Posted by: bluesyemre | January 6, 2017

2017 okuma listeniz hazır mı? (#kitap)

650x344-2017-okuma-listeniz-hazir-mi-1483632490804

Klasikler, romanlar, biyografiler, etkileyici hikayeler, araştırmalar, denemeler… Kelimelerin peşine takılmak, sayfalar arasında kaybolmak… Okumaya hazırsanız, sizler için yayınevlerinin bu yıl yayımlayacağı kitaplardan bazılarını derledik; ister Kennedy’yle Ankara’nın Tuzluçayırı’nda tanışın, ister Tevfik Fikret’in Rübab-ı Şikeste’siyle 100 yıl öncesine gidin…

Her ne kadar 2016, ağzımızda acı bir tat bıraktıysa da geride kaldı. Yasadığımız şu günleri kitap okuyarak belki biraz daha hafifletebiliriz. Ne dersiniz? Yayınevleri 2017 planlarını çoktan yaptı. Yayımlayacağı kitapları sıraya dizdi. Görünen o ki okuru güzel günler bekliyor. Tarihi aşk romanlarından edebiyatın, sinemanın unutulmaz isimlerinin günlüklerine; tarihi olayların fantastik hikayelerle buluşmasından uzun yıllar etkisinde kalacağınız romanlara kadar çok zengin bir içerikle kitap dünyası hazır. İşte 2017’yi renklendirecek kitaplar…

cumhuriyetin-divasi-muzeyyen-senar-3-basim

Remzi Kitabevi http://www.remzi.com.tr/anasayfa
RUM KIZIYLA OSMANLI GENCİN AŞKI
Radi Dikici’nin kaleme aldığı Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz isimlerinden Müzeyyen Senar kitabı, Cem Kozlu’nun Liderin Kitaplığı, ünlü tarihçi Hıfzı Topuz’un Kanlı Şanlı Osmanlı Remzi Kitapevi’nin 2017 listesinin iddialı kitapları. Gülseren Engin’in Smyrna’nın Gözyaşları adlı kitabı Remzi Kitabevi’nin güvendiği eserlerden biri. Bir yandan Yunan ordusunun Ege’nin içlerine doğru saldırısı ve işgali, yakıp yıkmalar, tecavüzler; çocuk, genç, yaşlı demeden yapılan toplu katliamlar, bir yandan da Ege dağlarında yanan çoban ateşleri, kahraman efeler, zeybekler, gönüllüler ve birkaç subayla Kuvay-ı Milliye’nin kuruluşu… Hal böyleyken kitap, İzmir’in Yunan işgali döneminde Rum kızı Smyrna ile Çakır Osman’ın, Seher ile Tilki Mahmut’un hikâyelerini anlatıyor. Etkileyici bir aşk hikayesi.

İthaki Yayınları http://www.ithaki.com.tr/
YILMAZ GÜNEY SERİSİ VE TOLKEIN
İthaki Yayınları, 2017’ye zengin içerikle giren yayınevlerinden. İddialı kitapları arasında Yılmaz Güney yapıtları da bulunuyor. Boynu Bükük Öldüler ve Umut’la başlayacak Yılmaz Güney serüveninin 2018 yılının ortalarına kadar süreceğini belirtelim. Yayınevinin bir başka serisi de Noam Chomsky’in kitaplarıyla geliyor. Chomsky’nin Kader Üçgeni kitabının ardından yıl içinde sekiz kitabı daha Türkçeye kazandırılacak. Theodor W. Adorno’nun yapıtlarından Metafizik: Kavram ve Soruları, Lauren Groff’un kaleme aldığı Fates and Furies ile Tolkien’in Peri Masalları Üzerine isimli kitabının özel edisyonu da okurla buluşacak eserler arasında.

Yapı Kredi Yayınları http://www.ykykultur.com.tr/
CEMAL SÜREYA’YA DOYACAĞIZ

Yapı Kredi Yayınları, Türk edebiyat ve şiirinde önemli yere sahip yazar ve şairlerin yaşamlarını bu kez günlükleri ve defterleriyle okuyucuya sunmaya hazırlanıyor. Orhan Duru, Cemal Süreya, Hulki Aktunç, Sabahattin Kudret Aksal gibi yazarlar bu isimlerden. Ayrıca Thomas Bernhard, Oliver Sacks, Herman Hesse, Tuncer Erdem, Emrah Öztürk’ün Türkçe ilk kez yayımlanacak kitapları da bu yıl YKY etiketiyle raflarda olacak. Jonathan Holt’un The Carnivia üçlemesinin son kitabı, Roger Martin du Gard’ın Thibault’lar adlı ırmak romanının ikinci ve üçüncü ciltleri ile Richard Yates, Ben Lerner, F. Celalettin ve Romain Rolland’ın kitaplarını da müjdeleyelim.

Dergah Yayınları http://www.dergah.com.tr/
DEĞİŞİMİN TOPLUM VE BİREYE ETKİSİ

Dergah Yayınları da, Eric Hoffer’ın Değişim Sancısı eseri ile okura merhaba diyecek bu yıl. Eric Hoffer, kuvvetli gözlem yeteneği ve meseleleri sıra dışı yorumlama tarzıyla, eserini tahrik edici ve ufuk açıcı kılıyor. Bu eserde Hoffer, insanlık tarihi boyunca görülen değişimlerin toplumlar ve bireyler için ne derece önem arz ettiğini, bugüne kadarki genel kabullerin aslında insanların tepki ve tercihlerini anlamada nasıl zayıf kaldığını sade bir üslupla anlatıyor. Yayınevi bu kitabının yanı sıra Tevfik Fikret’in ünlü Rübab-ı Şikeste’siyle kitap ve şiir sevenlerin karşısına çıkacak. Fikret, 100 yılı aşkın bir süre önce yayımlanan bu eseriyle, bugün de okuyucudan gözyaşı ve samimiyet isteyecek.

Everest Yayınları http://www.everestyayinlari.com/
KENNEDY, ANKARA’NIN TUZLUÇAYIRI’NDA

Everest Yayınları da sürükleyici, merak uyandırıcı kitaplarıyla raflardaki yerini alacak. Yerli fantastik edebiyatın öncülerinden Nazlı Eray, bu kez çarpıcı bir olayla karşımızda. Eray, Ölüm Limuzini kitabıyla, ABD Başkanı John F. Kennedy suikastını irdeliyor. Ancak olaylar Kennedy’nin ülkesinde değil Ankara’nın Tuzluçayır’ında geçiyor. Nazlı Eray, bir kez daha zaman ve mekanı önde tutarak, gerçekliği çarpıcı hikayelerle harmanlıyor. Bu eserle birlikte yayınevi, okuru Selim İleri’nin Aşye Sarısayın ile gerçekleştirdiği nehir söyleşisi O Aşk Dinmedi, Hasan Ali Toptaş’ın Kayıp Hayaller’i, Mario Levi’nin İstanbul Bir Masaldı, Aslı E. Perker ‘in Başkalarının Kokusu, Melih Cevdet Anday’ın Çeviri Şiirler’i, Elena Ferrante’in Sen Gittin Gideli’si, Maya Angelou’n Gather Together’ı, Rosamund Bartlett’in Tolstoy’u, Julio Cortazar’ın Gözlemevinden’i de okurla buluşturmaya hazırlanıyor. Everest’in kardeş yayınevi Kapı Yayınları da yeni sezona hazır. İskender Pala da okurlarını sevindiriyor. Yazarın, Karun ve Anarşist kitabı, Kapı Yayınları etiketiyle karşımızda. Pala bu kitabıyla, tarihin akışını belirleyen hırsların ve tarihi aşan aşkların romanını kaleme almış. Kapı Yayınları’nca yayımlanacak kitaplardan bazıları da şöyle: Beşir Ayvazoğlu/Bir Ateşpâre Bin Yangın, Abdülbaki Gölpınarlı/Pir Sultan Abdal, Şeyh Bedrettin, Kemal Sayar tüm eserleri, Cevdet Kudret/Dede Korkut ve diğer kitapları, İbn Hazm/Güvercin Gerdanlığı.

hep kitap http://hepkitap.com.tr/
DAHİ BABANIN GÖLGESİNDE KALMAK

Bir an babanızın dahi olduğunu düşünün. Sizin de hayalleriniz var. Acaba nasıl bir hayat bekler sizi? Joyce’un Kızı adlı kitap, bu sorulara yanıt veriyor. Joyce’un Kızı, dahi babasının gölgesinde kalan Lucia’nın hikayesini anlatıyor İngiliz yazar Annabel Abbs’in kaleminden. Bu hikayeyi okurla, hep kitap buluşturuyor. Yayınevinin bu yılın öne çıkacak diğer kitapları arasında, çocuk okurlar da unutulmuyor; Peter Brown’dan Arkadaşım Olacaksın ile Öğretmenim Bir Canavar! bu kitaplardan sadece ikisi. Ayla Çınaroğlu’nun Elmaya Güzelleme ve Zeytine Güzelleme kitapları da çocuk okurla buluşuyor. Öğretmenim Bir Canavar! Öğretmen ve öğrenci ilişkisine odaklanıyor: Bobby, dünyadaki en kötü öğretmenin kendi öğretmeni olduğunu düşünür. Sınıfta kâğıttan bir uçak uçurmaya kalktığında öğretmeni bağırıp çağırarak hevesini kursağında bırakır. Derken bir tatil gününde güzel vakit geçirmek için parka giden Bobby, öğretmeniyle karşılaşır. Görünüşe aldanmamak gerektiğini de böylece öğrenir.

Can Yayınları https://canyayinlari.com/
KOÇ, TUNÇ VE KAVUKÇU KİTAPLARI

Can Yayınları da, iddialı eserlerle 2017’yi karşılıyor. Yayınevi, kitapseverlere bu yıl ilk olarak Hamdi Koç’un yeni romanıyla merhaba demeye hazırlanıyor. Koç’un eserinin yanı sıra dizi senaryolarıyla da tanıdığımız Ayfer Tunç ve usta öykücülerden Cemil Kavukçu’nun yeni kitaplarını da raflara koyacak yayınevi.

Yem Yayınları http://www.yemyayin.com/
20. YÜZYIL TÜRKİYE MİMARLIĞI

Doğan Hasol’un 20. Yüzyıl Türkiye Mimarlığı kitabı, Türkiye’nin inşası ve mimarlık tarihine ışık tutacak bir kaynak kitabı. YEM Yayınları tarafından meraklısına sunulan kitap, ülkemiz mimarlığının son 100 yıllık süreci, önemli yapıları ve bu yapıların mimarları tarafından oluşturulan seçki doğrultusunda ele alınıyor. Kitap, fotoğraf ve çizimlerle de zenginleştirilmiş. Yayınevi, Hasol’un bu çalışmasının yanı sıra Restoran ve Kafeler ile Evler Nasıl Okunur kitapları ile de konunun meraklılarına seslenecek.

Hayy kitap http://www.hayykitap.com/
BALIKLARIN DUASIYLA İYİLİKLERİ ARTIRMAK

Hayykitap’tan önemli bir kitap; Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya’dan Balıkların Duasını Almak… Bir incelikler ve zarafetler kitabı. Artık kanıksanan, gönül yıkma potansiyeline sahip olumsuz davranışları tashih etme kılavuzu aslında. Serçesi ölen çocuğa taziyeye giden bir peygamberin ümmeti olduğumuzu hatırlatan bir yol haritası… Günlük hayatın hızı içinde vicdanî öncelikleri unutarak ne kalpler kırdığımızı hatırlatıyor yazar. Aranmayan dostlar, tutulmayan sözler, geç gidilen randevular, zamanında ödenmeyen borçlar, boş çevrilen eller, riyalar, hırslar, kıskançlıklar ve bencillikler… Çetinkaya, bu devirde sıradan, olağan kabul edilen bu davranışların Kur’ân’da ve hadislerde neye karşılık geldiğini araştırıyor. Hayykitap’ın bir başka kitabı da, Ruhun Aşk Hali. Hayati Sır, bu kitabıyla ruhun derinlerine inerek, hayatı sorgularken, Faruk Yiğit Araz da Hiç adlı kitabıyla okurun karşısına çıkacak.

Destek Yayınları http://www.destekyayinlari.com/
MUHAMMED ALİ’Yİ BU KEZ ÇİZGİYLE KEŞFEDİN

Efsane boksör Muhammed Ali… Hayatı birçok kitap ve filme konu olsa da, sıra dışı, mücadeleci kişiliği ve bokstaki unutulmaz başarısı, bu kez çizgilerle okur ve hayranlarına anlatılıyor. Destek Yayınları’nın bünyesindeki KaraKarga’nın yeni dönem kitapları arasında Muhammed Ali adlı kitabı öne çıkanlar arasında. Kitap, yazar Sybille Titeux ve çizer Amazing Ameziane imzasını taşıyor. KaraKarga ayrıca, Gündüz Vassaf’ın Yol Arkadaşım adlı kitabıyla da bu yıla merhaba diyecek. Destek Yayınları, Kahraman Tazeoğlu, Azra Kohen, Uğur Koşar gibi yazarların yeni kitaplarını da okurlarıyla buluşturacak. Destek Yayınları etiketiyle yayımlanan Öteki Gündem Kitaplığı serisinde, Pelin Çift şimdi de Prof. Dr. Sinan Canan ile Beynin Sırları kitabına imza atıyor. Prof. Dr. Osman Erk’ten de, 33 yıllık hekim deneyimiyle sağlık ve beslenme üzerine bir derleme geleceğini söyleyelim.

Timaş Yayınları http://www.timas.com.tr/
ALPLERİN YALNIZLIĞINDA BİR ÖMÜR

Avusturya Alpleri’nde yaşayan yalnız bir adam. Etkileyici, şaşırtıcı bir yaşam öyküsüne sahip. Roman, bu yalnız adamın yaşamını anlatıyor. Bahsettiğimiz bu kitap, Robert Seethaler’ın Bütün Bir Ömür adlı eseri. Bu başyapıtın 28 dile çevrildiğini de hatırlatalım. Timaş Yayınları’nın okurla buluşturacağı diğer kitaplarından bazıları da şöyle; Nobel ödüllü iki edebiyat devini (Hermann Hesse ve Thomas Mann) bir araya getiren Mektuplar, Lavinia Petti’n Sis Hırsızı, Jung Yun’un Yuva’sı, Coralie Bickford-Smith’in Tilki ve Yıldız’ı. Sadece bunlar mı? Tabii ki hayır. Dahası var; Patrick Lencioni/ İdeal Takım Oyuncusu, Ahmet İzzet Paşa/Feryadım, Ahmet Şimşirgil/Otağ Serisi, Chris McNab/Hitler’in Ölüm Ordusu, Benjamin Fontana/Kuşçubaşı Eşref, Talha Uğurluel/Kudüs-İkinci Kitap, Ekrem Buğra Ekinci/ Behice Sultan’ın Hatıratı ile Ahmet Yaşar Ocak/Makaleler’i sırasıyla raflardaki yerini alacak. Timaş bünyesindeki Carpe Diem Yayınları’nın yayımlayacağı kitaplar arasında, Salih Uyan’ın Anlıyorum Ama Konuşamıyorum adlı kitabı ile Kübra Nur’un Son Şansım’ı var…

İş Bankası Kültür Yayınları https://www.iskultur.com.tr/
BÜYÜK TARİHÇİ İNALCIK’LA YOLA ÇIKIYOR

Geçtiğimiz yıl 100 yaşında kaybettiğimiz Halil İnalcık’ın iki kitabıyla bu yıla adım atıyor İş Kültür Yayınları. Okurlar, Osmanlı tarihçiliğinin büyük ismi İnalcık’ın Devlet-i Aliyye 5. Cildi ile Kırım Tarihi üzerine olan kitabına kavuşacak. İnalcık’ın, yarım yüzyılı aşkın çalışmasının ürünlerinden olan Devlet- i Aliyye serisinin, Osmanlı İmparatorluğu’nun belgelerle masaya yatırıldığı bir çalışma olduğu notunu da düşelim.

http://www.sabah.com.tr/kitap/2017/01/06/2017-okuma-listeniz-hazir-mi


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: