Posted by: bluesyemre | July 18, 2017

Kediler #Blues Gibi – #ÇınarEkiz (#GaiaYayınları)

kediler-blues-gibi-kapak-

En yakın arkadaşlarımız çoğu zaman kitaplar olmuştur. Kimi zaman söyleyemediklerimizi okuruz içlerinde kimi zaman anlayamadıklarımızı. Tanımadıklarımızla tanışır, pek çok hayata dokunur, tanık oluruz hissedilenlere. Arkadaşlıklara aracı ikinci bir sürprizimiz var şimdi sizlere. Gaia Yayınları ikinci tohumunu verdi. Çınar Ekiz’in kaleminden dökülen Kediler Blues Gibi ile Öteki’nin senfonisini dinleyeceksiniz.

“Kediler Blues Gibi, doğası gereği; diğer türleri yok sayarak, salt insanın dünyasına göre, ‘insanca’ yaratılmış (haliyle de bir yanılsama, bir sanrı olmaktan öteye gidemeyen), yahut düpedüz türcü; ırkçı, cinsiyetçi ve homofobik (kısaca ötekileştiren ve ayrımcı) anlayışa (bilhassa da sanatta ve yazında) ve haliyle de tahakküme ve sömürüye başkaldırırken, yanı sıra evsiz karakterleri Güneş, Toprak ve Bulut; bir devrimin fitilini tutuşturan kadın karakteri Devrim, trans karakteri Güz ve çocuk yaşta evlendirilmiş karakteri Irmak; inek karekteri 269 (Çağla), efendiyi paralayan -gerçeği yansıtmayan Cervantesinkinin aksine- at karakteri Rosinante, kedileri Bilge ve Sylvia, köpek karakteri Nazlı ve nihayetinde doğa anayı ve onun en kadim evlatlarını temsil eden Ejder Ağacı ve daha başka birçok karakteri ile birlikte; tutarlı, bütünsel bir hürriyet, eşitlik, hak ve ahlak anlayışını öneriyor bizlere.

Kediler Blues Gibi, yaşamın ezgisine sağır olmuş bir halde, doğanın enstrümanlarını katleden insana karşın, bir kitap değil, bir senfonidir bu haliyle; Öteki’nin senfonisi…”

https://gaiadergi.com/magaza/kediler-blues-gibi-cinar-ekiz-gaia-yayinlari/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: