Posted by: bluesyemre | April 19, 2017

#Kütüphaneci kimdir? #Kütüphanecilik nedir? Sebahat Pakdoğan Özcan

librarian

Geçmiş zamanlarda bana sorduklarında, beyaz yakalı çalışan adayıydım. Üniversite yıllarım plazalarda yarı zamanlı çalışarak geçti, pişman mıyım? Asla! Bana kattığı çok şey oldu, iletişim ağlarını kullanmayı, insanlarla iletişim kurmayı, pazarlama tekniklerini, satış becerilerini, kurumsal yönetimi buralarda öğrendim.

Gelgelelim ki ben aslında Bilgi ve Belge Yönetimi okuyan asıl mesleği kütüphanecilik olacak olan bir öğrenciydim. Kimseler bana kütüphanecilik mesleğini yakıştıramadı, zannettiler ki döpiyes giyen gözlüklü kadınlardan olurdu kütüphaneci. Bu kadınlar örgü örer, dedikodu yapar, günün bilumum her saatinde çay kahve muhabbeti yapardı. Anlattığımda bizim ne yaptığımızı inanmadılar. Artık kütüphane mi kaldı, kendini kandırma dediler.

İnat bu ya, ben de geldim cıvıl cıvıl bir üniversite kütüphanesine kütüphaneci oldum. Bu seferde kim soktu seni devlet kapısına diye dedikodular döndü, KPSS ile atandım dedim yine kimse inanmadı.

Şimdi efendim ben ne mi yapıyorum? Kütüphanecilik yapıyorum. Üniversiteye yeni giren öğrencilere kütüphane kullanımını anlatıyorum. Araştırmacılara katalogladığım kitapları, kolay ulaşılabilir kılıyorum. Sosyal medya ile kütüphanemizi tanıtmaya çalışıyorum. Okulun kütüphanesi apayrı bir birim olarak hizmet vermekte. Kütüphanenin bir işletme olduğunu gösteriyorum. Eğitimler düzenliyorum. Veri tabanı kullanmayı hem öğreniyor hem öğretiyorum. Çeşitli bloglar takip ediyor, Avrupa’da olduğu gibi kitap ve e-kaynakların önemini göstermeye çalışıyorum. Kendimi yetersiz hissettiğim ve dünyadaki tüm gelişmeleri yakından takip edip uygulamaya dökebilmek için günceli yakalamaya çalışıyorum. Öğrenci ve hocaların dilinden anlayıp kişinin ihtiyaçlarına göre hizmet sunuyorum.

Bir üniversitenin kalitesini kütüphanesine bakarak ölçebilirsiniz. Bu yüzden her yıl öğrenciler üniversite seçimlerinden önce kütüphanemizi arıyorlar. Biz kütüphane hizmetlerimizi ne kadar iyileştirirsek kütüphanemizin değeri ile bağlı bulunduğumuz üniversitemizin değeri paralel olarak artıyor aslında. Tabi ilk iyileştirmeyi çalışan kendinde yapmalı, mutlu, güler yüzlü, anlayışlı ve hatta çoğu zaman sabırlı olmalı.

Unutmadan biz kitap satmıyoruz, bilime giden yolda bilgiye erişim hızlılığı sağlıyor, eğitime renk katıyoruz.

Sebahat Pakdoğan Özcan

https://librarticulus.com/2017/04/17/kutuphaneci-kimdir-kutuphanecilik-nedir/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: