir kaybettirip bir bulduran, raylar boyunca akıp giden nehirleri doya doya seyrettiren eşsiz bir deneyime dönüşüyor aynı zamanda. Zamanın hızına karşın trenin yavaşlığına meydan okuyarak algıları keskinleştiren özel bir görsel şölen. Özellikle günler uzunsa ve dolunayı da yakalamışsanız dışarıya tanıklık katsayınız artıyor.

Ankara’dan ve Kars’tan olmak üzere günde birer sefer düzenlenen Doğu Ekspresi’nde Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars rotası izleniyor. İki yolculukta da gündüz saatleri bir türlü denk gelmediğinden Kırıkkale, Kayseri ve Sivas illeri üzerindeki coğrafyaya hakim olunamazsa da sabah saatlerinde gözlerinizi açtığınızda farkına vardığınız dağ, vadi, akarsu ve köprü manzaraları insanı büyülemeye yetiyor.

Biraz da iç mekana dönecek olursak; pulman (koltuklu), yataklı, örtülü kuşetli ve yemekli olmak üzere dört tip vagonu var Doğu Ekspresi’nin. Kuşetli ve yataklı hemen aynı kompartıman tasarımında, farkı ise kuşetlinin ranzalı dört yataklı, yataklının ise 2 kişiye özel tasarlanmış olup lavabo, terlik gibi ekstralar içermesi. Pulman (koltuklu) kısımlarda da koltuklar arası mesafe geniş olup pek de kara treni andırmayan konforlu bir ortam sunuluyor.

https://gaiadergi.com/dogu-ekspresiyle-karsa-uzanan-yolculuk/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: