Posted by: bluesyemre | May 24, 2017

Türkiye için zeytinle vedalaşma vakti – Pelin Cengiz

fft64_mf1359880

Zeytincilik, Türkiye’de yaklaşık 750 bin ailenin geçim kaynağı. Aynı zamanda işlenen tarım alanlarının yüzde 3.5’unu oluşturan önemli bir sektör.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, üretim ve yatırımın önündeki engelleri kaldırmayı hedefleyen, “Üretim Reform Paketi Kanun Tasarısı Taslağı”nda yer alan düzenleme ile 3573 sayılı Zeytincilik Yasası’nın 20. maddesi değiştirilerek “zeytinlik alanlar ve bu alana 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç tesis yapılamaz” hükmü kaldırılmak isteniyor. Yasa değişikliği tasarısında ise bu cümleden sonra ‘ancak’ diye başlayıp ‘alternatif alan bulunamaması ve kurulun uygun görmesi şartıyla’ diye getirilen değişiklik taslağı enerji, madencilik, petrol ve doğal gaz arama işletme faaliyetlerinin yanı sıra zeytinlik alanlarda imara izin veriyor.

Ayrıca, 1 dekar alanda en az 15 zeytin bulunmayan alanlar zeytinlik olarak kabul edilmeyecek. Yani Kolin’in daha önce yaptığı gibi 1 dekar alanda 15’ten az zeytin ağacı varsa bir gece operasyonuyla hepsi rahatlıkla katledilebilecek. Parayı bastıran zeytin ağaçlarını kesebilecek.

https://www.artigercek.com/turkiye-icin-zeytinle-vedalasma-vakti


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: