Posted by: bluesyemre | January 26, 2018

En sevdiğim yazarlardan biri Neil Gaiman, diğerine Ursula K. Le Guin’e ödül vermişti – Gözde Zengin

En sevdiğim yazarlardan biri diğerine ödül vermişti. Ursula’nın bir çocuğun hayal gücünü nasıl etkilediğini, Neil’in yazarlığına nasıl katkı sağladığını ve Neil’in heyecanını görmek için onun konuşmasını izlemek de çok keyifli. Ursula’cım da ölene kadar anarşist; hayat boyu başarı ödülünü alırken yayınevlerine veryansın ediyor. Bir kütüphaneci olarak özellikle dikkat çekici olan bir bölümünde de yayıncıların halk kütüphanelerine e-kitaplar için normal müşterilerinden 6-7 kat fazla ücretlendirme yaptıklarını dile getiriyor. Ama özellikle hatırlamak gereken sözlerini aşağıya kopyalıyorum;

“Hard times are coming, when we’ll be wanting the voices of writers who can see alternatives to how we live now, can see through our fear-stricken society and its obsessive technologies to other ways of being, and even imagine real grounds for hope. We’ll need writers who can remember freedom — poets, visionaries — realists of a larger reality.”

İnternette bulduğum yer de kaynak göstermemiş o yüzden ben de Türkçesini buraya kopyalıyorum:

Teşekkürler Neil ve bu güzel ödülü bana verenlere yürekten teşekkürler. Ailem, temsilcim ve editörlerim, burada olmam onların sayesinde ve kazandığım bu ödül benim kadar onların da sayılır. Kabul etmekten mutluluk duyduğum bu ödülü edebiyattan uzun süre dışlanmış bilimkurgu ve fantastik kurgu yazarları ile, yani son 50 yıldır böyle güzel ödüllerin sözüm ona gerçekçi denen yazarlara gitmesini izlemiş olan hayalgücünün yazarları arkadaşlarım ile paylaşıyorum.

Bence zor zamanlar geliyor, alternatifleri görebilen yazarların seslerine ihtiyaç duyacağımız zamanlar. Nasıl yaşadığımızın, korkudan tutulmuş toplumumuzun ve varolmanın farklı yollarını arayan saplantılı teknolojimizin alternatiflerini görebilecek hatta umut için gerçek zeminler hayal edebilecek yazarlara ihtiyaç duyacağımız zamanlar. Özgürlüğü hatırlayan yazarlara ihtiyacımız var. Şairlere, hayalperestlere – daha büyük bir gerçeği görebilen gerçekçilere.

Şu anda, piyasa için ürün üretmekle sanat eseri üretmek arasındaki farkı bilecek yazarlara ihtiyacımız var. En yüksek reklam gelirini ve kârı elde edebilmek adına yazılı metni satış stratejilerine göre oluşturmak sorumlu yayıncılık ya da yazarlıkla hiç de aynı şey sayılmaz.

Yine de satış departmanlarına editoryal kısımdan daha fazla kontrol verildiğini görüyorum; yayıncım bile kendi cehaleti ve açgözlülüğü ile saçma bir panik içinde, halk kütüphanelerine bir e-kitap için normal müşterilere verdikleri fiyatın altı yedi katını veriyor. Çıkarcıların bir yayınevini başkaldırısı yüzünden cezalandırmaya çalıştığını, yazarların kurumsal fetavalar yüzünden tehdit edildiğini daha yeni gördük. Ve pek çoğumuzun, kitapları yazanların, üretenlerin bunu kabul ettiğini görüyorum. Ticari çıkarcıların bizi deodorant gibi satmasına ve ne yazıp ne yayımlayacağımızı söylemesine izin veriyoruz.

Kitaplar, biliyorsunuz onlar sadece ticari mallar değiller. Kâr dürtüsü çoğu zaman sanat hedefiyle zıt düşüyor. Kapitalizm ile yaşıyoruz, gücü kaçınılamaz görünüyor. Kralların kutsal hakları da öyle görünüyordu. Hangi insani güç olursa olsun, yine insanlar tarafından direniş gösterilip değiştirilebilir. Direniş ve değişim de çoğu zaman sanatta başlar, özellikle de bizim sanatımız, kelimelerin sanatında.

Oldukça uzun ve güzel bir kariyerim oldu. Güvenilir ve dürüst insanlarla. Şimdi, burada, her şeyin sonunda Amerikan edebiyatının ihanete uğramasını izlemeyi hiç mi hiç istemiyorum. Biz, yazan ve yayımlayanlar kazançtan kendi adil payımızı istemeli hatta talep etmeliyiz, ama bu güzel ödülün adı kâr değil. Onun adı özgürlük!

https://www.facebook.com/gzdezengin

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: