Posted by: bluesyemre | October 21, 2016

Sevgili edinme konusunda hiçbir şey yapmayan onurlu yalnızların çok iyi bildiği şeyler

l4gicydjgazzzsw0-636124919932297165

Bazı insanlar yalnız kalmayı pek sevmezler, hep bir ilişkileri olsun isterler. Bazı insanlar için de yalnızlık öyle aman aman bir problem değildir. İşte bugün biraz o insanların neler düşündüğüne değineceğiz.

dünyanın en akıllı insanıdır.

dün markete gittim, alacağımı alıp kasada kuyruğa girdim. benim elimde sadece tek bir kalem mal var. hiç tenezzül edip, önümdekilere “şunu geçirebilir miyim?” falan demedim. ona buna yüz suyu dökmektense, dimdik durup sıramı paşa paşa beklemek bana daha hoş geliyor.

ama ne oldu dersiniz? ben hiç talep etmediğim hatta buna niyetim bile olmadığı halde, kasiyer “gelin önce sizinkini geçireyim” dedi. önümdeki müşteriler de destek verdiler. ben tek kelime etme ihtiyacı duymadan, mağrur bir şekilde ödememi yapıp, çekip gittim.

bir başka örnek ise bir zamanlar seyrettiğim cube adlı filmin ana temasını oluşturuyor…orada en akıllı ve becerikliler en erken ölüyorlardı. çünkü egoları şişkin olduğundan, gereksiz risk alıyorlar ve çabucak gidiveriyorlardı. evrenin düzenine saygısızlıklarının cezası idi bu. en sonda kurtulan, teşebbüs gücünden yoksun, hafiften geri zekalı diyebileceğimiz bir tipti.

islami veriler de bu hükmü doğrulamaktadır. hadis-i şerifte, “cennet ehlinin çoğunluğunu, bühl(saftirik) kimseler teşkil eder” buyruluyor.

yani demem o ki, başarının anahtarı tevazu içinde “beklemektir”. ancak beklemekten kasıt durakta otobüs beklemek değildir elbet. güçlü bir niyet, yöneliş, teveccüh ile beklemek. bunun en iyi örneği, kedinin fare deliği önündeki bekleyişidir. pür dikkat, tetikte ama pasif…

tasavvufta bu bekleyişe “murakabe” adı verilir. murakabeyi öğrenmemiş olan kimse istediğini elde edemez.

sonuç?

boşuna debelenip durma. nasipse gelir çin’den yemen’den. o lüzumsuz yere el attıkların zaten senin nasibin değildi. dolayısıyla çekip gittiler. hakkın olmayana el uzatmanın cezasını da, acı, keder, hayal kırıklığı, bela, musibet olarak ödedin.

ne gerek var bunca lüzumsuz gürültü patırtıya? sen tetikte ol yeter.

https://seyler.eksisozluk.com/sevgili-edinme-konusunda-hicbir-sey-yapmayan-onurlu-yalnizlarin-cok-iyi-bildigi-seyler


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: