Posted by: bluesyemre | March 8, 2017

Dizi ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilecek az bilinen kaliteli mini diziler

HmXsyriQgxwrrrgK-636238834748710957

The honourable woman – 8 bölüm – tür: casusluk

1- the honourable woman – 8 bölüm – tür: casusluk

konu: israilli önemli bir silah tüccarı olan babaları küçük yaşta gözlerinin önünde öldürülen 2 kardeş; israil ile filistin arasındaki fırsat eşitsizliğini gidermek amacıyla bir yardım vakfı kurar. vakıf; filistin’de kurulacak yeni telekom altyapısı için bir ihaleyi organize eder. ihaleye katılacak filistinli bir iş adamı kaldığı otel odasında ölü bulunur. olayı araştırmak üzere mi6 ortadoğu uzmanlarından hugh hayden-hoyle(stephen rea) görevlendirilir. merak uyandıran, son derece sürükleyici bir hikayesi var. ilk bölümler sıkıcı gelse de sakın vazgeçmeyin, 3. bölümden sonra kendini buluyor dizi.
2- the shadow line – 7 bölüm – tür: polisiye

konu: kraliyet affı ile cezaevinden şartlı tahliye edilen uyuşturucu baronu harvey wratten, tahliye olduğu gece arabasında kafasına sıkılmış halde bulunur. wratten’ın ölümü başta uyuşturucu dünyası olmak üzere çeşitli alanlarda dengeleri sarsacaktır. olayı araştırmak üzere son vakasında kafasına yediği kurşunla geçici hafıza kaybı yaşayan bir polis görevlendirilir. hikayenin işlenişi ve oyunculuklar muhteşem. kadrosunda stephen rea, christopher ecclestone, tobias menzies var. özellikle gatehouse, glickman, jay wratten ve joseph bede karakterlerine dikkat edin. ayrıca sürpriz bir karakter var, görünce tipinden tanıyacaksınız zaten. yine ilk bölümlerde sıkılırsanız sakın izlemeyi bırakmayın, izlediğinize değecek.
3- house of saddam – 4 bölüm – tür: biyografi

konu: saddam’ın yükselişi ile mahkemeye çıkması arasında yaşadıklarını ailesi merkezinde anlatıyor. saddam rolündeki yigal naor ve uday rolünde müthiş bir performans sergileyen philip arditti için bile izlenebilir. şahane bir sountrack’i vardır ayrıca:
4- london spy – 4 bölüm – tür: gerilim

konu: danny; hayatını eğlenceyle geçiren genç bir eşcinseldir. tesadüf eseri alex’le karşılaşır, aralarında bir elektriklenme yaşanır. ancak alex’in ani ölümü danny’nin hayatını alt üst edecektir. 2015’in en ses getiren mini dizisi. ben whishaw başrolde.

5- inside men – 4 bölüm – tür: suç/gerilim

konu: john coniston, bir nakit para deposunun işkolik müdürüyken bir akşam mesai bitiminde otoparka indiğinde kötü bir süprizle karşılaşır. luther dizisinde yan rollerden tanıdığımız oyunculardan oluşan bir kadrosu var. dizi son derece sürükleyici ve gerilimli.

6- the game – 6 bölüm – tür: casusluk

konu: londra’daki uyuyan kgb hücrelerini harekete geçirip büyük bir eylem başlatmakla görevli irtibat elemanı; planı deşifre edeceğini söyleyerek mi5’e sığınır. mi5, muhbiri ve planı kontrol etmek üzere genç ajan joe lambe’i görevlendirir. john le carre romanları tadında bir dizi. tanınmış oyuncusu yok. 70’lerin londra’sı ve soğuk savaş atmosferi gayet başarılı.
7- top of the lake – 7 bölüm – tür: polisiye/dram

konu: geçici olarak geldiği kasabada, gölde bulunan ve kimseyle konuşmayan küçük yaşta hamile kalmış kızın dosyasını araştıran bir kadın polisin geçmişiyle yüzleşmesi. yeni zelanda’nın eşsiz doğasını fon yapmış bir insanlık dramı. ken loach’ın ”my name is joe” filminden hatırladığımız peter mullan, matt mitcham rolüyle döktürüyor.
8- the enfield haunting – 3 bölüm – tür: korku

konu: 1978’de ingiltere’de yaşandığı iddia edilen bir musallat olayının hikayesi. olayla ilgili internette bir çok döküman bulmak mümkün. ayrıca the conjuring filminin 2016 haziran ayında vizyona girecek olan ikincisi de bu olayı konu edecekmiş. matthew macfadyen başrolde. lakin olayın esas kahramnı küçük kız, oyunculukta hepsini sollamış. 70’lerin ingiltere atmosferi muhteşem.
9- a young doctor’s notebook – 8 bölüm – tür: otobiyografi/komedi

konu: mihail bulgakov’un kendi hayatından ve doktorluk döneminden kesitler sunan ekim devrimi zamanında rusya’nın uzak bir köyüne atanan genç bir doktorun hikayesi. doktoru jon hamm, doktorun gençliğini de daniel radcliffe canlandırıyor.
10- accused – 10 bölüm – tür: dram/polisiye

konu: hayatın akışı içinde, hiç akıllarında yokken bir şekilde adalet karşısına insanların ibretlik hikayesi. 10 bölümde 10 farklı hikaye anlatılıyor. sean bean, christopher ecclestone, marc warren, peter capaldi gibi şahane konuk oyuncuları var. son zamanlarda izlediğim en sağlam dizi.
11- secret state – 4 bölüm – tür: politik

ingiltere’de gerçekleşen bir nükleer santral faciasından sonra başbakan, santrali idare eden amerikan şirketinin yetkilileriyle görüşmek üzere amerika’ya uçar. uçağı, okyanus üzerinde infilak edince olayın arkasından kopacak fırtınanın bütün yükü başbakan yardımcısı tom dawkins(gabriel bryne)’in omuzlarındadır. ”a very british coup” adlı romandan uyarlama. özellikle parlamentodaki atışmalar için bile izlenebilir.
12- this is england – 11 bölüm – tür: dram

ingiltere yakın tarihine; babasını falkland savaşı’nda kaybetmiş küçük shaun ve çevresinin gözünden bakan dizi. 86, 88 ve en son da 90 ile devam ediyor. this is england filmini izleyenlerin bildiği gibi şahane bir dram.
13 – injustice – 5 bölüm – tür: polisiye 

konu: william travers(james purefoy), aldığı sıkıntılı bir davadan sonra taşraya yerleşmiş bir avukattır. artık cinayet davalarına bakmamasına rağmen hukuk fakültesinde beraber okuduğu eski bir arkadaşının zanlısı olduğu davayı almayı kabul eder. ancak bu davayı almasıyla birlikte yüzleşmek istemediği geçmişi will’in karşısına çıkar. izlediğim en kıl, en pislik polis karakteri bu dizide.
14- state of play – 6 bölüm – tür: politik/macera

enerji komitesi başkanı olan bir vekilin asistanı tren raylarında ölü bulunur. polis, onunla aynı saatlerde, olay yeri civarında öldürülen, uyuşturucu bağmlısı olduğundan şüphelendikleri bir gençle arasındaki bağlantıyı aramaktadır. vekilin, gazeteci arkadaşı da olayın perde arkasını araştırmaya başlar.
15- the company – 6 bölüm – tür: casusluk/tarih

soğuk savaş dönemindeki casusluk mücadelesini anlatan sağlam bir yapım.
16- the kill point – 8 bölüm – tür: suç

bir banka soygunu sırasında işler ters gidince olay bir rehine krizine dönüşür, pazarlıklar başlar.
17- im angesicht des verbrechens – 10 bölüm – tür: suç/polisiye

berlin’de faaliyet gösteren fuhuş ve kaçakçılık mafyası ile peşlerindeki polislerin hikayesi. almanlar, türkler, ruslar vs. her kültürden insan mevcut. oldukça eğlenceli ve ilginç bir anlatımı var. suçlu profilleri dikkat çekici.merak etme, yakında kendi biriminize döner; bisiklet hırsızlarını kovalayıp sattıkları yemeklerin içine tüküren türk dönercileri fırçalarsınız!
18- the take – 4 bölüm – tür: suç/dram

ingiliz scarface’i. tom hardy müthiş bir sosyopat gangster profili çiziyor. freddie jackson isimli bir serserinin cezaevinden çıktıktan sonra kurduğu bağlantılar sayesinde yükselişini ve aile ilişkilerini dönemler halinde anlatıyor.
19- midnight man – 3 bölüm – tür: polisiye
konu: neden olduğu büyük bir skandaldan sonra psikolojisi bozulunca gündüzleri dışarı çıkmaya korkan gazeteci max raban(james nesbitt); bir siyasinin yasak aşk hikayesini haber yapmaya çalışırken başı gövdesinden ayrılmış bir cesetle ilgili önemli bilgilere ulaşır. arlington road filmini sevdiyseniz bu diziye bayılacaksınız.
20- unforgiven – 3 bölüm – tür: dram

konu: ruth slater; uzun yıllar cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilir. bir yandan dışarıdaki hayata uyum sağlamaya çalışırken bir yandan da evlatlık verilen, yıllardır görmediği kız kardeşini aramaya başlar. ancak cezaevine girmesine neden olan olayın mağdurları da hesaplaşmak için ruth’u beklemektedirler.
21- deutschland 83 – 8 bölüm – tür: casusluk

konu: soğuk savaş’ın en kritik zamanlarında, dünya nükleer bir krizin eşiğindeyken bir doğu alman casusu, batı’daki bir nato subayı olan alman komutanının yanına emir subayı olarak sızdırılır. görevi nato’nun yapacağı ”able archer” harekatının gerçekten bir tatbikat mı yoksa doğu’ya karşı bir işgal tehditi mi olduğu ortaya çıkarmaktır. soğuk savaş atmosferi şahane. dizinin 86 ve 89 yıllarını anlatan bir üçlemeye dönüşme ihtimali bulunmakta.
22- kampen om tungtvannet – 6 bölüm – tür: savaş/tarih

konu: 2. dünya savaşı sırasında ağır su savaşı olarak kayıtlara geçen almanlar’ın nükleer bomba yapmak amacıyla ihtiyaç duyduğu ağır suyu norveç’teki tesislerden elde etme çabası ve direnişçilerin buna karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor. werner heisenberg, niels bohr gibi tarihe damga vurmuş ünlü bilim insanlarının da içinde yer aldığı sürükleyici bir hikaye.
23- occupation – 3 bölüm – tür: politik dram

james nesbitt, stephen graham ve warren brown’lu kadrosuyla gözlerden kaçmış sıkı bir dram. konu: 2003 yılındaki ırak işgali sırasında basra’da görev yapan ingiliz birliğindeki bir grup asker; yıllar sonra çeşitli vesilelerle basra’ya geri dönünce yolları tekrar kesişir.
24- salamander – 12 bölüm – tür: politik polisiye

konu: belçika’da sakin bir pazar sabahı, kiralık kasa hizmeti veren özel bir banka soyulur. soygunda belirli kasalar boşaltılmış ancak hiç para çalınmamıştır. banka yönetimi olayı adli makamlara bildirmemesine rağmen muhbirlerinden birinden bir banka soygunu yapıldığına dair ihbar alan komiser paul gerardi olayın üzerine gitmeye karar verir. bu dizi yakın zamanda ingilizce olarak yeniden uyarlanıp 2. sezonuyla devam edecek.

https://seyler.eksisozluk.com/dizi-ihtiyacinizi-rahatlikla-karsilayabilecek-az-bilinen-kaliteli-mini-diziler


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: