Posted by: bluesyemre | April 26, 2018

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi’nde Bir Gün: Job Shadowing İzlenimleri – I

group

Suna Kıraç Kütüphanesi olarak 30 Mart 2018 tarihinde 7 Bilgi-Belge Yönetimi Bölümü öğrencisini kütüphanenin farklı pozisyonlarında yer alan 7 kütüphanecisi ile eşleştirerek Job Shadowing/İşbaşında Eğitim programı gerçekleştirdik. Mesleğimiz açısından ilk olma özelliği taşıyan bu programı “bir işin gerçekten neye benzediğini ve sizin için uygun olup olmadığını gözlemlemek için mükemmel bir olanak sağlamak” şeklinde de ifade edebiliriz.

Farklı platformlar üzerinden yaptığımız davet ve duyurularımıza İstanbul, Marmara, İstanbul Medeniyet, Hacettepe, Ankara Yıldırım Beyazıt, Kastamonu ve Atatürk Üniversitesi BBY bölümününden 74 kişi başvurdu ve bu başvurular içinden neden programa katılmak istediğini en iyi şekilde açıklayan ve İstanbul’da ikamet eden 7 kişi programa katılmaya hak kazandı. Düzenlediğimiz bu program farklı kütüphanelere de ilham kaynağı oldu.

Programın bir eğitim gibi değil de rutin iş akışını bozmadan bir kütüphanecinin gerçekten bir gün içinde nelerle karşılaşabileceğini gözlemleme prensibini korumaya çalıştık. Programın aynı hafta içinde ilk kez ve geniş katılımla organize ettiğimiz Uluslararası Kütüphane Personeli Haftası’na denk gelmesi katılımcı öğrencilerimizin uluslararası bir toplantıyı gözlemleme şansı edinmelerine de vesile oldu.

Başarılı geçen bu programı önümüzdeki yıl da tekrarlamak istiyor ve parlak öğrencilerimizden aldığımız geribildirimlerle sizleri başbaşa bırakıyoruz.

Suna Kıraç Kütüphanesi
Nisan 2018

https://sklblog.ku.edu.tr/koc-universitesi-suna-kirac-kutuphanesinde-bir-gun-job-shadowing-izlenimleri-i/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: