Posted by: bluesyemre | September 19, 2017

#Müzik tüylerinizi ürpertiyorsa özel bir beyne sahip olabilirsiniz

goose-620x400

Müzik dinlerken, tüylerinizin diken diken olması ya da boğazınıza bir yumru oturmuş gibi hissetmek nadir ve benzersiz bir duygudur. Harvard’dan eski lisans öğrencisi Matthew Sachs, geçen sene bu duygunun nasıl tetiklendiğini öğrenmek için müzikten etkilenen bireyleri inceledi.

Araştırmada 20 öğrenci incelendi. Bunlardan 10’u, müzikle ilgili yukarıda sözü edilen duyguları yaşadı, diğer 10’unda ise herhangi bir etkiye rastlanmadı ve hepsinin beyin taramaları yapıldı. Sachs, müzikle duygusal ve fiziksel bağ kurmayı başaranların, diğerlerinden farklı beyin yapısına sahip olduklarını keşfetti.

Araştırma, işitme korteksi ve duyguları işleme alanları birbirine bağlayan liflerin daha yoğun olduğunu gösterdi; bu da ikisi arasında daha iyi bir iletişim kurulduğu anlamına geliyor. Sachs’ın bulguları Oxford Academic’de yayınlandı ancak Neuroscience tarafından şu sözlerle aktarıldı:

“Fikir, iki bölge arasında daha fazla lifin ve artan verimliliğin olması anlamına gelir ki bu da aralarında daha fazla işlem gerçekleştiğine emin olmanız demektir.” Müzik tüylerinizi diken diken ediyorsa, bu, daha güçlü ve daha yoğun duygulara sahip olma ihtimalinizin yüksek olduğu anlamına gelir.

Artı bu hisler, bir laboratuvar ortamında kontrol edilemez şekilde belli bir şarkıyla bağlantılı anılarla da ilişkilendirilebilir. Çalışma şu an için küçük boyutlu görünüyor olabilir, ama Sachs halen belli reaksiyonların dışa vurumunu sağlayan şarkıları dinlerken beyinde oluşan etkinliklere odaklanan daha ileri araştırmalar yürütüyor.

Bunu yaparken nörolojik olarak bu reaksiyonlara neyin neden olduğunu öğrenmeyi ve aslında psikolojik rahatsızlıklar için tedaviye dönüşmesini umuyor. “Depresyon, günlük hayatın tadını çıkarma yeteneğinden yoksun bırakır. Duyguları keşfetmek için bir terapide müzik kullanabilirsiniz.”

http://www.rotka.org/muzik-tuylerinizi-urpertiyorsa-ozel-bir-beyne-sahip-olabilirsiniz/

http://indie100.com/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: