Posted by: bluesyemre | April 24, 2018

Ankara Markası Olmuş Bir Fotoğrafçı: Foto Naci (Pınar Demirtaş – #AtılımÜniversitesi #KadriyeZaimKütüphanesi #AnkaraDijitalKentArşivi)

foto-naci-lavarla-ADKA-kapak

Bir Ankaralı olarak, Foto Naci’nin benim ve ailem üzerinde büyük bir hatırası var. Foto Naci ve ailesiyle olan dostluğumuz yıllar öncesine dayanıyor. Yıllar sonra böyle bir mecrada yer almak ayrı bir sevinç benim için.

Foto Naci ilk olarak Simav’da doğuyor. Ankara hikâyesi ise 1958 yılında Naci Ertem’in Simav’dan Ankara’ya gelerek dükkan açmasıyla başlıyor. Stüdyo Ziya Gökalp Caddesi’nde, TED Koleji’nin hemen yanında çalışmalarını sürdürüyor. Foto Naci, günümüzde de çalışmalarını aynı adreste devam ettiriyor.

IMG-20180409-WA0006-696x522

Naci Ertem, dükkânı ilk açtığı günden itibaren işini o kadar özveriyle ve sevgiyle yapıyor ki, bir anda herkesin Naci Abi’si oluyor. 1979 yılına kadar, sağlıkla ve gülen yüzüyle hiç yılmadan çalışan Naci Abi’yi aniden kaybediyoruz. Ölüm o kadar zamansız geliyor ki Ertem Ailesi’ne… Naci Ertem’in çok değerli, rahmetli eşi Cumhuriye Ertem dükkânın idaresini ele alıyor. Kendisi 29 Ekim’de doğmuş tam bir Cumhuriyet kadını. Hem dükkânı yönetiyor hem de babasız kalmış üç çocuğu tek başına büyütüyor. Çocuklarının eğitimi onun için çok önemli olduğundan üç çocuğunu da okutuyor. 2011 yılının Haziran ayında hayata gözlerini yumana dek dükkânda çalışmayı sürdürüyor.

Daha sonra Özdemir Ertem ve Öznur Ertem Ürer işleri devralıyor. 2016 yılında abi Özdemir Ertem’in ani vefatı üzerine Öznur Ertem Ürer; babasından, annesinden, abisinden kalan emanete sahip çıkarak, Foto Naci ismini yaşatmaya devam ediyor.

Öznur Ertem Ürer’e bizi kırmayarak, röportaj teklifimizi kabul ettiği için çok teşekkür ediyoruz. Bu röportajı yapmak benim için de geçmişe bir yolculuk oldu. Aileler yakın dost olduğu için neredeyse çocukluğumun geçtiği dükkânın hikâyesini tekrar dinlemek ve yeniden oralarda olmak benim için gerçek bir nostaljiydi.

Öznur Ertem Ürer, 1958 yılında Kütahya-Simav’da doğdu. Aynı tarihte Ankara’ya yerleştiler. 1982 yılında TODAİE Seok ve İdare Yüksek Okulu’nu bitirdi. Üç çocuk annesi. İlkokuldan itibaren dükkânda babasına yardım eden, tabiri caizse dükkânda büyüyen bir çocuk.

Ürer’e göre; sevgi, saygı, sabır ve hoşgörü ile işinizi yapar, müşteriye empati ve güleryüz ile yaklaşır, insan kazanmak birinci hedefiniz, para kazanmak ikinci hedefiniz olursa marka arkanızdan geliyor zaten.

Foto Naci’nin çok iyi bir arşivi olduğunu biliyoruz. Yıllar öncesinde çekilen fotoğraflar bile duruyor. O zaman Naci Abi diyen öğrenciler şimdi torunları için geliyorlar. Kendileri kolejden mezun olmuşlar, çocuklarını kolejden mezun etmişler sıra torunlarına gelmiş. Yani Foto Naci ailesi gerçekten büyük bir aile. Farklı olmalarını sağlayan etkenlerden biri de bu. Bu arşivi nasıl değerlendiklerini sorduğumuzda ise bize bir nostalji tablosundan söz etti Öznur Hanım. Bu tabloda üç kuşağı aynı anda görmek mümkün. Düşünsenize, aile büyüklerinizle böyle farklı bir karede olmak ne kadar heyecan verici olurdu…

https://lavarla.com/ankara-markasi-olmus-bir-fotografci-foto-naci/

http://ankaraarsivi.atilim.edu.tr/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: