Posted by: bluesyemre | April 11, 2017

Son Dizesiz Şiirler : #DidemMadak Belgeseli

2m7hxly

Yapımcılığını Fatih Zenginoğlu’nun, yönetmenliğini Hikmet Kerem Özcan’ın yaptığı Son Dizesiz Şiirler adlı belgesel, Didem Madak‘ın hayatına ve şiirine odaklanıyor. Defne Yalnız, Yetkin Dikinciler, Tuncer Salman, Musa Uzunlar, Nebil Sayın, Bülent Emin Yarar, Lebip Gökhan, Levent Üzümcü, Burak Tamdoğan ve Hakan Özgömeç’in de Didem Madak şiirlerini seslendirerek katkıda bulunduğu belgesel, 30 Ocak Pazartesi günü saat 20:00’de İstanbul Şişli Kent Kültür Merkezi’nde ilk gösterimini yaptı.

‘’Kadın olmanın bile zor zanaat olduğu bir memlekette kadın şair” olan Didem Madak için çekilen “Son Dizesiz Şiirler: Didem Madak” belgeseli 8 Mart 2017 saat 19:00’de CerModern’de ilk kez Ankaralı seyircisiyle ile buluştu.

Yönetmenliğini Hikmet Kerem Özcan’ın yaptığı belgeselin yapımcısı Fatih Zenginoğlu. Görüntü yönetmeni Ömer Miraç Tunç’un yanı sıra müzikler Cenap Oğuz’a ait. Ayrıca ekibin diğer üyeleri de şu şekilde: Sezen Aray (Genel Koordinatör), Emre Kaan Özen, Çağatay Hunca (Ses), Özlem Karataş (Reji), Cem Çatık (Ses Miksaj), Yavuz Pullukçu.

Didem Madak‘ın şiirlerinin en temel özelliklerinden bir tanesi feminen doğası. Bu nedenle Didem Madak‘ın dünyası, cinsiyet rolleri içinde, erkeklere uzak bir portre çiziyor. İşte Son Dizesiz Şiirler: Didem Madak belgeselini de farklılaştıran şey bu. Belgeselde Didem Madak‘ın şiirleri 9 erkek ve 1 kadın oyuncu tarafından yorumlanarak seslendiriliyor. Bu sanatçılar: Defne Yalnız, Musa Uzuner, Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Levent Üzümcü, Tuncer Salman, Burak Tamdoğan, Lebip Gökhan, Nebil Sayın ve Hakan Özgömeç.

Yönetmen Fatih Zenginoğlu, 2012 yılında sosyal medyada bir Didem Madak şiiri olan “İris’in Ölümü”nden alıntılanmış bir ileti ile karşılaşıyor. “Herkes çıkarsın kalbini o çirkin mücevher sandığından ve herkes onu birbirine fırlatsın Tanrım” dizeleri sayesinde Didem Madak‘la tanışan yönetmen, bu dizeleri yazan kişiyi araştırmaya başlıyor. Ve Didem Madak‘ın şiirlerindeki yalınlık, gerçeklik ve samimi üsluptan etkileniyor. Didem Madak‘ın genç yaşta hayatını kaybetmesi ve onu fark edememiş olmak onda bir etki bırakır ve bu belgeseli yapmaya karar verir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Didem_Madak

http://listelist.com/didem-madak-hayati/

https://www.antoloji.com/didem-madak/

https://www.biletinial.com/tiyatro/didem-madak-belgeseli-son-siirler


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: