Posted by: bluesyemre | March 23, 2017

#Kütüphaneler #ÜçüncüMekan olarak giderek önem kazanıyor @Hi_Buecherei

737 (1)

Hilden Şehir Kütüphanesi ekibinin ödüle layık görülmesinin bir nedeni de ekibin pazarlama konsepti | Foto (kesit): © Hilden Belediyesi

Etkinlikler, sosyal medya hizmetleri ve Makerspace’ler diye bilinen herkese açık yaratıcılık alanları: Söyleşide, Hilden Şehir Kütüphanesi’nin yöneticisi Claudia Büchel, etkin pazarlama stratejilerinin küçük kütüphaneler tarafından bile nasıl uygulanabileceğini anlattı.

Bayan Büchel, Hilden Şehir Kütüphanesi’nin 2016’da Alman Kütüphaneler Birliği tarafından “yılın kütüphanesi” seçilmesinin bir nedeni de, kütüphanenin “yenilikçi pazarlama konsepti”ydi. Bunun ne olduğunu anlatır mısınız?

Aldığımız kararları sistematik bir temele oturtmaya çalışıyoruz, pazarlama konsepti de bunun bir parçası. Öncelikle, kütüphaneyi her açıdan değerlendirdik ve nerede durduğumuza baktık. Hilden’in nüfusu 56.000 civarında. Nüfusun yüzde 8,5’i kütüphane üyesi. Altı ila dokuz yaş çocuklarıyla iyi bir iletişim içindeyiz, onlara rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Bu anlamda kreşlerle ve okullarla yaptığımız işbirliği tüm çabalara değdi. Nereye gitmek istediğimizi, oraya nasıl varabileceğimizi görmek önemli. Mültecilerle ilgili çalışmalar şimdilerde öncelikli konulardan biri örneğin. Fakat kütüphaneyi başka alanlarda da geliştirmek istiyoruz, nitekim ekibin bir kısmı da yoğun olarak Makerspace hizmetlerinin başlatılması konusunda çalışıyor.

https://www.goethe.de/ins/tr/tr/kul/mag/20889557.html

https://www.hilden.de/sv_hilden/Besser%20lernen/B%C3%BCcherei/

https://leseoase.wordpress.com/impressum/

Facebook

Twitter

Instagram


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: