Posted by: bluesyemre | October 24, 2017

YAYINLAMA ÖZGÜRLÜĞÜ RAPORU Haziran 2016 – Haziran 2017 (Türkiye Yayıncılar Birliği)

yay bir

Kitap yasakları, suç delili sayılan kitaplar, yazarlara yönelik tutuklamalar, yayınevlerine saldırılar, milli eğitimdeki kitap kısıtlamaları, basın özgürlüğü tablosu, hapishanelerdeki kitap yasakları ve sosyal medyada artan baskılar başlıklar halinde raporda kendine yer buldu.

Rapordaki tespitler şöyle:

* 1656 kişi sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklu.

* Türkiye, Twitter sansüründe dünyada birinci.

* 27 Temmuz 2016’da yayınlanan KHK’yla 16 TV kanalı, iki radyo kanalı, 45 gazete ve 15 dergiyle birlikte ‘FETÖ’yle ilişkilendirilen 29 yayınevi kapatıldı. 29 Ekim’de yayınlanan KHK ile kapatılan yayınevlerinin sayısı 30 oldu.

* Ekin Yayıncılık’ın 160, Belge Yayınevi’nin ise ‘bandrolsüz olmaları’ gerekçesiyle 2 bin 200 kitabına el konuldu. Belge Yayınları hakkında daha önce toplatma kararı olan 2 kitabının 29 kopyası da el konulanlar arasındaydı.

* Aram Yayınevi’nin 72, Tekin Yayınevi’nin bir, Kırmızı Kedi Yayınları’nın ise henüz piyasaya çıkmayan bir kitabı ve mizah dergisi Leman’ın yayınlanmayan ‘darbe özel sayısı’ hakkında toplatma kararı verildi.

*  Darbe girişimi sonrası bazı il ve ilçelerde Fettullah Gülen’in yazmış olduğu kitapların çöplerde bulunması üzerine soruşturma başlatıldı. Gözaltılar ve tutuklamalar yaşandı.

* Bakırköy Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği kararıyla Gülen’in kitaplarını basan yayınevlerinin 672 kitabı ve elektronik materyali için toplatma kararı verildi. Böylece halk kütüphanelerinde yer alan 2 milyon kitaptan 135 bini ‘FETÖ’nün yayınevlerine ait olduğu’ gerekçesiyle kütüphanelerden çıkarıldı.

* Zülfü Livaneli’nin ‘Huzursuzluk’ romanının reklam afişlerinin metrolara asılmasına OHAL gerekçesiyle izin verilmedi.

* İzmir’de okuma yazma bilmeyen çiftçi Halime ve Ramazan Akdağ çifti, evde bulunan kitap ve dergiler gerekçe gösterilerek tutuklandı. 15 gün sonra itirazlarla serbest bırakılan çiftin soruşturması sürüyor. Kızları da soruşturmanın şüphelileri arasında.

* Kapatılan Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eş Başkanı Nevin Erdemir için hazırlanan iddianamede, Erdemir’in defterine not ettiği Albert Camus ve Baruch Spinoza isimleri yer aldı. İsimler, iddianamede ‘örgüt üyeleri’ olarak geçti.

* Ankara’daki Gezi olaylarıyla ilgili davanın iddianamesinde, Louis Althusser’in bir, Server Tanıllı’nın iki ve Nazım Hikmet’in bir kitabı suç delili sayıldı.

* Arif Koşar’ın ‘Sınıf Tartışmaları Kapsamında Antonio Negri’nin Çokluk Kavramı‘ başlıklı doktora tezinin kapağı suç delili olarak soruşturma dosyasında yer aldı.

* KHK’larla 4 bin 800 akademisyen kamu görevinden ihraç edildi, beş edebiyatçı öğretmen de açığa alındı. Öğretmenlerden Murat Özyaşar beş gün tutuklu kaldı.

* Gazeteci-yazar birçok isim kitapları ve yazıları nedeniyle haklarında ‘örgüt üyesi olmak’‘örgüte yardımcı olmak’‘dine hakaret’ gibi suçlamalarla davalar açıldı. İleri Yayınları’nın sahibi Gökçe Fırat bu kapsamda hala tutuklu yargılanıyor.

* NT kitabevi zinciri ve Kırmızı Kedi Yayınları sivil saldırılara hedef oldu. Avesta Yayınları’nın Diyarbakır Sur ilçesinde bulunan deposu kimliği belirsiz kişiler tarafından ateşe verildi.

* 8 Eylül 2015 tarihinde saldırıya uğrayan Kırşehir’deki Gül Kitabevi davasında tutuklu sanık kalmadı.

* Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 6’ncı ve 8’inci sınıf öğrencilerine dağıttığı Türkçe ders kitaplarını ‘FETÖ propagandası yapıldığı’ gerekçesiyle imha etti.

YAYINLAMA ÖZGÜRLÜĞÜ RAPORU Haziran 2016 – Haziran 2017

http://www.diken.com.tr/ohal-bilancosu-30-yayinevi-kapatildi/

https://m.bianet.org/bianet/medya/187174-khk-lar-ile-30-yayinevi-kapatildi

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: