Posted by: bluesyemre | June 7, 2017

#Kitap ruhun kültür ağacıdır – Remzi Mızrak (Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü)

100_fa210370d52d61624cde

Röportaj: Yasemin Öztürk

Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü  Remzi Mızrak, “Çocuklarımız büyüklerini modelleyerek öğrenir hayatı. Ve o şekilde yaşarlar. Bundan dolayı önce biz okumalıyız onlara örnek olalım ki çocuklarımıza kitap okuma kültürünü kazandıralım.” Şeklinde konuştu

Ekspres Gazetesi olarak  Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü  Remzi Mızrak’ın iş hayatına konuk olduk. Huzur, bilgi, tarih kokan,  kültürün adeta sarsılmaz seraskerleri olan yerlerin bir de kale gibi sağlam yıllarını bu işe vermiş görevlilerine değinmeden geçemeyeceğim. Her gün hiç yorulmadan insanların kütüphanede rahat edebilmesi, aradığı kitabı bulabilmesi için uğraşan kültür mutfağının asıl kahramanlarının, iş hayatına kısa bir yolculuk yaptık.

İletişim başladığı ilk çağlardan bu yana insanlar bilgilerini aktarabilmek için farklı yollar tercih etmiş. Örneğin Dünya Mirası listesinde yer alan Altamira, El Castillo ve Tito Bustillo’nun da bulunduğu İspanya’daki 11 mağarada bulunan  semboller gibi. Aslında bu durum bize şunu da gösteriyor. İletişim ve bilgi nesiller boyu  farklı şekillerde gerek duvarlara çizilen sembollerle  gerek kağıtlarla yazılan yazılarla aktarıldı. Bunun en güzel örnekleri kütüphaneler oluşturuyor. Toplumların bilgi alışverişi sırasında oluşturdukları en sağlam kültür merkezleri haline gelen kütüphaneler ,her ne kadar bir konser veya sinema kadar ilgi odağı olmasa da varlığını kökleriyle sürdürüyor. Bir milletin kökünü araştırmak için ilk uğrayacağımız yerlerdir aslında.

Kaç senedir bu mesleği icra ediyorsunuz?

Efendim ben bu meslekte tam 25 senedir bulunuyorum. Kültürün huzurla harmanlandığı adeta bu yerde bulunmaktan gayet memnunum.  25 senedir kütüphane müdürlüğü yaptım farklı bölgelerde görev aldım. İnsanların kitaba, bilgiye ulaşmasını sağlamak benim birincil vazifem. Hiç usanmadan görev sürem boyunca kütüphaneye gelir her şeyin tam olduğundan emin olduktan sonra açarız.

http://www.gazeteekspres.com/haber-kitap-ruhun-kultur-agacidir-54198.html


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: