Posted by: bluesyemre | August 31, 2016

Cumhuriyete Tanıklık Eden Gerçek: Direksiyon Binası

ankara-tren-stasyonu

…Merdivenli yolların kaç basamaktan oluştuğundan, kemer kavislerinin açı derinliğinden, çatıların hangi kurşun levhalarla kaplandığından söz edebilirim sana; ama şimdiden biliyorum, hiçbir şey söylememiş olacağım sonunda.

Zira bir kenti kent yapan şey bunlar değil, kapladığı alanın ölçüleri ile geçmişinde olup bitenler arasındaki ilişkidir.

… Anılardan akıp giden bu dalgayı bir sünger gibi emer kent ve genişler… Oysa kent geçmişini dile vurmaz, çizik çentik, oyma ve kakmalarında zamanın izini taşıyan her parçasına, sokak köşelerine, pencere parmaklıklarına, merdiven tırabzanlarına, paratoner antenlerine, bayrak direklerine yazılı geçmişini bir elin çizgisi gibi barındırır içinde.”

Italo Calvino/ Görünmez Kentler

Rayların üzerinde oradan oraya giden ve yüz binlerce insanı taşıyan trenleri sadece bir ulaşım aracı olarak görürsek onları fazla mı küçümsemiş oluruz ne? Bir otobüs, bir otomobil miyadı dolup hurdalıktaki yerini alabilir ama trenler öyle midir? Eskidikleri düşünüldüğünde ya da teknolojileri onları kullanılmaz hale getirdiğinde kentlerin en nadide köşelerini süslerler. Ayrıca trenler geçmişin yükünü çeke çeke yolculukların tüm izlerini ağır metallerine yazar. Onları “yığın” olmaktan çıkaran toplumun hafızasını taşımalarıdır. Kişilerin olduğu kadar toplumların kurumların da kimliğini oluşturan o hafızadır. Cumhuriyetin de hafızası o tren raylarıdır. Ülkeyi on yılda on beş milyon gençle kuşatan da yine onlar, demirden yollar. İstiklale uzanan ve Türk insanını bağımsızlığa taşıyan Cumhuriyet’in çelik kolu. Ülkemizin geçmişini bir elin çizgisi gibi içinde barındıran raylar.

http://blog.library.atilim.edu.tr/index.php/2016/08/31/cumhuriyete-taniklik-eden-gercek-direksiyon-binasi/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: