Posted by: bluesyemre | April 3, 2018

Türkiye’nin Kalbi Ankara (1933 Türkiye’sinden Rusların çektiği 4 kısa film)

1933 Türkiye’sinden Rusların çektiği 4 kısa film. O tarihlerde Ruslarla yakın dost iken çekilen bu filmler 2008 yılında Rusya Milli Film Arşivi’ne başvuru ile Mimar Mehmet Devrim Ersoy tarafından satın alınarak Ankara’ya getirilen kopyadır. Cumhuriyetin 10. Yıl Kutlamalarına katılan Rus heyetiyle birlikte gezen film ekibinin çektiği görüntüler çok ilginçtir. İstanbul, Ankara, Türkiye, Atatürk…Görüntü ve ekleriyle tarihi bir hazine.

1933 yılında Cumhuriyetimizin 10.Yıl kutlamaları çerçevesinde Atatürk’ün talimatı ile; Sovyet yönetmen Sergei Yutkevic tarafından; çekilen “Türkiye’nin Kalbi Ankara” filmi dönemi en iyi anlatan görsel dokümandır.
Film Başbakan İsmet İnönü’nün Türkiye’nin gelişimi ve Sovyetlerle olan dostluğumuzu anlatan konuşma ile açılır. Sovyet delegasyonunun 10.yıl töreni için İstanbul üzerinden Ankara’ya geçişini ve daha da önemlisi bozkırın ortasında yeni inşa edilen modern başkent Ankara’yı över. Son olarak da Atatürk’ün 10.Yıl söylevi ve dönemin liderlerinin katıldığı görkemli 10.yıl törenleri ile sona erer.
Film 1934 yılında gösterildikten sonra, 1970 yılına kadar ortalarda görülmemiştir. 1970 yılında TRT filmi ekranda gösterince, komünizm propagandası yapılıyor diye büyük bir tepki almış ve yayından kaldırılmıştır. Film bu tarihten sonra bütün olarak görülmediği gibi törenle ilgili bazı parçaları televizyonlarda kopuk kopuk yer almıştır. Açıkçası komünizm korkusu Cumhuriyetin ilk on yılı için önemli bir belgesel olan bu filmi tarihe gömmeye çalışmakta hiçbir engel görmemiştir. Kendi yaptığını sansürleyen bir devlet anlayışının sürekliliğine güzel bir işarettir. Filmde İstiklal Marşı ve Enternasyonel’in arka arkaya çalınması gizlenmesi gereken bir utanç kaynağı mı olmuştur?
Filmin bazı versiyonları geçtiğimiz yıllarda önce Cumhurbaşkanlığı web sitesinde sonra da çeşitli yerlerde “sansürsüz” olduğu iddia edilerek yayınlandı. Ancak komünizm korkusu hala devam etmekte olmalı ki filmin başında geçen İsmet İnönü’nün konuşması hala piyasadaki ve İnternetteki versiyonlarında mevcut değildir.
Filmin elinizdeki kopyası Ankara Enstitüsü Vakfı’nın girişimleri ile Moskova’dan getirtilerek, gerçekten sansürsüz bir şekilde yayına hazırlanmıştır.

1933 Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle Rus yönetmen Sergey Yutkeviç tarafından çekilmiştir. Türkiye’de yasaklanmıştır. Sebebi komünizm propagandası yapması ve Türkiye’nin çok yoksul gösterilmesiydi. Halbuki Türk bayrağıyla birlikte dalgalanan orak çekiçli Sovyet bayrağı ve arada işitilen Enternasyonal Marşı dışında komünizmle ilgisi yoktur.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: