Posted by: bluesyemre | September 23, 2016

#Rakı gerçektir ve kedi gibidir #ŞuleTüzül

sule-tuzul-300x200

raki-felsefe-208x300

Rakı Felsefesine Giriş – Feridun Nadir

Yıllar içinde rakıya karşı nasıl yanlış bir algı geliştirdiğimizi Feridun Nâdir’in Rakı Felsefesine Giriş isimli kitabını okurken fark ettim. Kitabı okudukça da bu algının yanlışlığı zihnimde iyice belirginleşti. Kitabı elimde görenlerden alkol kullanmayanlar ya da alkollü içkilerden pek haz etmeyenler tasvip etmeyen sitemli bakışlar attılar, alkol ve rakı sevenler sanki çok acayip bir şey okuyormuşum ya da rakı sofrasına oturmuş çakırkeyif olmuşum gibi “ooooo, vaaaay” gibi nidalarla tepki verdiler. Annem kitabı okurken onu dinlemediğim için “aaa bu mu annene tercih ettiğin şey” gibi daha garip bir tepki verdi.

Oysa, kelimenin en doğrudan anlamları ile rakının felsefesi ve kültürüne dair son derece keyifli, düşündürücü, zihin açıcı, önyargıları yıkıcı ve öğretici bir kitap Rakı Felsefesine Giriş. Kitap, Feridun Nâdir’in BirGün Gazetesi Pazar ekindeki “Rakı Beyazı” köşesindeki yazılardan oluşuyor. Yazılardan bazılarını gazetede yayımlandığında okuma şansım olmuştu, ama kitap olarak bu şekilde sunumu ile tadına doyulmaz bir şey çıkmış ortaya. Rakıya dair yanlış algılarımızın tamamı da masaya yatırılmış kitapta.

Nâdir, kitaba aldığı yazıları altı ana başlık altında toplamış: Kültür, Coğrafya, Büyük ehlikeyifler, Müzik, Ahkam ve Politika. Kitabı bitirdiğinizde görüyoruz ki; rakının dokunmadığı bir konu, bir insanlık durumu, bir yaşam parçası yok. Öyle bir kültür ki rakı kültürü neredeyse her şeyi kucaklıyor. Ve de görüyoruz ki memlekette en ihtiyacımız olan şey bu kültür…

http://www.edebiyathaber.net/raki-gercektir-ve-kedi-gibidir-sule-tuzul/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: