Posted by: bluesyemre | December 20, 2016

Hektor Vartanyan…@HektorVartanyan

cxbyrj_vaaaxmwk

“Babam annemi hiç sevmedi. Etmediği eziyeti bırakmadı. Günlerce bir odaya kapanıp ağladığını bilirim annemin. Hiç ses çıkarmadan,eşya gibi.

Hep merak ederdim. Bir adam karısını niye sevmesin? Hem de kendisini çok seven, birlikte çocuk yaptığı, bir dediğini iki etmeyen bir kadını.

Bir gün babamın eşyalarını karıştırırken kalın cep defterleri buldum. Bir sürü şiir. Bizim peder şiirde mi yazarmış diye güldüm önce.

İlk defa babamın el yazısını görmüştüm. Ne güzelmiş. Şiirlerin altındaki tarihlere baktım.Annemin bana gebe olduğu tarihler. Babam uzakta.

“Yeşil gözlerinde nefes alan bir şey var” diyor bir şiirinde. Anneminkiler kara. “Kahverengi saçların ipek gibi” diyor. Anneminkiler kara.

Anneme gönderdiği bir iki mektup var. Sapsarı kağıttan. Bir kere dahi seni seviyorum dememiş. Oysa şiirlerin yanına çiçekler,süsler çizmiş.

“Dün sahilde bekledim, gelmedin. Niye gelmedin? Gazoz içerdik.” diye başlayan bir mektup yazmış kadına. Mektubu öyle süslemiş,özenmiş ki.

“Ben sensiz yaşayamam,dönemem oralara.” diyor kadına mektupta. Annem bana gebe. İki küçük kızıyla kocaman bir evde kocasını bekliyor.

Kadın da mektup yazmış babama. “Kaçalım buralardan.” diyor. “Seninle her yere giderim” diyor. Okurken anneme üzülüyorum. Annem lan o benim.

Babam kadınla kaçmıyor tabi. Kadının “kaçalım” dediği mektubundan tam dokuz gün sonra ben doğuyorum. Babam ben doğduktan 1 ay sonra dönüyor.

Babamın 11 defterini de defalarca okudum. Gece gündüz gizli gizli okudum. Babam çıplaktı o sayfalarda. Asık suratlı değil, aşıktı.

Ablam yeni nişanlı. Ailecek kahvaltı ediyoruz.Dayanamayıp babama bakarak “Yeşil gözlerinde nefes alan bir şey var.” diyorum.Gözleri yanıyor.

Masadaki tabaklardan birini alıp “piç kurusu” diyerek kafama geçiriyor. Annem çığlıklar atarak babamın eline sarılıyor. Kafamda bir ılıklık.

Annemin ve ablalarımın ellerinden kurtulup üzerime geliyor. Bir de tekme atıyor. Düşüp, kalkıyorum. Sonra bir yumruk. Diğer odaya kaçıyorum.

Odada kapıya yaslanıp “Yeşil gözlerinde nefes alan bir şey var” diye durmadan bağırıyorum. Babamın sesi geliyor: “Bırakın, geberteceğim.”

Annem ve ablamlar 1 saat kadar uğraşıp babamı sakinleştiriyorlar. Annem yanıma geliyor. Başımı okşayıp “Babanın kini bana” diyor. Ağlıyorum.

Sonra babam geliyor kapıya. “Çık lan. Dövmeyeceğim. Gidip şu kafana bir baktıralım itin oğlu” diyor. Odadan çıkıyorum. Kulağımı buruyor.

Babamla arabadayız. Hiç konuşmuyoruz. Sağlık ocağına geliyoruz. Kafama pansuman yapıyorlar. “Dikiş atmayın,izi kalır” diyor babam.Atmıyorlar

Tekrar arabaya biniyoruz. Eve gitmiyoruz. İki gazoz alıyor yolda.Mudanya’ya bir tepeye çekiyor. “Hadi iç seversin sen.Limon yok ama” diyor.

Biraz daha konuşmadan oturup geri dönüyoruz. Bir kahvehaneye götürüyor beni. Cimbom maçı var.İlk kez kahvede maç izliyorum. Oralet sınırsız.

Her şeyi, kafamdaki bandı bile unutuyorum. “Ulaan kaçar mı!” diye bağıran babama bakıp “ulaaan” diye bağırıyorum. Çocuğum kin tutamıyorum.

Eve mutlu dönüyorum. Herkes uyuyor. Tam ben de uyuyacakken annem gelip sokuluyor yanıma.Başımdaki banda dokunup iç çeke çeke ağlıyor.

Bunları neden yazıyorum? 1 saat önce babam aradı.”Annen özlemiş, gelsin diyor” dedi. Arkadan annem “Yalan asıl özleyen kendisi” diye bağırdı

Sonra babam “Hadi be yalancı ahçik(kadın)” dedi.Gülüştüler. Annemin elma soyduğundan eminim. Annemi artık babam değil ben ağlatıyorum.Eminim

Bir de geçen gün Melahat’e “Kara gözlerinde nefes alan bir şeyler var” dedim. Kimin şiiri dedi. Unuttum şimdi adını ama büyük şair dedim.

Şiirini biraz değiştirerek çaldım baba. Affet, lakin işte Melahat’in gözleri kapkara. Ha bu arada biraz daha gelemeyeceğim oralara. İş güç.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: