Posted by: bluesyemre | August 17, 2016

Yaşatamadık (25 Eylül 1970, Samsun – 15 Ağustos 2001 #YavuzÇetin anısına) Aylin Aslım

yavuzcetin

“Biz bir daha nasıl geçeceğiz o köprüden?”

Onunla Sıraselviler’de karşılaşırdık daha çok. Ya da eski Hayal ve Mojo’nun sokağında. Elinde gitarıyla. Biz de çoğunlukla provadan çıkıyor ya da çalmaya gidiyor olurduk kim bilir nerede, büyüdüğümüz, müzisyen olduğumuz Beyoğlu’nda bir yerlerde. Elim ayağıma dolanırdı, heyecandan konuşamazdım.

Konuşamazdım çünkü ben onu birkaç yıl öncesinde, lise hayatım boyunca yaşım tutmadığı halde eski Hayal’e gizlice girip dinleyen küçük kızdım; sahnede Blue Blues Band’le, hipnotize olmuş bir şekilde.

Muhteşem gitaristliğine, su gibi sesine, aydınlık yüzüne, güzel uzun saçlarına bakakalırdım. Onlu yaşlarım boyunca heavy metal ve grunge’la yan yana defterlerime, ceplerime ve kalbime koyduğum blues aşkına, bir yandan “inşallah kimlik sormazlar” diye dua ederken, o küçücük Hayal Kahvesi’nin küçücük sahnesinin önünde çakılır kalırdım; canımın içi Jimi Hendrix ve daha ne çok blues rock şarkılarını onun kadar iyi çalan-söyleyen birini görmemiştim bu şehirde.

Konuşamazdım, çünkü şimdi yirmi yaşındaydım, Kemancı’da söylemeye başlamıştım, birçok müzisyenle tanışmaktaydım ve Yavuz hala bu ülkede gördüğüm en parlak şeydi. “Merhaba Yavuz” derdik; hem utangaç hem de ergeniz, fırlamayız, “abi” demiyoruz! Gülerdi hep yüzü bizi görünce. “N’aber ajanlar, provaya mı çalmaya mı?” derdi. “Çalmaya ama albüm de yapıyoruz bir yandan” diye gözüne girmeye çalışırdık hemen, “Aferin çocuklar, aferin size, müzisyen hep çalışacak!” derdi, biz saatlerce sırıtarak gezerdik sonra. Günümüz kutsanmış gibi, hafif adımlarla gezerdik Beyoğlu’nu. “Yavuz bizi seviyo oğlum, akşam dinlemeye de gelecek!” Yıllarca sahne aldıktan sonra ilk solo albümünü hazırlıyordu o da. Ben ilk şarkılarımı yazarken, artık mekanlarda cover çalma zorunluluğu yavaş yavaş kırılmaktayken, ilk Türkçe rock albümleri tek tek yayınlanmaya başlamışken. Sene 1996.

http://blog.kia.com.tr/yasam/yasatamadik

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yavuz_%C3%87etin


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: