Posted by: bluesyemre | March 21, 2017

#Kütüphane Nezaket Kuralları – #LibrArticulus

fft5_mf947254

  1. Sabah kütüphanenin kapısını açan görevlinin üzerine kapıyla yüklenilmez. Kütüphanecinin usulca anahtarı kilitten çekmesi beklenir ve tehlike yaratacak bir durum olmadığından emin olduğunuzda kapı yavaşça itilerek içeri girilir. Mümkünse bankodaki görevliye GÜNAYDIN denir.
  2. Eğer emanet dolapları varsa çantalar bırakılır. Oturmak istenilen masaya yöneldiğinizde etrafta boş masalar mevcut ise kütüphanecinin kitapları tasniflediği masaya oturulmaz. Hatta mümkünse oturma teklifinde bile bulunulmaz.
  3. Hadi o masaya oturdun diyelim. O masadaki kitaplar kucaklanıp başka masaya atılmaz.
  4. Rafta aradığınız kitabı bulamazsanız görevliden yardım istenir. Cümleye “kolay gelsin bir şey sorabilir miyim?” ile başlanır ve istekler dile getirilir. Mümkünse “bu kitap neden yerinde yok, bana bu kitabı hemen bulun” denmez.
  5. Diyelim ki kütüphanede fotokopi birimi mevcut. İşleri yoğun ve size de bir süre sonra işinizin halledileceği söylendi. Bu durumda teşekkür edilir ve zaman geçene kadar varsa kafeteryada çay kahve içilir yoksa raftan bir kitap alınır okunur. Mümkünse ekşi sözlük gibi yerlerde “kütüphaneye başlarına yıkacağımı anlayınca işlerimi yaptılar” gibi cümlelerle saçma sapan akla mantığa sığmayan yazılar yazılmaz.
  6. Bütün gün çok yoruldun artık eve gitme vakti. Çıkarken nezaketen “belki de senden daha çok yorulmuş olan” kütüphaneciye “iyi günler”,iyi akşamlar”, “kolay gelsin”  gibi aklına gelebilecek nezaket cümlelerinden biriyle selam verilerek kütüphaneden çıkılır…

Aslına bakılırsa nazik olmak gerçekten kolay. İnsanların zoru başardıklarını bu şekilde görmek sevindirici mi bilemedim. 🙂

Biz kütüphaneciler bu yukarıda saydığım nezaket kurallarını belki hiç önemsemeden işimizi yapıyoruz. Bize günaydın denmiş, iyi akşamlar denmemiş… bunlar belki hiç umrumuzda değil. Biz mesleğimize olan saygıdan dolayı işimizi en iyi şekilde yapıyoruz.

Sadece bizim mesleğimize gösterdiğimiz saygıyı toplumun da bize göstermesini bekliyoruz.

Not: Bu maddeler çalışma yaşamında karşılaştığımız sıradan olaylar sonucunda hazırlanmıştır. Sizleri sıkmamak adına liste kısa tutulmuştur. Kim bilir başka kütüphanelerde nelerle karşılaşılıyordur?..

https://librarticulus.wordpress.com/2017/03/20/kutuphane-nezaket-kurallari/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: