Posted by: bluesyemre | September 19, 2017

Tiyatro Mevsimi Başlıyor, Yeni Oyunlar Sahnede Yerini Alıyor!

SDK_2394-1024x683

Artık hasret sona eriyor, tiyatroseverlerin en sevdiği mevsim, perdeyi aralıyor. 2017-2018 tiyatro sezonu yeni oyunlarla sahneleri şenlendiriyor.

Ve gerisayım başladı. Eylül ile birlikte hem tiyatroları hem de bizi şimdiden bir telaş aldı. Onlar yeni oyunlarına hazırlık yapadursun, bizler de listelerimizi oluşturup bilet alma çalışmalarına başladık. Oyunların duyurularını okudukça, bu sezon bereketli olacağa, çoğunlukla Shakespeare’a adanacağa ve yaklaşık dokuz ay boyunca tiyatroya fazlasıyla doyacağımıza benzer.

Sözü fazla uzatmayalım, yeni sezonda (kendi listeme) göre bizi nelerin beklediğine gelin hep birlikte bakalım:

Rahvan Giden Atlılar: Bir Özen Yula hayranı olduğumdan, en iyi oyunum dediği Rahvan Giden Atlılar’ı da listemin en başına koydum. Tatavla Sahne’de 1 Ekim’de perdeyi açacak bu oyun, ödüllü iki oyuncuyu bir araya getiriyor. Eraslan Sağlam yönetiyor, Edip Tepeli ve Erhan Tuna sahnede yerini alıyor.

Othello: Bu sezonu şimdiden Shakespeare sezonu diye ilan etsek yanlış olmaz sanırım. İlk adımı Versus Tiyatro atıyor. Zaten Shakespeare oyunları önceliğimdir, Versus Tiyatro yaparsa, daha çok önceliğimdir. Kayhan Berkin yönetiyor, Othello’yu Öner Erkan ve Iago’yu Eser Eyüboğlucanlandırıyor.

Kürklü Venüs: Geçen sezon Joko’nun Doğum Günü ile ödülleri toplayan Yolcu Tiyatro, bu sezon da iddialı olacağa benziyor. Ersin Umut Güler, hem yönetmenliğini üstleniyor hem de Pervin Bağdat’la aynı sahneyi de paylaşıyor. Kadro güzel, oyun güzel, biz de heyecanlıyız o zaman!

FırtınaModa Sahnesi, geleneği bozmuyor, bu sezon da bir Shakespeare oyununu beğenimize sunuyor. Kemal Aydoğan yönetiminde Hüseyin Avni Danyal, Mehmet Esen, Mürsel Yaylalı, Gürsu Gür, Zeynep Tuğçe Bayat, Selen Şeşen, Münircan Cindoruk, Yaşam Bayram Gül, İnanç Koçak, Kaan Songün, Ertürk Erkek provalara başladı, ekim ayında perdelerini açmak için heyecanlılar.

Çocuk İstiyorumTiyatro Keyfi, yeni sezonda tiyatroseverlere ilk olarak Çocuk İstiyorum’u sahneleyecek. Önce oyunun kadrosu, sonra da hikayesi izlemem için en büyük iki sebep. Çiçek Dilligil, Kemal Başar, Bekir Aksoy ve Defne Bölükbaşıoğlu’nu buluşturan bu oyunu, Galip Erdalyönetiyor.

Gözlerin ArdındaTiyatro Keyfi’ni sadece yeni bir oyuna hayat vereceği için değil, farkındalık yaratacağı ve sosyal sorumluluk projesine imza atacağı için de alkışlayacağız. Down sendromuna dikkat çekeceği ve gelirinin bir bölümünün Down Sendromlular Derneği’ne bağışlanacağı bu oyunda Eda Kandulu oynayacak, Özgün ise canlı performansıyla oyuna renk katacak. Hal böyle olunca, en merakla beklediğim oyun olacak.

III.RichardKumbaracı50 ne sahnelese, en önde izleyeceğimdir. Bu sezon da bir Shakespeare oyunu varsa, yine yerimi hemen alacağım demektir. Yiğit Sertdemir’in yönetmenliğinde bu oyunun kalabalık kadrosunu yani Cemre Gümeli, Ceren Sevinç, Burakhan Yılmaz, Deniz Gürzümar, Eren Demirbaş, Erkan Baylav, Feride Çetin, Tolga Bayraklı, Yeşim Sarı, Yiğit Sertdemir’i de alkışlamayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Filifu’nun İntikamı (Bir Tardieu Şeysi)Altıdan Sonra Tiyatro’nun, Jean Tardieu’nün kısa oyunlarından hareketle sahneleyeceği bu oyunun da yönetmeni yine Yiğit SertdemirBurakhan Yılmaz, Ceyda Akel, Dilan Parlak, Gülhan Kadim, Ladin Avşar, Meriç Rakalar, Mert Asker, Onur Kahraman ve Özge Emeç ile nasıl bir Tardieu şeysi olduğunu öğreneceğiz.

Bir İntiharın Genel ProvasıTiyatro Adam, her sezon tarzdır ve bu sezon da Sırp yazar Duşan Kovaçeviç’ten fantastik bir kara mizah örneğiyle yine tarzını ortaya koyacak bence. Sonuçta, Selen Öztürk, Erdem Akakçe, Fatih Koyunoğlu ve Kadir Çermik var sahnede. Perdeleri açar açmaz, koşarak gideceğimi şimdiden belirtmek isterim.

Kafkas Tebeşir DairesiTiyatro Adam’ın ikinci yenisi bu oyunda. Bertol Brecht’in oyunu için Baransel Gürsoy, Deniz Özmen, Ediz Akşehir, Esra Şengülalp, Gökhan Azlağ, Pelin Bölükbaş, Rana Büyükyılmaz, Serdar Akülker yer alıyor. Yönetmeni ise Ümit Aydoğdu.

Dünyanın En Güzel ArabistanıEKİP Tiyatrosu’nun biz tiyatroseverlere bu sezon armağanı, Turgut Uyar’ın sevilen şiirini tiyatro sahnesine taşımasıyla olacak. Mirza Metin’in yönetmenliğinde Cem Uslu’yu izleyeceğiz ve eminim çok beğeneceğiz.

Tac’ın NöbetçileriB Planı, sezonu Rajiv Joseph’e Obie Ödülü kazandıran bu oyunla açıyor. Çeviren ve yöneten Sami Berat Marçalı ve oyuncuları da Kaya Akkaya ve Murat Eken olacak. Bu arada ikinci yeni oyunları, ilk kez New York LPAC’te sahnelenen Sami Berat Marçalı’nın “Yuva“sı, Kasım’da seyirciyle buluşacak.

WoyzeckOyun Atölyesi yeni sezona Haluk Bilginer’in çevirdiği Woyzeck’le giriş yapacak. Emrah Yetim, Hazal İspirli, Aydın Şentürk, Sefa Tantoğlu,Yiğit Çakır, Sinan Arslan, Dilara Topuklular, Ayça Koptur ve Numan Aydın’ın rol alacağı bu oyunu Muharrem Özcan yönetecek.

Onların Hikayesi: Geçen yıl, Sıraselviler’deki mekanına veda eden Tiyatro Pera, yine ve ‘daima tiyatro’ diyor ve Onların Hikayesi’ni bizlere sunuyor. Kadroda tabi ki Nesrin Kazankaya ve beraberinde Onur Atilla, Mehmet Bilge Aslan, Başak Meşe ve Serin Öztoprak var.

Arzu Travmayı: Tenesse Williams’ın tüm oyunlarını büyük bir zevkle okumuş biri olarak, sahnede de büyük bir zevkle izleyeceğime eminim. Üstelik Zerrin TekindorŞebnem Bozoklu ve Onur Saylakvarsa ve Hira Tekindor yönetiyorsa, çok seveceğimiz kesin.

ÇirkinDas Das Sahne ilk defa bu sezon kendi oyunlarıyla sezona merhaba diyor. Marius Von Bayenburg’un oyunu için İbrahim Selim yönetmen koltuğuna oturuyor, Gizem Erdem, Edip Tepeli ve Volkan Yosunlu oyunculuklarını konuşturuyor. Böyle bir kadro olur da, bu oyuna gidilmez mi?

Bir İntikam Provası (Othello)Emek Sahnesi de Shakespeare oyununa atıfta bulunanlardan. Beliz Güçbilmez‘in Othello’dan esinlenerek yazdığı oyuna, Merve Engin ve Pınar Yıldırım can veriyor. Böyle bir ekiple, eğlenmek garanti demektir! Yalnız paylaşmakta yarar var, oyun ancak ocak ayında sahnede olacak.

http://www.daimatiyatro.com/2017/09/2017-2018-tiyatro-sezonu.html


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: