Posted by: bluesyemre | December 15, 2016

#YaşarKemal Sempozyumu, 16-17 Aralık 2016, Nazım Hikmet Kültürevi, Bursa

125

Türkçe’nin Yaşar Kemal’e teşekkürünü bir eyleme dönüştürmek amacıyla 2016 yılını edebiyatın ulu çınarına adayan Nilüfer Belediyesi yıl boyunca düzenlediği etkinlikleri düzenleyeceği kapsamlı bir sempozyum ile tamamlıyor. Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün, Türkçeyi zenginleştiren, dilin tohumunu koruyan ve besleyen usta yazar Yaşar Kemal ile ilişkin düzenleyeceği son etkinlik Bir Edebiyat Adası: Yaşar Kemal Sempozyumu olacak. 16-17 Aralık’ta Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleştirilecek sempozyumda düzenlenecek oturumlarda Yaşar Kemal birçok yönüyle ele alınacak. 2016 yılı boyunca Yaşar Kemal’in konu edildiği etkinliklerin de değerlendirileceği sempozyuma farklı disiplinlerden birçok sanatçı, yazar ve akademisyen katılacak.

Sempozyumun açılışı 16 Aralık Cuma günü saat 18.30’da gerçekleşecek. Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenecek açılış Livaneli Orkestrası’nın dinletisi ile başlayacak. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in açılış konuşması yapacağı gecede şair, yazar ve gazeteci Özdemir İnce “Yaşar Kemal Türkiye’dir” konulu bir konuşma yapacak. “Bir Anlatıcı Olarak Yaşar Kemal” konulu açılış oturumu Prof. Dr. Onur Bilge Kula’nın başkanlığında gerçekleşecek. Oturumda Doğan Hızlan, Emin Özdemir, Adnan Binyazar ve Semih Gümüş yer alacak.

Sempozyumun ikinci günü olan 17 Aralık Cumartesi günü “Yaratıcılığın İzinde” konulu ilk oturum saat 09.30’da başlayacak. Nilüfer Belediyesi Genel Kütüphane Hizmetleri Sorumlusu  Dilber Koç’un başkanlığını yapacağı oturuma Hakan Akdoğan, Ahmet Aykanat, Efe Töre Ömür, Ayberk Oğul Gonca katılacak. “Anlatıcılığının Kaynakları” konulu günün ikinci oturumunda Yusuf Çotuksöken oturum başkanlığı yapacak. Nedim Gürsel, Deniz Küstü, Mahmut Temizyürek, Yrd. Doç. Dr. Emine Sonal ve Güney Özkılınç da oturumun konuşmacıları arasında. “Roman Dünyasına Bakış” konulu üçüncü oturum Prof. Dr. Handan İnci, Dr. Birsen Karaca, Yrd. Doç. Dr. Seza Yılancıoğlu,  A. Ömer Türkeş ve  Konur Ertop’un katılımı ile gerçekleşecek. “Yaşar Kemal Anlatısının Çeşitliliği” konulu dördüncü oturumda da Feridun Andaç, Uğur Kökden, Prof. Dr. Nedret Kılıçeri, M. Sadık Aslankara, Haydar Ergülen ve Metin Turan yer alacak.

Sempozyumun kapanış oturumunun konusu ise “Birikimi Taşıyan Bir Anlatıcı”. Oturuma Ayten Er , Doç. Dr. Selma Elyıldırım, Atilla Birkiye, Prof. Dr. Hülya Nutku, Gürol Tombul,  Işıl Özgentürk, Tunca Aslan, Mehmet Akif Ertaş ve Nahit Kayabaşı katılacak. Sempozyumun kapanış konuşmasını sevilen şair ve yazar Cevat Çapan yapacak.

http://www.nilufer.bel.tr/haber-4122-yasar_kemal_tum_yonleriyle_bu_sempozyumda_ele_alinacak

Program


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: