Posted by: bluesyemre | September 11, 2017

#AhmetHamdiTanpınar Arşivi (Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Araştırmaları Merkezi) @TanpinarMerkezi

tanpinar

Bir yazarın arşivi, o yazarın edebiyat tarihine bıraktığı en kıymetli hafıza hazinesidir. Çünkü eserlerinde ortaya koyduğu dünyanın ötesi söz konusu arşivlerde bulunabilmekte, yaşanabilmektedir. Mektupları, fotoğrafları, notları, el yazmaları, eşyaları, kalemleri ve daha birçok şey, bir yazarın kendisinden sonra yaşamaya devam eden anılarının toplamını oluşturmaktadır. Ahmet Hamdi Tanpınar da edebiyatımız için nitelikli eserler üretmiş, yaşamı boyunca bu eserlerin varlığından hareketle kıymetli bir yaşam sürmüştür. Onun hatıraları ve arşivleri de en az eserleri kadar değerlidir. İncelemek, anlamaya çalışmak ve yakından görmek her zaman için önemlidir.

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü, 1974 yılından beri Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kişisel koleksiyonunu muhafaza etmekteydi. Yıllardır enstitünün ev sahipliği yaptığı bu değerli koleksiyon, dijital ortama aktarılarak araştırmacıların ve okurların ziyaretine açıldı.

Enstitü müdürü Prof. Dr. Fikret Turan’ın verdiği izin doğrultusunda başlanan çalışma, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünün ortak çalışmaları sonucunda tamamlandı. Oldukça zengin bir içeriğe sahip olan koleksiyonda yazara ait mektuplar, şiirler, karalamalar, fotoğraflar, tefrikalar, makaleler ve çeviriler yer alıyor. Hemen hemen hepsi ilk kez ziyaretçilere açılan koleksiyonda aynı zamanda müsveddeler, kitap taslakları, Yahya Kemal kitabı çalışması, Mösyö Teste çevirileri ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün notları da bulunuyor. Arşivdeki müzikler kısmında ise Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dinlediği 39 adet şarkının listesi yer alıyor.

http://www.tanpinarmerkezi.com/

http://listelist.com/ahmet-hamdi-tanpinar-arsivi/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: