Posted by: bluesyemre | April 27, 2018

#Dijital miyiz? Tanol Türkoğlu

DIGITAL-MARKETING

Türkiye nüfusunun üçte ikisi İnternete erişebiliyor. Dünyada ortalama günde altı saat olan İnternet kullanımı Türkiye’de yedi saatin üstünde. Sosyal medya kullanımında ilk ondayız.

Dünya nüfusu yedi milyarı internet nüfusu ise dört milyarı geçti. Türkiye’deki internet nüfusu için çeşitli veriler var. 47 milyon ile 56 milyon arasında değişen. Bu dört milyar kişi günde ortalama altı saatini internette geçirirken Türkiye’de bu süre yedi saatin biraz üstünde; yedi saat dokuz dakika! Bu yedi küsur saatin yaklaşık üç saati ise (2 saat 48 dakika) sosyal medyada geçiyor.

Sosyal medya açısından bakıldığında Türkiye 51 milyonluk kullanıcı sayısıyla en çok Facebook kullanan ülkeler içinde dokuzuncu. 33 milyonluk kullanıcı adediyle de en çok Instagram kullanan ülkeler içinde beşinci.

Her gün lazım mı internet? Türkiye’deki internet kullanıcılarının %84’ü için evet. En çok erişilen web siteleri listesi bunun bir başka göstergesi. İlk on site şöyle: Google Türkiye, Youtube, Google, Sabah, Haber7, Facebook, EnSonHaber, ONeDio, Sahibinden, Instagram.

Google’a erişenlerin aradıkları en popüler kelimeler ise şöyle: Facebook, Youtube, hava durumu, Sahibinden, Son Dakika, Google, Haber, Çeviri, Haberler, Instagram.

Peki mobilde ne durumdayız? Türkiye’de 59 milyonun biraz üstünde mobil kullanıcı var. Toplam mobil hat sayısı ise yaklaşık 73 milyon. Akıllı telefonlar en çok fotoğraf veya video çekmek için kullanılıyor (%44). En çok kullanılan mobil uygulamalar ise WhatsApp, Facebook, Instagram, Facebook Messanger, Twitter, Sahibinden, SnapChat, LetGo, Yandex.Navigator ve IsCep.

E-ticaret hacmi de ülkemizde 5 milyar 738 milyon dolar düzeyinde. Bunun yaklaşık 2.2 milyar doları elektronik, 1.8 milyar doları seyahat, 1.2 milyar doları ise giyim kuşamayönelik. İsveç’te internet nüfusunun %59’u internet bankacılığı kullanırken bu oran Türkiye’de %40 düzeyinde.

Öte yandan ülkemizdeki internet kullanıcılarının %70’i teknolojik gelişmelerin getirdiği fırsatların risklerden daha yüksek olduğunu düşünüyor. Ki bu oran oldukça iyi. Kıyaslama yapmak açısından örneğin ABD’de bu oran %54, Almanya’da %37, Çin’de %58.

Bu istatistikleri nasıl okumalı? Türkiye dünya genelinin biraz üstünde bir yaş ortalamasına sahip (Türkiye:31.4, Dünya:30.6). Türkiye internet erişiminden ve internette zaman geçirme açısından fırsatı yakalamış durumda. Ancak teknolojiyi, dijitalleşmeyi daha ziyade tüketim amacıyla kullandığı ortada. Yani teknolojinin sunduğu fırsatı hayata geçirmiş olduğundan pek bahsetmek mümkün değil.

https://dijitalkultur.wordpress.com/2018/04/16/dijital-miyiz/

https://digitalreport.wearesocial.com/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: