Posted by: bluesyemre | February 6, 2018

China declared world’s largest producer of scientific articles – Dünyada en çok bilimsel makale üreten ülke Çin

d41586-018-00927-4_15372070

For the first time, China has overtaken the United States in terms of the total number of science publications, according to statistics compiled by the US National Science Foundation (NSF).

The agency’s report, released on 18 January, documents the United States’ increasing competition from China and other developing countries that are stepping up their investments in science and technology. Nonetheless, the report suggests that the United States remains a scientific powerhouse, pumping out high-profile research, attracting international students and translating science into valuable intellectual property.

“The US continues to be the global leader in science and technology, but the world is changing,” says Maria Zuber, a geophysicist at the Massachusetts Institute of Technology in Cambridge. As other nations increase their output, the United States’ relative share of global science activity is declining, says Zuber, who chairs the National Science Board, which oversees the NSF and produced the report. “We can’t be asleep at the wheel.”

The shifting landscape is already evident in terms of the sheer volume of publications: China published more than 426,000 studies in 2016, or 18.6% of the total documented in Elsevier’s Scopus database. That compares with nearly 409,000 by the United States. India surpassed Japan, and the rest of the developing world continued its upward trend.

The NSF analysis divides the credit for a publication fractionally among its authors. By contrast, Scopus gives one full credit to each author; as a result, it still ranks the United States first in terms of the number of publications.

The United States ranked third, behind Sweden and Switzerland, when the NSF team examined where the most highly cited publications came from. The European Union came in fourth and China fifth. The United States still produces the most doctoral graduates in science and technology, and remains the primary destination for international students seeking advanced degrees — although its share of such students fell from 25% in 2000 to 19% in 2014, the report says.

The United States spent the most on research and development (R&D) — around US$500 billion in 2015, or 26% of the global total. China came in second, at roughly $400 billion. But US spending remained flat as a share of the country’s economy, whereas China has increased its R&D spending, proportionally, in recent years.

ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın (NSF) derlediği istatistiklere göre, Çin, bilimsel yayın konusunda ABD’yi solladı. Kuruluşun 18 Ocak’ta yayınladığı rapor, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin ve diğer bilim ve teknolojiye yatırımlarını artıran gelişmekte olan ülkeler arasındaki rekabetin yükseldiğini belgeliyor. Bununla beraber, raporda Amerika’nın üst düzey bilimsel araştırmalar yürüterek, yabancı öğrencileri çekerek ve bilimi değerli fikir hakkına dönüştürerek etkin bir güç olmaya devam ettiği ifade ediliyor.

“ABD bilim ve teknolojide dünya lideri olmaya devam ediyor, ancak dünya değişiyor.” diyor Cambridge’teki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden jeofizikçi Maria Zuber. NSF’yi denetleyen Ulusal Bilim Kurulu başkanı ve raporu hazırlayan Zuber, “Diğer uluslar faaliyetlerini artırdıkça Amerika Birleşik Devletleri’nin küresel bilim etkinliği alanındaki payı azalıyor. Görevimiz başında uyuyamayız.” diye ekliyor.

Değişen durum, yayınların sayısından da açıkça belli oluyor: Çin 2016 yılında 426.000 çalışma yayınladı; bu rakam Elsevier’s Scope veritabanındaki toplam yayınların %18,6’sına denk geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan makale sayısı ise yaklaşık 409.000. Hindistan ise Japonya’yı geçti ve gelişen dünyanın geri kalanı da yükselişine devam etti.

Ancak, araştırmacılar, en çok alıntılanan yayınların nerede yazılmış olduğuna baktıklarında farklı bir tablo gördüler. Rapora göre Amerika, İsveç ve İsviçre’nin gerisinde kalarak üçüncü, Avrupa Birliği dördüncü ve Çin beşinci sırada yer alıyor.

ABD hala bilim ve teknoloji alanında en çok doktora mezunu veren ülke ve yüksek lisans yapmak isteyen uluslararası öğrenciler için birinci tercih konumunda. Ancak bu öğrencilerin oranı 2000 yılında %25 iken 2014 yılında %19’a geriledi.

Amerika, 2015 yılında, dünya toplamının %26’sına denk gelen 500 milyar dolarla, araştırma-geliştirme (Ar- Ge) alanında en çok harcama yapan ülke oldu. Çin, yaklaşık 400 milyar dolarla ikinci sıraya oturdu. Ancak son yıllarda Çin, Ar-Ge harcamalarını ülke ekonomisine oranla artırırken, Amerika’da bu oran aynı kaldı.

NSF’nin iki yılda bir çıkan dergisi Science and Engineering Indicators’ın son sayısında yer alan analiz, ABD’de bilimin durumu hakkındaki endişelerin arttığı bir zamana denk geldi. “Bu, bazı tehlikelere dikkat çekiyor.” diyor Washington D.C.’deki bir düşünce kuruluşu olan Brooking Enstitüsü’nden akademisyen Muro ve ekliyor: “Amerika’daki bilim harcamaları eğilimleri yanlış yönde ilerliyor ve araştırmacıların yetenek havuzu, kadınların ve azınlıkların yeterince temsil edilmemesi nedeniyle kısıtlı kalmaya devam ediyor.”

NSF ilk kez istatistiksel analizlerine teknoloji transferi ve buluş bölümünü ekledi. Veriler, Amerika’nın patent, fikir hakkı geliri ve yeni teknolojiler alanında girişim gibi konularda dünyaya liderlik etmeye devam ettiğini gösteriyor. Muro’ya göre yerel ve bölgesel düzeyde daha çok odaklanma gerekse de, rapor, bilimsel yenilenmenin önemini gözler önüne seriyor.

Muro, “Bir ülkenin yenilik kapasitesi, o ülkenin verimliliğini artıran, dolayısıyla da refahı sağlayan en önemli dinamiklerden biridir” diyor ve ekliyor: “Yeni veriler bu göstergelere en başında neden güvendiğimizi hatırlatıyor.”

https://www.nature.com/articles/d41586-018-00927-4

https://bilimveutopya.com.tr/dunyada-en-cok-bilimsel-makale-ureten-ulke-cin-oldu


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: