Posted by: bluesyemre | May 4, 2018

Job Shadowing (İşbaşında Eğitim Programı) Mesleğe Yeni Bir Adım, Hayata Atılım… #AtılımÜniversitesi #KadriyeZaimKütüphanesi

job s

Bu yıl 54. Kütüphane Haftası kapsamında Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi tarafından başlatılan ve İstanbul ve çevresinde öğrenim görmekte olan Bilgi ve Belge Yönetimi öğrencilerine yönelik hazırlanan Job Shadowing/İşbaşında Eğitim programını, Ankara ve çevresindeki BBY öğrencilerinin de rahatlıkla yararlanabilmeleri için kurumlar arası işbirliği ile Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesinde düzenledik. 2 Nisan 2018 Pazartesi günü ilki gerçekleştirilen programda 9 öğrenci, Kütüphanenin 9 farklı biriminde görevlendirildiler. Her biri 1 gün boyunca deneyimli bir kütüphaneciyi işinin başında izleme imkanı buldu. Seçilen öğrencilerin iş dünyasını tanımalarını, bir üniversite kütüphanesi çerçevesinde, sağladık. Onların ilgi alanları ve becerileri doğrultusunda kariyer fırsatlarını görmelerini, mesleki farkındalıklarını arttırmayı, iş ağı oluşturmalarını, farklı uygulama alanlarını, düzenlenen etkinlikleri, mekanları ve teknolojiyi tanımalarını amaçladık. Programı hazırladıktan sonra genellikle sosyal medya üzerinden yaptığımız duyurularımıza çok kısa sürede başvuru aldık. Başvurular arasından kendini, mesleği ve programa katılma amacını en iyi açıklayan 9 adayı, zorlu bir seçim ile belirledik. Belirlenen adaylar da kütüphane birimleri arasında başvuru sırasında tercih ettikleri 3 biriminden birine atandılar.

Programa katılan ve ilgi duyan öğrencilerden aldığımız geri bildirimler ve öneriler doğrultusunda oldukça yararlı ve başarılı bir program gerçekleştirdiğimizi ve belirli dönemlerde tekrarlarını ya da benzerlerini yapacağımızı belirtmek isteriz. Umuyoruz ki öğrencilerimiz bu günleri meslek hayatlarında güzel bir deneyim olarak hatırlasınlar. Burada tanıma, bilgi alışverişinde bulunma fırsatı buldukları meslektaşları ile çalışma hayatları süresince işbirliği içerisinde olacaklar. Bizler öğrencilerimizden çok memnun kaldık. Mesleğimize ve ülkemize yenilik ve gelişim açısından katkıları olacağını umuyoruz. Ayrıca öğrencilerimizin program sonundaki görüşlerini ve deneyimlerini meslektaşlarımızla ve öğrenci arkadaşlarımızla paylaşmak istiyoruz.

BuseSivgin2

Buse Şıvgın – Ankara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi (3. Sınıf)

BülentAy2

Bülent Ay – Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi (4. Sınıf) 

EmirhanÖzel2

Emirhan Özel – Ankara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi (3. Sınıf)

GökbenGizemBaydar2

Gökben Gizem Baydar – Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi (4. Sınıf) 

MehmetAşkar2

Mehmet Aşkar – Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi (3. Sınıf) 

ÖznurSelenKemaloğlu2

Öznur Selen Kemaloğlu – Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi (4. Sınıf)

SezgiTaştekin2

Sezgi Taştekin – Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi (3. Sınıf) 

TurgayYılmaz2

Tugay Yılmaz – Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi (3. Sınıf)

http://blog.library.atilim.edu.tr/index.php/job-shadowing-1-meslege-yeni-bir-adim-hayata-atilim/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: