Posted by: bluesyemre | June 9, 2017

#ANKADEMİ: Şehir ve #Üniversite Proje sonuçları

5937fd21c9de430e8c4248b0

Proje koordinatörleri Hürriyet Ankara Koordinatörü Deniz Gürel ve Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin

Hürriyet Ankara’nın 13 üniversite rektörü, 200’e yakın akademisyen ve üniversite öğrencilerinin katıldığı 50 saate yakın oturumlarla gerçekleştirdiği “ANKADEMİ: Şehir ve Üniversite” yazı dizisi sona erdi. Okurlarımızın her hafta büyük ilgiyle takip ettikleri ANKADEMİ’nin finalinde, ‘üniversitelerin kente etkisi’ ve ‘kentin çözüm bekleyen sorunları’ başlıkları başta olmak üzere 13 oturumdan öne çıkan konular yer alıyor.

Hürriyet Ankara’nın kent ile üniversiteyi buluşturan “ANKADEMİ: Şehir ve üniversite” yazı dizisi, 13 üniversite rektörü, 200’e yakın akademisyen ve üniversite öğrencilerinin katıldığı 50 saate yakın oturumlarla tamamlandı. Ankara, Hacettepe, Gazi, ODTÜ, Bilkent, AYBÜ, TEDÜ, TOBB ETÜ, Başkent, Çankaya, Ankara Sosyal Bilimler ve Yüksek İhtisas üniversitelerinin katılımıyla gerçekleştirilen proje birçok anlamda ilki gerçekleştirerek Ankara kamuoyunun üniversiteleri tartışması için önemli bir zemin oluşturdu.
Ziyaret edilen tüm üniversiteler proje fikrini takdirle karşılayarak devamının önemini vurguladı. ANKADEMİ projesiyle üniversitelerin sesini duyurma ve dikkate alınma konusunda yaşadıkları sorunlar açık bir şekilde ortaya çıktı.

Ankara üniversiteleri, bugüne kadar kamuoyunun gündemine gelmemiş bir ayrıntıda Hürriyet Ankara’da ve gazetemizin internet sayfası aracılığıyla kendilerini ve kente katkılarını ortaya koydu. Üniversitelerin bilimsel araştırma ve teknolojik gelişim konusunda farklı aktörlerle birlikte çok önemli çalışmalara imza attıkları görülürken yapılan tüm oturumlar sonrasında öncelikle başkent Ankara’da üniversitelerin kentle ilişkisi konusunda yeterince düşünülmediği tespit edildi. Ankara üniversiteleri tüm Türkiye ve dünyada önemli yeri olan akademik kuruluşlar konumundayken çeşitli sebeplerle kentin sorunları konusunda kentin karar vericileri ile yeterince işbirliği yapamadıkları da görüldü.

http://www.hurriyet.com.tr/iste-ankademi-sonuclari-1-40482862


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: