Posted by: bluesyemre | August 27, 2016

Yurt dışında bir cafede garsonluk yapıyor olsaydınız nasıl bir hayatınız olurdu?

HjzDEL1oonNAwQEr-636078101581753471

Sözlük yazarı ”jzff”, yurt dışında bir cafede garson olsanız ya da bir mağazada asgari ücretli bir çalışan olsanız nasıl bir hayatınız olacağını anlatmış.

direkt şöyle bir hayat hayal edin.

istanbul’da asgari ücretle çalışıyorsunuz.

bir cafede garsonsunuz. çalıştığınız işyerine gelen müşteriler sorunsuzca ve güleryüzle halinizi hatrınızı sorarak siparişlerini veriyorlar. yok yok 1-2 tanesi değil. hemen hemen hepsi. herkes güler yüzlü. herkes mutlu.

bir mağazada kasiyersiniz. 32’sinde menopoza girmiş gibi gergin bir abla gelip, bana müdürünü çağır demiyor. müdürünüz gelince de sizi azarlamıyor. yaptığınız işlem doğru olduğu halde sizi, müşteri önünde ezmiyor müdürünüz.

asgari ücretle yaşıyorsunuz ama yaşadığınız semt şehir merkezine çok uzak değil. en fazla 30dk içinde merkezdesiniz. yaşadığınız semtte varoş ve tehlikeli bir semt değil. ve şehrin diğer ucuna ola ki bir işiniz düştü. metro ve metrobüs o kadar düzgün ki, maltepe’den atatürk havalanına 1 saat 10 dakkada gidiyorsunuz akşam iş çıkışı saati.

bu ay para biriktirdiniz. araba alacaksınız. 600 tl’ye 8 yaşında bir nissan micra mı alacaksınız? yoksa 800 tl’ye peugeuot 206 mı? bu ayki sorununuz bu.

cep telefonu yenileyeceksiniz. iphone 6 plus istiyorsunuz. 600 tl de o tutuyor. iphone sevmiyorsanız da, samsung s7 450tl. htc one 250 tl. asus zenfone huawei filan iş gören süper akıllı telefonlar 200 tl.

https://seyler.eksisozluk.com/yurt-disinda-bir-cafede-garsonluk-yapiyor-olsaydiniz-nasil-bir-hayatiniz-olurdu


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: