Posted by: bluesyemre | April 9, 2018

Kütüphane Haftası Özel: “Film ve Dizilerde Kitabın Yeri”

Çankaya-belediye-kütüphane

Filmler ve diziler hangi ülkeye aitse o ülkenin zihniyetini iyi bir şekilde gösterir. Buna bağlı olarak kütüphane ve kitap okuma gibi konularda da o ülkenin zihniyetini o ülkede yaşamasak da izlediğimiz filmlerde ve dizilerde gerçeğe yakın bir sonuç elde edebiliriz. Bu çalışmada size bu konuda örnekler vereceğim.

Kelime Oyunu Yarışması İle Kitap Bankosu

Kelime Oyunu yarışmasının bir bölümünde “Kitap Bankosu” adlı bir sosyal sorumluluk öğrenci topluluğunun bir üyesi yarıştı. Yarışmada birinci olamadı ama kendi topluluğunu tanıttı. “Kitap Bankosu” adını verdikleri otobüsle Ankara’nın ilçelerini gezerek, çocuklara otobüs şeklindeki gezici kütüphaneyi tanıtıp çocuklara kitap sevgisi aşılamaya çalışıyorlar ve bazen film gösterimi yapıyorlar. Topluluk kitap bağışı da kabul ediyor. Sosyal medya üzerinden iletişim kurulabilir. Buradan Ali İhsan Varol’u, yarışma esnasında yarışmacıya üye olduğu topluluğu ayrıntılı anlattırdığı için tebrik ediyorum.

The Returned Dizisi

The Returned adlı dizide bir karakter kütüphanecidir. Türü fantastik öğeli dram ve korku olan bu dizi, Netflix’in 1 sezonluk dizisidir. Fransız bir diziden uyarlanmadır.

13 Reasons Why Dizisi

13 Reasons Why dizisinin 8. bölümünde (4.Kaset 2. Yüzde) Kütüphanecilik Bölümü’nün tanıtıldığı sahne. Fakat bu dizinin uyarlandığı kitabın Türkçe çevirisinde yer almamaktadır.

Medcezir Dizisi

Medcezir dizisinin 19. bölümünden birkaç dakikalık kütüphane sahnesi. Bu sahnede kütüphane kurallarına uyulmadığı takdirde diğer kütüphane kullanıcılarının nasıl tepkiler verebilecekleri çok güzel anlatılmış.

Okul Kütüphanelerine Örnek

Lisede edebiyat derslerinde öğretmenlerimizin dediği ve edebiyat ders kitaplarında yazdığı gibi: Edebi eserler, o milletin zihniyetini gösterir. Bu eserler arasına filmler ve diziler de katılmalıdır. Buna bağlı olarak filmler ve diziler hangi ülkeye aitse o ülkenin zihniyetini gösterir. Filmler de ve diziler de kültürel miras olarak kabul edilmelidir.

Okul hayatı herkes için dönüm noktaları ile doludur. Bazı kişilerin dönüm noktalarında okul kütüphaneleri bulunmakta. İlkokul, ortaokul ya da lisede siz de olmayan bir kitabı ücret ödemeden belli süreliğine ödünç alıp okumuşsunuzdur. Okul kütüphanesinde dersleriniz ile ilgili ya da ders dışı merak ettiğiniz bir konu ile ilgili araştırma yapmışsınızdır. Türkiye’de bazı okullarda okul kütüphaneleri bulunmamaktadır. Bundan dolayı yukarıda “birçok kişi” yerine “bazı kişi” yazmam gerekliydi. Türkiye’de okul kütüphaneciliğine okul yönetimi gibi unsurlar tarafından yeterli önem verilmemektedir. Özellikle çocukluk ve gençlik çağında yaşananları anlatan filmlerde ve dizilerde okullardaki okul kütüphanelerini göstermektedir. Fakat Türk filmleri ve dizileri yeterli okul kütüphanesi sahnesi yok. Çünkü yukarıda dediğim gibi Türkiye’de okul kütüphaneciliğine kütüphaneciler dışında insanlar tarafından yeterli önem verilmemektedir. Özellikle Amerikan yapımı filmlerin ve dizilerin bu konuda daha iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü Amerika’daki birçok okulda okul kütüphaneleri bulunmaktadır. 

İkimizin Yerine Filmi

Serenay Sarıkaya, Zerrin Tekindor ve Nejat İşler gibi oyuncuların yer aldığı “İkimizin Yerine” filminin bir sahnesinde, başroldeki iki karakter kütüphanede karşılamaktadır.

Fi Dizisi

Netflix ve Blu Tv gibi ücretsiz olan Türk internet televizyonu olan Puhu Tv’nin dizisi olan ve Azra Kohen’in kitabından uyarlanan Fi dizisinin 1. bölümünden bir sahne. Bu sahnenin arka fonunda üniversite kütüphanesinden bir görüntü vardır.

İstanbullu Gelin

İstanbullu Gelin dizisinin ilk sahnelerinde dizinin baş karakterlerden biri olan Süreyya metroda ayakta dururken kitap okuyor. Dizi ekibi kitap okuma algısı vermek için güzel bir yol bulmuşlar.

Seviyor Sevmiyor Dizisi

Seviyor Sevmiyor dizisinin ilk bölümlerinde ana karakterlerden biri çalıştığı dergi şirketinin kütüphanesinde bir kitap arar.

Kuzenlerim Dizisi

Konusu; aynı evde yaşayan üç kuzenin başlarına gelen olaylardır. Kuzenlerden biri olan Şeref, üniversitede Kütüphanecilik Bölümü okumaktadır.

Kristy Filmi

Kristy filminde ana karakter tatil döneminde üniversite kampüsünde yalnız kalmak zorunda kalmıştır. Bir tehlikeli grup onu öldürmek ister karakter de kütüphanede saklanmıştır.

Mummy Film Serisi

Mummy film serisinde ana karakterlerden biri kütüphanecidir.

Kiralık Aşk Dizisi

İnsanlar bilmediği bilgileri dizileri izleyerek, filmleri izleyerek, kitapları okuyarak, gezerek ve başkasından öğrenerek öğrenilebilir. “Kiralık Aşk” adlı dizide “Aşk ve Gurur” adlı dünya klasiği olarak görülen eser ile bilgi verilmiştir. Bu bilgilerden örnekler verelim. “Aşk ve Gurur”un eser ismi orijinal adının çevirisi değil. Orijinal adı “Pride and Prejudice”dir. Bu ismin çevirisi de “Gurur ve Önyargı”dır. Türkiye’de ilk eser çevrildiğinde orijinal isminin çevirisine sadık kalınmıştır. İlk çeviriyi Hasan Ali Yücel yapmıştır. Nadirkitap.com sitesinden tarama sonucunda çıkmaktadır. Bu internet sitesinde böyle isim ile sonuçta çıkan kitapların yaklaşık hepsi Türkiye İş Bankası Yayınları tarafından yayımlanmıştır.
Birkaç sene sonra Can Yayınları çeviri adını “Gurur ve Önyargı” yerine “Aşk ve Gurur”olarak değiştirilmiştir. Nedeni de ilgi çekmek için yapıldığını “Kiralık Aşk” dizisinde söylenmiştir. Bugüne kadar da bu eser Türkiye’de “Aşk ve Gurur” ismiyle bilinmektedir.
Sahaflarda eserin ilk Türkiye’deki basımı aranırsa “Aşk ve Gurur” olarak değil “Gurur ve Önyargı” olarak sahaflarda bulunabilmektedir. Bu bilgiler sadece diziden de değil internetten de bulunabilmektedir.
Bir bölümde başrol karakteri olan Defne’nin abisinin işlettiği kafenin bir köşesinde kitaplık bulunmaktaydı.

Prensesin Uykusu

Filmin baş karakteri zihinsel engelli olan bir kütüphane memurudur. Konusu; bu karakterin hayatından bir kesit vermektedir. Buna bağlı olarak hayata nasıl baktığını görüyoruz.

Gönül İşleri Dizisi

Konusu; üç kardeş ve babalarının yaşadıklarıdır.
12. bölümde bir kız okuduğu üniversiteden çıkarken güvenlik görevlisi ona bir not verir. Notta şöyle bir şey yazar: “OKULUN EN SESSİZ YERİNDE BEKLİYORUM SENİ”
Kız da düşünür ama bulamaz. Sonra yerdeki tabelaya bakar. “Kütüphane” yazısını görünce aklına gelir en sessiz yerin kütüphane olduğunu. Kütüphaneye gidince ona özel sürpriz hazırlandığını görür.

Billy Elliot

Filmin konusu; bir çocuğun balet olmak için çabalamasıdır. Çocuğun babası çocuğunun boksör olmasını ister. Çocuk da boksör olmak istemez ve babasından gizli bale figürlerini çalışır. Bale figürleri ile ilgili kitap alacak maddi bir durumda olmadığı için bir gezici kütüphaneden bale figürlerinin bulunduğu bir kitap çalar.

Kyle XY

Konusu; ormanda uyanan, geçmişini hatırlamayan ve çok zeki bir genç olan Kyle’nın başından geçenlerdir.

1.sezonun bir bölümünde Kyle’nin okul gününde bir arkadaşla tanışıp o arkadaşında tarih konusunda hiçbir şey bilmediğini farkına varır. Kyle’yi lisenin okul kütüphanesine götürür. Tarih konusunda kitapları gösterir. Kyle birkaç kitap alıp kitapları okumaya başlar.

Hayat Mucizelere Gebe Dizisi

Dizinin konusu; kadın doğum doktorunun dikkatsizliği yüzünden hamile kalan kızın yaşadıklarıdır.

Kız kitap okumayı çok seven biridir. Final bölümünde o kızı seven adamın bunu öğrenmesiyle onu sahafa götürür.

Remember Me Dizisi

11 Eylül 2001 tarihinde New York şehrinde bulunan Dünya Ticaret Merkezi’nde İkiz Kulelere yapılan uçak saldırısında ölen bir gencin 2001 yazında yaşadıklarıdır. Filmde bu genç bir kitapçıda çalışmaktadır.

The Librarian Film Serisi

Filmlerin konusu; bir kütüphanecinin yaşadıklarıdır. Yaşadığı olaylar genellikle fantastik olaylardır.

Librarians Dizisi

Bu dizi The Librarian film serisinin dizi versiyonudur.

Dizinin konusu; birden fazla kütüphanecinin yaşadıklarıdır. Yaşadıkları olaylar genellikle fantastik olaylardır.

Scream 2 

Konusu; lise döneminde trajik olaylar yaşamış üniversiteli bir kız lisede yaşadığı olaylar ile bağlantılı olaylar gerçekleşmesidir.

Bir sahnede kız üniversitesinin kütüphanesine gidip bir bilgisayar başına geçip arama işlemi yaparken bilgisayar ekranına kız ile ilgili mesaj gelir.

Scream Dizisi

Bu dizi Scream film serisinin dizi versiyonudur.

Liseli bir kızdan intikam almak için bir sürü insan öldürmesi ile ilgili bir gençlik, dram ve korku dizisidir.

Bu dizinin 2.Sezonunda bir bölümde okulda biri öldürülür. Okul olay yeri olduğu için öğrenciler kütüphanede tutulur.

Truman Show

Konusu “Truman” adlı birinin doğumundan beri hayatının bir televizyon programı olduğunun farkına varmasıyla ilgilidir.
Bir sahnede Truman üniversite döneminde kütüphanede ders çalışırken arkadaşlarıyla bir süre konuşuyor.

Bir Demet Tiyatro Dizisi

Bu dizi gerçek bir tiyatrodan çekilen görüntülerin yayınlandığı bir televizyon programıdır.
Bir bölümünde karakterlerden biri olan Feriştah’ın bir kütüphane fantezisinin görüntülerdir.

Finding A Family 

Bu filmde ana karakterler anne ve çocuktur. Anne; çocuğu küçükken bir kaza geçirir ve sonra da bipolar bozukluğu ortaya çıkar annede. Çocuğuna bakamaz hale gelir. Çocuk 18 yaşına kadar bir sürü koruyucu ailenin yanında kalmıştır. Bir dönem kendi evinde annesiyle kalmıştır, bir dönem bir yurtta kalır, okula yurdun servisiyle gider; sonra da servis hizmeti çocuğun iptal olur. Ondan dolayı aynı okulda kalmak için ve iyi üniversiteye gitmek istediği için kendine koruyucu aile arar ve bulur. Sonra da onlar ile yaşar üniversiteye girene kadar.

Bu filmde çocuk okul arkadaşları ile okul kütüphanesinde ders çalışmaktadır ve çocuğun annesi gelir. Sonra kütüphanede annesi çocuğa bağırır.  Okul müdürü kadını kütüphaneden çıkartmak zorunda kalmıştır.

Vizontele Tuuba

Bu film 1980’lerin ortasında Türkiye’nin doğusunda bulunan bir köyde yaşananlar anlatılmaktadır.
Filmdeki köye bir kütüphaneci atanır. Kütüphaneci köye halk kütüphanesi kurar. Fakat köy halkı bu konuda bilinçsizdir ve bu kütüphaneci, kütüphane bilincini köy halkına aşılamaya çalışır.

The Next Three Days Filmi

Konusu; bir adamın karısının hapse atılmasından sonra karısını hapisten kaçırma sürecini anlatıyor.
Filmin başında başkarakter halk kütüphanesine gidip detaylı bir araştırma yapıyor.

Bir Deniz Hikayesi Dizisi

Dizinin konusu “Deniz” adlı 10 yaşındaki bir çocuğun yaşadıkları ile ilgilidir. Deniz küçük bir Ege kasabasında yaşamaktadır.
Bir gün İstanbul’da özel bir okuldan bir burs kazandığı için İstanbul’a gitmesi gerekir. İstanbul yolculuğuna çıkmadan önce çocuğa kasabada yaşayan bir kişi ona bir sürü kitap verir. Onun o kitapları okumasını ister.
Başka bir bölümde ise okulun gerçekleştirdiği mektup yarışmasında Deniz birinci olur. Birinci olduğu için ona ödül verilir. Ödül olarak da birkaç tane kitap verilir.
Aynı bölümde başka bir örnek vardır. Deniz’in babası Deniz’e doğum hediyesi olarak Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir kitap verir.
Bu örneklere bakıldığında dizi insanların okuma algısı konusunda fikirlerinin değiştirmeye çalışmaktadır ve olumlu yönden etkilemektedir.

Kadın Dizisi

Kadın dizisinde birkaç farklı figür üzerinden insanların hayat mücadelesi anlatılmaktadır.

Bu dizide bir bölümde “Nisan” adlı yaklaşık 8 yaşında olan kız kompozisyon yarışmasında birinci olduğu için ona bilgisayar ve kitap hediye edilir.

Agora

“Agora” adlı filmde İskenderiye Kütüphanesi’nin yıkılmasının nedenlerini konu almıştır. İskenderiye Kütüphanesi’nin bazı tarihçilere göre; son yöneticisi Theon’un kızı olan Hypatia’dır. Kütüphanede insanlara birçok konuda dersler vermiştir. Kütüphanenin yıkılış nedenlerinden en önemlisi dinsel nedendir. Din kavramının, her dönemde din ile şiddet insanlığa, bilimsel birikime ve kültüre verdiği zararlarını bu film çok iyi bir şekilde göstermiştir.

Teen Wolf Dizisi

Konusu; astımı olan bir liseli gencin kurt adam olduktan sonraki hayatında yaşadıklarıdır.
Bu dizinin 5.sezonunda çok kütüphane görüntüsü verilmiştir. Kütüphaneye yönelik Vandalizm’e örnek olumsuz bir sahne olur. Kütüphanede iki karşı taraf birbirine saldırır. Saldırı olurken kütüphaneye ve içindeki bilgi kaynaklarına zarar verirler. Ama sonraki sahnelerden birinde kütüphaneye zarar verenlerden bir kısmı kütüphaneyi gönüllü olarak eski haline getirmeye çalışırlar. 

A Beautiful Mind

Konusu; bir şizofren bilim adamı olan John Nash’ın gerçek hayatıdır.
Filmin başında ve sonunda John kütüphanenin camın üzerine formülleri yazıyor. Başka bir sahne yani son sahnelerinden birinde ise John öğrencilere ders anlatıyor.

Poyraz Karayel Dizisi

Konusu; genç bir polisin başından geçenlerdir.

Dizinin birkaç bölümünde Oğuz Atay’ın kitaplarından birkaç bölümü okunmuştur.

Tamam Mıyız?

Bu filmin konusu; fiziksel engelli bir kişi ile ona kitap okuyan bir kişinin arasındaki ilişkisidir.

Melekler Korusun Dizisi

Melekler Korusun dizisinde Balıkesir’de annesi ile büyümüş ve annesi tarafından hemşire olunması istenilen fakat İstanbul’da konservatuarda tiyatro bölümüne gitmek isteyen “İpek” adlı bir kızın yaşadıkları anlatılmaktadır.

Bu dizinin bir bölümünde İpek gittiği bölümün yıllıklarına bakmak için üniversitenin  kütüphanesine gider.

The Amazing Spiderman 

Bu filmin son sahnelerinde örümcek adam olan genç gittiği lisenin okul kütüphanesinde kötü niyetli bir kişi ile savaşmak zorunda kalmıştır.

A Series Of Unfortunate Events Kitabı, Filmi ve Dizisi

Önce 13 kitaplı serisi çıkmıştır, sonra da ilk 3 kitabı içeren bir film çekilmiştir ve yaklaşık 1,5 sene önce Netflix’in resmi dizisi olarak 8 bölümlük dizi yayınlanmıştır.

Bu seri üç kardeşin yaşadıklarıdır. Küçük kardeş olan Sunny yemek yapmayı çok seviyor, büyük kardeş olan Violet icat yapmayı çok seviyor ve ortanca kardeş olan Klaus ise kitap okumayı çok seviyor.

Başak AKPINAR

basakakpinar5@gmail.com

http://leylisanat.com/kutuphane-haftasi-ozel-film-ve-dizilerde-kitabin-yeri/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: