Posted by: bluesyemre | April 11, 2017

Young University Rankings 2017 #TimesHigherEducation #THE200Under50

under50

İngiliz Times Higher Education sıralama kuruluşunun 2012 yılından itibaren 50 yaşından küçük üniversiteleri sıraladığı THE 200Under50 sıralamasının 2017 sonuçları açıklanmıştır. Dünya sıralamasında ilk 500 içinde yer alan üniversitelerin bir çoğunun yaşı 50 yaşından fazladır. Bu nedenle Dünyada ilk 500 içinde çok sayıda yaşlı üniversite yeralmakta, genç üniversiteler bu sıralamada kendine yer bulmakta zorlanmaktadır. Genç üniversitelerin performansını daha iyi ölçmek için 2012 yılından itibaren başarılı genç ünivesitelerin sıralaması açıklanmaktadır.

Atılım Üniversitesi yirminci yaşını kutladığı 2016 yılında Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteler sıralamasında kendisine ilk 500’de yer bulmayı başarmıştır. Bununla birlikte 2017 yılı Nisan ayında Avustralya’nın Brisbane kentinde Queensland University of Technology (QUT) kampüsünde gerçekleşen THE Young Universities Summit’te açıklanan sonuçlara göre 98. sırada yeralmıştır. Bu sıralamada Türkiye’den 5 üniversite yeralmıştır.
THE Sıralama Sistemi 50 yaşından genç üniversiteleri sıralarken, Dünya üniversiteleri sıralamasında kullandığı Öğretim, Araştırma, Atıflar, Endüstri Geliri ve Uluslararası Görünürlük olmak üzere 5 ana başlıkta 13 farklı göstergeyi dikkate almaktadır.
THE 200 Under 50 Sıralamasında yeralan Türk üniversitelerinin yıllara göre gelişimi aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2017/young-university-rankings#!/page/0/length/-1/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/stats

http://atilim.edu.tr/haber/universitemiz–the-200under50-siralamasi-2017-verilerine-gore-ulkemizdeki-universiteler-arasinda-yine-ilk-5te-5798


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: