Posted by: bluesyemre | August 15, 2016

Woodstock Festivali (15-18 Ağustos 1969) – #Woodstock Festival (August 15-18, 1969)

woodstock-poster

Woodstock Festivali, resmi adı ile Woodstock Music and Art Fair, 15-18 Ağustos tarihleri arasında 1969 yılında Bethel, New York’ta bir mandıra alanında gerçekleşmiştir . Vietnam Savaşı’na karşı protestolar düzenlendiği ve bu protestoların ağır bir şekilde bastırıldığı ortamda, hippiler umutsuzluğa düşmüşlerdi. 1969’da gerçekleşen bu festivalin sloganının üç gün boyunca barış ve müzik olmasının sebebi de bu umutsuzluktan üç gün uzaklaşılmak istenmesidir. Festivalin organizatörlerinden Michael Lang bir röportajında “Son yıllarda üniversite kampüslerinde, yoksul mahallelerde ve ülkenin her köşesinde protestolar vardı, Woodstock’ta politik kaygılarımızı bir kenara bırakıp bütün enerjimizi barışa odakladık, barış ve anlayış mümkündü.” diye belirtmiştir. 1960’ların karşı kültürlerinin bir araya geldiği festivale Amerika’nın her yerinden 450’000 genç katılmıştır. Festivalde Jimi Hendrix, the Who, Janis Joplin, Crosby, Stills, Nash & Young, Richie Havens, Jefferson Airplane, Joan Baez gibi sanatçılar ve gruplar performanslarını sergilemişlerdir. Woodstock Festivali 1960’ların bunalan gençliğinin bir araya gelmesinin sembolü olmuştur.

The Woodstock Music & Art Fair—informally, the Woodstock Festival or simply Woodstock—was a music festival attracting an audience of over 400,000 people, scheduled over three days on a dairy farm in New York state from August 15 to 17, 1969, but which ran over four days to August 18, 1969. Billed as “An Aquarian Exposition: 3 Days of Peace & Music”, it was held at Max Yasgur‘s 600-acre (240 ha; 0.94 sq mi) dairy farm in the Catskills near the hamlet of White Lake in the town of Bethel. Bethel, in Sullivan County, is 43 miles (69 km) southwest of the town of Woodstock, New York, in adjoining Ulster County. During the sometimes rainy weekend, 32 acts performed outdoors before an audience of 400,000 people. It is widely regarded as a pivotal moment in popular music history, as well as the definitive nexus for the larger counterculture generation.

Rolling Stone listed it as one of the 50 Moments That Changed the History of Rock and Roll. The event was captured in the Academy Award winning 1970 documentary movie Woodstock, an accompanying soundtrack album, and Joni Mitchell‘s song “Woodstock“, which commemorated the event and became a major hit for both Crosby, Stills, Nash & Young and Matthews Southern Comfort.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Woodstock_Festivali

https://en.wikipedia.org/wiki/Woodstock


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: